| |
Zagrożenie!
Chłodna pierwsza połowa kwietnia. Anomalia temperatury w Polsce jest ujemna. Pogoda nadrobi straty w drugiej połowie

Chłodna pierwsza połowa kwietnia. Anomalia temperatury w Polsce jest ujemna. Pogoda nadrobi straty w drugiej połowie

Dotarliśmy do pierwszej połowy kwietnia, która w Polsce zapisuje się w tym roku z ujemną anomalią temperatury. To już trzeci z rzędu taki kwiecień. Średnia temperatura od początku miesiąca w skali całego kraju jest o około 1,2 st. C. poniżej najnowszej normy klimatycznej. Mimo, że w ostatnich dniach temperatury w wielu regionach wzrosły i przekraczały 10-18 st. C., to termicznie do tej pory kwiecień odczuwamy, jako chłodny.

Zimna pierwsza połowa kwietnia 2023 w Polsce

Zimna pierwsza połowa kwietnia 2023 w Polsce, ujemna anomalia temperatury, trzeci z rzędu chłodny kwiecień, będą wyższe temperatury

Wyjątkowo zimna była pierwsza dekada kwietnia, gdy średnia anomalia temperatury w skali kraju była o około 2,5 st. C. poniżej normy klimatycznej z najnowszego okresu bazowego obejmującego lata 1991-2020. Na południu Polski miejscami było nawet o 3 st. C. chłodniej niż powinno być o tej porze roku. Wraz z upływem drugiej dekady kwietnia temperatury jednak zaczęły wzrastać nietypowo, bo od północy i północnego wschodu i w ciągu kilku dni kwiecień odrobił już sporo strat. W skali całego kraju temperatura już tylko o 1,2 st. C. jest poniżej normy klimatycznej.

Anomalia temperatury od początku miesiąca notowana w połowie kwietnia 2023. Dane: IMGW / wizualizacja meteomodel

Zimny kwiecień 2023 w Polsce, druga połowa miesiąca będzie cieplejsza, prognoza temperatury 

Na północy i północnym wschodzie, gdzie w ostatnich dniach było nietypowo cieplej niż na południu kraju, to średnia temperatura już osiągnęła normę, a na Suwalszczyźnie nawet przeszła na nieznaczny plus. Na południu Polski odrabianie strat potrwa dłużej, co również wynika z faktu, że w tej części norma klimatyczna jest przeważnie wyższa od tej na północy Polski.

Cieplej w drugiej połowie miesiąca w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury za okres 16-21 kwietnia 2023

Po zimnej pierwszej połowie kwietnia 2023, w drugiej połowie będzie ciepła wiosna, prognoza temperatury do 21-25 kwietnia 2023

Nie traćmy jednak nadziei, bo w trakcie drugiej połowy miesiąca kwiecień będzie nadal nadrabiać zaległości i ostatecznie w Polsce zapisze się w normie lub nawet ma szanse nieznacznie przekroczyć średnią wieloletnią. Już na początku ostatniej trzeciej dekady miesiąca, średnia temperatura w ujęciu całego kraju ma oscylować w pobliżu normy.

Aktualnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce od początku miesiąca do 24 kwietnia 2023. Mapa: meteomodel

Druga połowa kwietnia 2023 będzie z prawdziwą wiosną, temperatury wzrosną w Polsce

Wbrew powszechnej opinii i wielu prognozom nie będzie to więc wyjątkowo zimny miesiąc w Polsce i ostatecznie pod względem termicznym ma szansę być taki, jak zapowiadaliśmy w prognozie sezonowej, czyli w normie lub nieznacznie powyżej normy termicznej. O wszystkim zadecyduje druga połowa kwietnia, która będzie kontynuować okres z przewagą dni w wielu regionach na poziomie 10-18 st. C., ale będą również dni cieplejsze, gdy temperatura osiągnie lub przekroczy 20 st. C. Jest na to nadal szansa.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce około 23 kwietnia 2023

Będzie cieplej w drugiej połowie kwietnia 2023 w Polsce, prognoza temperatury 23 kwietnia

W zależności od rozkładu barycznego, a konkretne umiejscowienia stref frontowych z niżami i wyżami będą również dni, gdy miejscami temperatura nie przekroczy 10 st. C., ale będzie ich coraz mniej. O czekającej nas pogodzie w drugiej połowie kwietnia, a szczególnie o zakresie temperatur dowiecie się więcej w naszej najnowszej prognozie długoterminowej na 16 dni już w najbliższą niedzielę 16.04.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Prześmiewca

"Pogoda nadrobi straty w drugiej połowie". Oj, sporo ma do nadrobienia, żeby ludzie nie przestali wątpić w globalne ocieplenie.

15 kwiecień 2023 - 22:26
Odpowiedz