| |
Zagrożenie!
Chłodny front i burze wkroczą w upał. Będą nawałnice z gradem, ulewami i wichurami. Lokalnie możliwe szkody

Chłodny front i burze wkroczą w upał. Będą nawałnice z gradem, ulewami i wichurami. Lokalnie możliwe szkody

W głąb Polski z zachodu i południowego zachodu napływa obecnie bardzo ciepła masa powietrza zwrotnikowego niosąca podmuch upalnego lata, ale już najbliższej doby nad krajem zaznaczy się również chłodny front atmosferyczny z poprzedzającą linią zbieżności wiatru na której rozwiną się burze. Lokalnie będą możliwe nawałnice z gradobiciami, ulewami i wichurami. Front będzie spychał upał na wschód kraju. Lokalnie uderzenie żywiołu może spowodować szkody.

Chłodny front z linią zbieżności przyniesie miejscami burze w Polsce w obszarze występowania upału, 16 lipca 2023

Chłodny front wkroczy w upał w Polsce, będą burze z nawałnicami 16 lipca 2023

Nad Polską aktualnie utrzymuje się słabnący obszar wyżowy umożliwiający adwekcję bardzo ciepłej masy powietrza, która w wielu regionach kraju, zwłaszcza na zachodzie, w centrum i na południu kraju umożliwi wystąpienia upału z temperaturą maksymalną do około 30-36 st. C. Musimy jednak obserwować rozwój sytuacji na zachód od naszych granic, gdzie już jest widoczna strefa chłodnego frontu atmosferycznego.

Prognozowane położenie chłodnego frontu nad Polska spychającego upał na wschód o godzinie 14:00, 16 lipca 2023

Chłodny front zepchnie upał i przyniesie burze z nawałnicami w Polsce, 16 lipca 2023

Strefa omawianego frontu nad zachodnią Polską pojawi się już w niedzielę 16 lipca szczególnie nad ranem, gdzie miejscami przyniesie przelotny deszcz i lokalnie niezbyt aktywne burze. Zjawiska nie powinny być wtedy jeszcze gwałtowne. Sytuacja zacznie się zmieniać w trakcie dnia w głębi kraju wraz ze wzrostem niestabilności powietrza, w której przed frontem na strefie zbieżności wiatru zaczną się tworzyć burze wielokomórkowe i struktury liniowe. Lokalnie nie jest wykluczona również superkomórka.

Prognozowany zasięg rozproszonych opadów i lokalnych burz w Polsce, do godziny 11:00, 16 lipca 2023

Chłodny front z burzami wkroczy w upał, będą nawałnice 16 lipca 2023

W rejonie lokalnych burz możliwe będą intensywne przelotne opady deszczu z sumami do około 10-30 mm. Punktowo spadnie również grad, a wiatr w porywach może osiągnąć do 50-80 km/h. Zjawiska burzowe miejscami mogą być na granicy pierwszego stopnia alertu pogodowego.

Prognozowane rozproszone opady i lokalne burze w Polsce do godziny 14:00, 16 lipca 2023

Burze wkroczą w upał, będą nawałnice z gradem i wichurami w Polsce, prognoza 16 lipca 2023

Obszar uaktywnienia konwekcji w przed frontowej strefie konwergencji nad Polską jeszcze się waha w prognozach w zależności od zastosowanego modelu numerycznego. Wstępne prognozy burzowe IMGW wskazują główny obszar możliwych burz nad krajem bardziej na wschód względem aktualnych wyliczeń modelu ECMWF.

Wstępna prognoza burz dla Polski według IMGW na 16 lipca 2023

Bardziej precyzyjne prognozy będą dostępne niebawem po najnowszych aktualizacjach. Niewykluczone są jeszcze korekty obszaru z największych prawdopodobieństwem rozwoju komórek burzowych między 16-17 lipca w Polsce.

Prognozowany zasięg opadów i lokalnych burz w Polsce, do godziny 17:00, 16 lipca 2023

Nawałnice po upale w Polsce, przejdzie chłodny front z burzami 16 lipca 2023

Uwzględniając średnią ze wszystkich obecnych prognoz możemy przyjąć, że największe prawdopodobieństwo rozproszonych burz z upływem niedzieli 16.07 wystąpi miejscami na obszarze, od Dolnego Śląska i Opolszczyzny przez centrum, lokalnie Wielkopolskę i Kujawy po Warmię, Podlasie i Małopolskę. Zaznaczamy jednak, że są to jeszcze wstępne prognozy, gdyż możliwe jest przesunięcie obszaru uaktywnienia głównej konwekcji w kierunku prognozy IMGW lub bardziej na zachód od niej. Oficjalną prognozę znajdziecie w stosownym czasie w zakładce prognoza burz. Najczęściej jest wydawana raz na dobę o poranku.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!