| |
Zagrożenie!
Chłodny front przechodzi przez Polskę. Grzmi, leje i szybko spada temperatura. Wiatr przekroczył 100 km/h

Chłodny front przechodzi przez Polskę. Grzmi, leje i szybko spada temperatura. Wiatr przekroczył 100 km/h

Przez Polskę z północnego zachodu na południowy wschód kraju przechodzi aktywny chłodny front atmosferyczny niosący duże zmiany w pogodzie. W jego rejonie pojawiły się opady deszczu, silne porywy wiatru, a lokalnie wystąpiły również burze. Wichury miejscami przekroczyły 70-100 km/h. Do niedzieli front przesunie się za naszą południową i wschodnią granicę. Za frontem postępuje adwekcja chłodnego powietrza, która przyniesie szybki spadek temperatury, a w kolejnych dniach nocami także przymrozki.

Chłodny front przechodzi przez Polskę. Zasięg zachmurzenie miejscami z opadami o godzinie 20:00 przed nastaniem nocy na 15 października 2023. Dane: Eumetsat

Chłodny front przechodzi przez Polskę, leje, wieje i występują burze, front do 15 października 2023 opuści Polskę

Przed dotarciem frontu panowała bardzo ciepła i słoneczna pogoda w południowo wschodniej Polsce. Najcieplej, zgodnie z naszymi prognozami było na stacji IMGW w Tarnowie, gdzie zanotowano aż 26,1 st. C. W wielu innych miejscowościach południowo wschodniej połowy kraju zanotowano do 22-25 st. C. Miejscami mieliśmy więc ostatni tak gorący dzień w tym roku. Front powoduje jednak radykalną zmianę temperatury i kolejnej doby będzie w wielu regionach nawet o około 11-14 st. C. chłodniej. Zimniej zapowiada się już najbliższa noc, która w porównaniu do poprzedniej będzie chłodniejsza w wielu regionach o ponad 10 st. C.

Ochłodzenie wkracza do Polski. Prognozowana temperatura minimalna nad ranem 15 października 2023

Chłodny front nad Polską, to będzie zimna noc na 15 października 2023

Front z opadami obecnie dociera nad południowe i południowo wschodnie dzielnice Polski. Deszcz pada miejscami, od Lubelszczyzny przez Ziemie Świętokrzyską po Opolszczyznę, Kotlinę Kłodzką, Małopolskę i Podkarpacie. Front nocą będzie stopniowo odsuwał się poza nasze granice. Najdłużej utrzyma się z deszczem nad Podkarpaciem. Jednocześnie za frontem w chłodnym arktycznym powietrzu zaczną się tworzyć przelotne opady w strefie przybrzeżnej Polski nad Bałtykiem. W niedzielę w ciągu dnia te opady wkroczą także w głąb północnych dzielnic.

Prognoza zasięgu frontu z opadami o godzinie 02:00, 15 października 2023

Aktyany chłodny front w Polsce niesie burze, wichury i deszcz z ochłodzeniem, prognoza opadów do 15 października 2023

Co ciekawe, przy wymianie masy powietrza na froncie miejscami pojawiły się nieliczne burze. Istniało ich niewielkie prawdopodobieństwo i ostatecznie komórki burzowe rozwinęły się na Mazowszu w rejonie Grójca. Bardziej aktywne burze z lepszymi warunkami kinematycznymi występują na południe Polski nad Czechami, gdzie utworzył się liniowy układ. Do tej pory padło ponad 2 tysiące wyładowań.

Burze zanotowane w rejonie Polski do godziny 20:20, 14 października 2023

Burze na fronci chłodnym w rejonie Polski noc na 15 października 2023

Na uwagę zasługują również silne porywy wiatru, miejscami o sile wichury w Polsce w czasie przechodzenia frontu i niżu nad Skandynawią. Wiatr najsilniej powiał w górach. Na Śnieżce zanotowano 130 km/h, na Kasprowym Wierchu 126 km/h, a w głębi Bałtyku na stacji Petrobaltic 94 km/h. Na lądzie w kraju poza morzem i górami najwięcej zanotowano w Kołobrzegu 83 km/h, Koszalinie 79 km/h, Bielsku-Białej 76 km/h oraz w Łebie 76 km/h. O czekającej nas pogodzie w nowym tygodniu dowiecie się więcej w najnowszej prognozie długoterminowej na którą zapraszamy jak co tydzień w niedzielę.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!