| |
Zagrożenie!
Chłodny front nad Polską. Przechodzą burze wielokomórkowe. Możliwa superkomórka z gradem w tych regionach

Chłodny front nad Polską. Przechodzą burze wielokomórkowe. Możliwa superkomórka z gradem w tych regionach

Nad Polskę minionej doby wkroczył chłodny front atmosferyczny, który przynosi izolowane burze, jak również niewielkie układy wielokomórkowe. Lokalnie przed opuszczeniem kraju może się również rozwinąć superkomórka. W ciągu najbliższej doby będzie przesuwał się nad południowo wschodnie dzielnice kraju, gdzie miejscami może przynieść kolejne burze z intensywnym przelotnym deszczem, lokalnie niewielkim gradem i silniejszym wiatrem. Komórki burzowe w pierwszej części dnia są aktywne na Ziemi Łódzkiej.

Burza na chłodnym froncie przechodzi przez Polskę. Konwekcja z wyładowaniami o godzinie 07:45, 21 sierpnia 2023. Dane Eumetsat

Chłodny front przynosi burze w Polsce, możliwa superkomórka z gradem do 22 sierpnia 2023

Komórki burzowe minionej doby uaktywniły się na froncie i lokalnych liniach zbieżności wiatru w wielu regionach kraju, a minionej nocy, zwłaszcza nad ranem szczególnie na obszarze, od Dolnego Śląska po Ziemie Łódzką. Grzmiało i padało od rejonu Wrocławia po centrum kraju, gdzie burze obecnie są nadal aktywne. Miejscami burze zbudziły nas ze snu.

Zanotowane burze w Polsce minionej doby do godziny 08:45, 21 sierpnia 2023

Aktywny front i burze nad Polską, niosą ulewny deszcz, grad i silny wiatr, będzie superkomórka do 22 sierpnia 2023

Komórki burzowe przesuwają się na wschód, ale kolejne zjawiska konwekcyjne miejscami na obszarze objętym prawdopodobieństwem burz będą również wykazywać tendencję do zmiany kierunku na południowo wschodni. W rejonie komórek burzowych może spaść do około 10-25 litrów wody na m2 ziemi, ponadto niewykluczony jest grad o średnicy do około 2-4 cm z porywami wiatru do około 50-75 km/h. W przypadku rozwinięcia superkomórki zjawiska burzowe mogą być silniejsze.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 22 sierpnia 2023

Prognoza burz dla Polski do 22 sierpnia 2023

Główny rozwój izolowanych rozproszonych burz, lokalnie w formie niewielkich układów wielokomórkowych lub burzy superkomórkowej spodziewany jest z upływem popołudnia i wczesnym wieczorem na obszarze, od Opolszczyzny przez Górny Śląsk, Małopolskę, południe Mazowsza, Lubelszczyznę, Ziemie Świętokrzyską po Podkarpacie. Stosowną prognozą burz wydali również meteorolodzy IMGW, ale z pewnością nastąpi niebawem jej korekta.

Prognoza burz dla Polski na 21 sierpnia 2023 według IMGW

Pamiętajmy, że burze są zjawiskami lokalnymi, a to oznacza, że mogą wystąpić w danym regionie, ale nie w każdej lokalizacji. W rejonie ich przejścia przynoszą jednak w określonych warunkach gwałtowne punktowe silne zjawiska.

Prognozowany obszar chwiejności powietrza w Polsce na którym miejscami mogą się rozwinąć burze w godzinach popołudniowych, 21 sierpnia 2023

Burze przechodzą przez Polskę, grzmi i pada w kilku regionach, możliwe superkomórki do 22 sierpnia 2023

Późnym wieczorem i nocą burze zaczną wygasać. Najbardziej aktywne miejscami powinny być początkowo, zwłaszcza nad Małopolską. Zalecamy bieżące sprawdzanie najnowszych wskazań z detektorów burzowych i radarów opadów.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!