| |
Zagrożenie!
Chłodny front przejdzie przez Polskę. Spadnie deszcz i będą burze. Przyniesie termiczny podmuch jesieni

Chłodny front przejdzie przez Polskę. Spadnie deszcz i będą burze. Przyniesie termiczny podmuch jesieni

Długotrwały ciepły i przedłużający się podmuch wrześniowego lata w Polsce dobiega końca. Z zachodu Europy zbliża się chłodny front atmosferyczny, który przyniesie przejściowo wzrost zachmurzenia, ponadto miejscami przelotne opady deszczu, a lokalnie niewykluczone nieliczne burze. Okresowo nasili się również wiatr szczególnie na wybrzeżu. Za frontem napłynie chłodniejsze powietrze i temperatury spadną o 6-10 st. C. Poczujemy termiczny podmuch jesieni.

Chłodny front z zachodu Europy zbliża się do Polski o godzinie 10:15, 29 września 2023. Dane: Eumetsat

Chłodny front zmieni pogodę w Polsce do 30 września 2023, przyniesie deszcz i burze, będzie podmuch jesieni

Nadchodzącą zmianę pogody doskonale obecnie widać na aktualnych zdjęciach satelitarnych. Obszar pogodnego nieba nad Polską w ciągu kolejnej doby będzie się zmniejszał za sprawą nasuwającego się frontu z zachodu. Do wieczora przyniesie miejscami opady deszczu na północy i północnym zachodzie kraju między szczególnie województwem pomorskim i zachodniopomorskim. Wieczorem i nocą będzie się nadal przesuwał w głąb kraju na wschód.

Prognoza zasięgu opadów związanych z chłodnym frontem w Polsce do godziny 08:00, 30 września 2023

Front chłodny przejdzie przez Polskę i zmieni pogodę, będzie deszcz i burza do 30 września 2023

Do sobotniego poranka strefa frontowa miejscami z opadami deszczu będzie się rozciągać szczególnie na obszarze, od Warmii i Mazur przez częściowo Mazowsze, Ziemie Łódzką po południowy wschód Dolnego Śląska i Opolszczyznę. Omawiany front jest związany z płytkim niżem Lenn przesuwającym się nad północną Skandynawię.

Prognoza układu barycznego w Europie z zasięgiem chłodnego frontu nad Polską o godzinie 14:00, 30 września 2023

Antycyklon słabnie, chłodny front wkracza do Polski, będą burze i deszcz do 30 września 2023

Prognozy wskazują miejscami na wzrost chwiejności powietrza w rejonie przejścia frontu, a to oznacza, że mogą wystąpić nieliczne lokalne burze. Zjawiska nie będą groźne, ale nie bądźmy zaskoczeni jeśli zobaczymy wyładowania, chwilowe silniejsze natężenie opadów i okresowo nieco silniejsze porywy wiatru do około 40-60 km/h. Nieco dłużej powieje szczególnie na wybrzeżu w czasie wymiany mas powietrza.

Prognozowane sumy opadów w Polsce do 30 września 2023

Prognoza opadów w Polsce do 30 września 2023, kiedy spadnie deszcz

Front przyniesie w wielu regionach Polski przelotne opady deszczu, ale sumy opadów nie powinny być duże. Spodziewamy się maksymalnie do 1-24 litrów wody na m2 ziemi. Będą to pierwsze opady w wielu regionach po dłuższym panowaniu antycyklonu Rosi znad wschodniej Europy. Przed frontem temperatury jeszcze dziś wzrosną do około 24-28 st. C., a za frontem będzie już chłodniej. W niedzielę 1 października temperatury maksymalne będą oscylować na ogół na poziomie 15-20 st. C. Poczujemy wtedy termiczny podmuch jesieni.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Konrad

15 do 20 stopni w ciągu dnia to nie jest podmuch jesieni, tylko temperatura typowo wiosenna. Dość dodać, że po 5 pazdziernika jest wyrazne parcie na powrót pięknego babiego lata/złotej jesieni.

29 wrzesień 2023 - 12:40
Odpowiedz
DobraPogoda24.pl

Termicznie porę roku określa się na podstawie średniej dobowej temperatury w danym okresie, a nie dziennej maksymalnej.

29 wrzesień 2023 - 14:13
Odpowiedz