| |
Zagrożenie!
Centrum ulewy uderzy w Polskę. Niż z południa przyniesie burze i wielkoskalowy deszcz. Mamy najnowsze prognozy opadów

Centrum ulewy uderzy w Polskę. Niż z południa przyniesie burze i wielkoskalowy deszcz. Mamy najnowsze prognozy opadów

Przed nami poważne załamanie pogody, jakie przyniesie niż Frieda wędrujący znad północnych Włoch nad południowo wschodnią Polskę. Przyniesie ulewy, a po cieplejszej południowej i południowo wschodniej stronie niżu wystąpią również burze. Miejscami w weekend 30-31 lipca może spaść ponad 100 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. Lokalnie będą możliwe zalania i podtopienia. Polska w tym okresie, będzie najbardziej deszczowym regionem w Europie. Prognozy opadów w dalszym ciągu są niestabilne pod względem obszaru i ostatecznej sumy opadów, ale możemy już wskazać główne zagrożone regiony intensywnymi opadami deszczu, w tym wielkoskalowymi. Ulewy będą znaczące, bo miejscami może spaść nawet cała lipcowa norma opadów. Sprawdźmy, jak wygląda najnowsza godzinowa prognoza opadów.

Centrum ulewy w Europie znajdzie się nad Polską. Prognozowana suma opadów, do 1 sierpnia 2022

Centrum ulewy uderzy w Polskę, niż Frieda przyniesie ulewy i burze, najnowsza prognoza opadów 30-31 lipca 2022

Opady deszczu i lokalne burze najpierw pojawią się na południu Polski, głównie miejscami w rejonach podgórskich już piątek 29.07 w godzinach popołudniowych i wieczornych. To będzie dopiero wstęp do głównej fali opadów, jaka w nocy 29/30 lipca zacznie się nasuwać znad Czech. W sobotę 30.07 w ciągu dnia, opady deszczu zarówno przelotne, jak również miejscami wielkoskalowe z południa Polski, będą się przemieszczać na północ i północny wschód w głąb kraju. Z upływem popołudnia opady będą możliwe niemal w całej południowej połowie kraju wraz z nasunięciem się niżu Frieda.

Ulewa w Polsce. Prognozowany zasięg opadów, do godziny 17:00, 30 lipca 2022

Ulewy i zalania możliwe w Polsce, prognoza opadów 30 lipca 2022

Na naszą uwagę zasługują również burze, jakie pojawią się nad południowo wschodnią Polską. Miejscami przyniosą intensywne opady deszczu i lokalnie gradu.  

Prognozowany zasięg ulewy w Polsce, do godziny 20:00, 30 lipca 2022

Niż Frieda, najnowsza prognoza opadów i burz w Polsce, 30 lipca 2022

W nocy z soboty na niedzielę 30/31 lipca, opady deszczu z południa przez centrum i wschodnią Polskę, będą się nadal stopniowo przesuwać na północ i północny wschód kraju aż dotrą nad Mazury i Podlasie.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 02:00, 31 lipca 2022

Burze i ulewy w Polsce, najnowsza prognoza opadów 31 lipca 2022

W niedzielę 31.07 w ciągu dnia opady wielkoskalowe utrzymają się szczególnie w południowo wschodniej połowie Polski. Długotrwałe opady deszczu wystąpią szczególnie, od Podlasia przez Mazowsze, centrum po Śląsk oraz częściowo Małopolskę i Podkarpacie.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce, do godziny 08:00, 31 lipca 2022

Prognoza opadów i burz, mapa opadów w Polsce 31 lipca 2022

Opadom deszczu będzie towarzyszyć również niska temperatura. Bezpośrednio w obszarze opadów wielkoskalowych zanotujemy zaledwie 16-18 st. C. 

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 14:00, 31 lipca 2022

Najnowsza prognoza opadów deszczu w Polsce, czy będą burze, 31 lipca 2022

W niedzielę 31.07 po południu i wieczorem obszar występowania opadów deszczu w Polsce, będzie się stopniowo zwężać na wschód i północny wschód kraju. Nadal nie wiadomo, ile dokładnie spadnie deszczu w poszczególnych regionach kraju, gdyż wszystko ostatecznie zależy od trudnej do przewidzenia dokładnej trajektorii ośrodka niżowego, ponadto wbudowane komórki burzowe mogą dodatkowo zwiększyć sumę opadów.

Aktualnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 1 sierpnia 2022. Model ECMWF

Ulewy i burze w Polsce, najnowsza prognoza sumy opadów 30-31 lipca 2022

Europejski model ECMWF obecnie największe sumy opadów wylicza na obszarze, od Podlasia przez Mazowsze, Ziemie Świętokrzyską po Małopolskę i Górny Śląsk. Miejscami może spaść nawet 35-125 mm wody.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 1 sierpnia 2022. Model ICON

Gdzie będą ulewy, mapa opadów w Polsce 30-31 lipca 2022

Niemiecki model ICON prognozuje podobnie główny obszar opadów w Polsce, aczkolwiek strefa opadów ma być nieco bardziej przesunięta na wschód kraju. Ulewne opady deszczu są szczególnie prognozowane między Podlasiem i Mazowszem. Nadal są to jednak wstępne prognozy i mogą jeszcze ulec korektom, zwłaszcza, że prognozy numeryczne innych modeli przesuwają główne opady w inne regiony. 

Prognoza opadów w Polsce, do 1 sierpnia 2022. Model GFS

Ulewy w Polsce, przegląd prognozy opadów, do 1 sierpnia 2022

Bardziej precyzyjne prognozy będziemy mieć już jutro w prognozie codziennej. Z uwagi na prognozowane sumy opadów należy się liczyć miejscami z ryzykiem wystąpienia podtopień. Sytuację monitorujemy, będziemy informować na bieżąco. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!