| |
Zagrożenie!
Chińska kapsuła z próbkami skał Księżyca wylądowała na Ziemi. Misja Chang'e-5 zakończona pomyślnie

Chińska kapsuła z próbkami skał Księżyca wylądowała na Ziemi. Misja Chang'e-5 zakończona pomyślnie

Minęło ponad 40 lat, odkąd amerykańskie misje Apollo i radziecka Luna dostarczyły na Ziemię próbki skał i ziemi z Księżyca. Do tego grona dostali się również Chińczycy. Ich misja Chang'e-5 powróciła na Ziemię z ładunkiem skał i „ziemi” z Księżyca. Kapsuła z materiałami wylądowała w Mongolii Wewnętrznej w czwartek 17 grudnia 2020 po godzinie 01:30 czasu lokalnego. Nowe próbki dostarczą świeży wgląd w geologię i wczesną historię Księżyca. Pomyślne zakończenie misji Chang'e-5 jest postrzegane na świecie, jako kolejna demonstracja rosnących zdolności Chin w kosmosie. Tuż po wylądowaniu kapsuły, zespoły ratownicze szybko pojawiły się na miejscu, gdzie ogrodzono teren i wbito chińską flagę na pokrytej śniegiem łące obok modułu.

Chińska misja Chang'e-5 dostarczyła próbki skał z Księżyca

Chińska misja Chang

Misja Chang'e-5 rozpoczęła się pod koniec listopada. W jej ramach sonda składająca się z kilku elementów została wysłana na orbitę wokół Księżyca. Następnie lądownik zszedł na powierzchnię Księżyca i pobrał próbki przy użyciu czerpaka i wiertła. Nie wiadomo dokładnie, ale prawdopodobnie masa próbek waży 2-4 kg.

Pobieranie próbek z powierzchni Księżyca w ramach chińskiej misji Chang'e-5

Chińska misja Chang

Pojazd wznoszący następnie przeniósł materiały z powrotem na orbitę księżycową, gdzie zostały one przeniesione do modułu powrotnego na Ziemię.

Udana chińska misja Chang'e-5 na Księżycu

We wcześniejszych misjach Apollo i Luba - Amerykanie oraz Rosjanie zebrali prawie 400 kg materiałów z powierzchni Księżyca. Wszystkie te próbki były bardzo stare, bo liczyły ponad trzy miliardy lat. Skały i pył zebrany przez Chang'e-5 powinny być zupełnie inne, bo chińska misja zbierała próbki z rejonu wulkanicznego Mons Rümker. Próbki z tego terenu mogą mieć nie więcej niż 1,2 lub 1,3 miliarda lat i jako takie powinny dostarczyć dodatkowych informacji o wewnętrznej budowie Księżyca.

Chińska kapsuła z próbkami skał z Księżyca wylądowała w Mongolii

Tymczasem Księżyc ponownie zaczyna być miejscem zainteresowania Amerykanów, gdyż około 2025 roku jest planowany powrót astronautów na powierzchnię ziemskiego satelity.

Trajektoria chińskiej misji Chang'e-5 od początku do końca

Chińska misja Chang

DobraPogoda24, CGTN


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!