| |
Zagrożenie!
Chińska rakieta „Long March 5B” spadnie na Ziemię. Nikt nie wie, gdzie uderzy

Chińska rakieta „Long March 5B” spadnie na Ziemię. Nikt nie wie, gdzie uderzy

Chińczycy 29 kwietnia 2021 roku za pomocą rakiety „Long March 5B” dostarczyli na orbitę jeden z pierwszych modułów chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. Nie wszystko udało się zgodnie z planem, bo rakieta nazywana również Changzheng 5 wymknęła się spod kontroli i zaczęła w sposób niekontrolowany opadać na Ziemię. Jej fragmenty docierają już do górnej atmosfery na wysokości 160 km. Później w wyniku tarcia w górnych warstwach jej fragmenty ulegną zniszczeniu, ale część rakiety dotrze do powierzchni Ziemi. Problem w tym, że nikt nie wie, gdzie resztki chińskiej rakiety uderzą. Eksperci europejskiej agencji kosmicznej ESA przewidują, że około 40% rakiety spadnie na Ziemię. Wiemy, że rakieta mierzy 30 metrów długości, blisko 5 metrów szerokości i waży 20 ton. Jej prędkość opadania może przekroczyć 23 tysiące kilometrów na godzinę.

Chińska rakieta Long March 5B spadnie na Ziemię. Foto: CTTV

Chińska rakieta Long March 5B spadnie na Ziemię, prognoza upadku 8-9-10 maja 2021

Do chwili obecnej nie jest możliwe przewidzenie dokładnego obszaru upadku pozostałych szczątków, jednak szacuje się, że jest to obszar od 41,5 stopnia na półkuli północnej, do 41,5 stopnia na półkuli południowej. Wstępna ocena wskazuje na 8-10 maja 2021, istnieje jednak zakres niepewności wynoszący 41 godzin.

Start chińskiej rakiety Long March 5B wynoszącej na orbitę moduły do stacji kosmicznej, 29 kwietnia 2021

Gdzie spadnie chińska rakieta na Ziemię? Prognozę możliwego obszaru wskazują trajektoria rakiety zobrazowane niebieską i żółtą linią. Dane: Aerospace Corporation 

Chińska rakieta spadnie na Ziemię, gdzie upadnie, uderzy, prognoza, mapy, 8-9-10 maja 2021

Obszar potencjalnego upadku resztek chińskiej rakiety w różnych symulacjach obejmował początkowo również Polskę, ale najnowsze przewidywania wykluczyły nasz kraj. Nie wiadomo jednak, gdzie faktycznie upadnie kosmiczny złom. Generalnie pozostałości rakiety mogą upaść na obszarze na południe od Nowego Jorku, Madrytu i Pekinu aż po południową Australię, Afrykę i Amerykę Południową. Przewaga mórz i oceanów wskazuje, że może to być również obszar wodny.

Poprzednio resztki chińskiej rakiety spadły w zachodniej Afryce. Dane: Aerospace Corporation

Chińska rakieta spadnie na ziemię, dostarczyła moduły do chińskiej stacji kosmicznej, gdzie spadnie kosmiczny złom, prognoza maj 2021

Nie będzie to pierwszy przypadek takiego wydarzenia. Poprzedni przykład chińskiej rakiety pochodzi z 2020 roku, gdy jej części upadły na zachodzie Afryki w kilku wioskach. Zdarzenie to umknęło światowej uwadze, bo rozpoczynała się wtedy pandemia koronawirusa.

Aktualizacja 11:50, 9 maja 2021 - fragmenty chińskiej rakiety spadły do Oceanu Indyjskiego w pobliżu Malediwów.

DobraPogoda24, ESA, Aerospace Corporation


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!