| |
Zagrożenie!
Centrum chłodu zbliża się do Polski. Temperatura się załamie. W wysokich Tatrach spadnie śnieg

Centrum chłodu zbliża się do Polski. Temperatura się załamie. W wysokich Tatrach spadnie śnieg

W naszych prognozach długoterminowych wskazywaliśmy, że około 10-11 lipca znajdzie się nad Polską centrum chłodu, a właściwie górny niż z kroplą chłodu. Temperatura na przeważającym obszarze kraju załamie się, bo będzie wiele regionów z temperaturą maksymalną poniżej 20 st. C. Miejscami wystąpią również przelotne opady deszczu i lokalne burze, ponadto w wysokich Tatrach może spaść kilka cm śniegu lub niektóre szczyty zdołają się co najmniej zabielić. To będzie apogeum obecnego ochłodzenia, które na szczęście nie potrwa długo, bo w nowym tygodniu temperatury ponownie wzrosną. Wrócą wtedy gorące i upalne dni do Polski.

Prognozowany górny niż z kroplą chłodu nad Polską, 10/11 lipca 2022

Temperatura w Polsce załamie się, w wysokich Tatrach spadnie śnieg, górny niż i kropla chłodu, 10-11 lipca 2022

Po miejscami rekordowych temperaturach, w tym tygodniu w Polsce temperatura zdecydowanie spadła, a kulminacja ochłodzenia nastąpi między 10-11 lipca. Będą regiony, gdzie na termometrze zobaczymy zaledwie kilkanaście stopni, a w rejonach podgórskich, zwłaszcza Tatr zaledwie kilka. W wysokich partiach Tatr może być kilka stopni mrozu.

Prognozowana temperatura w Polsce, 10 lipca 2022

Ochłodzenie w Polsce, górny niż z kroplą chłodu, możliwy śnieg w Tatrach, prognoza temperatury 10 lipca 2022

Górny niż sprowadzi do Polski chłodne powietrza polarne o cechach morskich, jednocześnie wystąpi zaostrzony gradient pionowy temperatury pomiędzy dolnymi i środkowymi partiami troposfery, a to będzie korzystny impuls do tworzenia licznych rozproszonych i przelotnych opadów konwekcyjnych, w tym w pełni burzowych, zwłaszcza w niedzielę 10.07 szczególnie w północnej połowie kraju oraz na południowym wschodzie.

Prognozowana anomalia temperatury w Europie i Polsce, 10 lipca 2022

Bomba chłodu nad Polską, górny niż i przelotne opady i burze, mapa anomalii temperatury 10 lipca 2022

Przelotnym opadom konwekcyjnym mogą towarzyszyć silne porywy wiatru, lokalne wyładowania atmosferyczne oraz chwilowe większe natężenie opadów. Podobna sytuacja atmosferyczna czeka nas również w poniedziałek 11 lipca. W tym dniu także w wielu regionach kraju wystąpią rozproszone przelotne opady. 

Prognozowana temperatura w Polsce, 11 lipca 2022

Ochłodzenie w Polsce, kropla chłodu i niż górny, mapa temperatury 11 lipca 2022

Niewykluczone, że duży kontrast pionowy temperatury wraz z nagromadzeniem wilgoci umożliwi rozwinięcie trąb wodnych nad Bałtykiem. Osoby wypoczywające nad polskim morzem, być może dostrzegą formujące się leje powietrza, w tym m.in. nad Zatoką Gdańską. 

Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 11 lipca 2022

Ochłodzenie w Polsce, możliwe trąby wodne na Bałtyku i opady śniegu w Tatrach, mapa anomalii temperatury 11 lipca 2022

Co ciekawe, najnowsze prognozy nadal podtrzymują, że w wysokich partiach Tatr izoterma temperatury spadnie poniżej 0 st. C., a to w przypadku nasunięcia się przelotnych opadów konwekcyjnych umożliwi miejscami pojawienia się przelotnych opadów śniegu i początkowo deszczu ze śniegiem. Lokalnie może spaść nawet 1-5 cm śniegu.

Prognozowana suma opadów śniegu w wysokich Tatrach, do 11 lipca 2022

Opady śniegu w wysokich Tatrach, prognoza lipiec 2022

Ochłodzenie nie będzie jednak długotrwałe, bo w następnych dniach temperatury w Polsce ponownie zaczną rosnąć, aż wrócą gorące i upalne dni. Lato w Polsce jeszcze pokaże na co je stać. Wówczas ponownie będziemy narzekać, ale na żar lejący się z nieba. O tym już jutro dowiecie się więcej w naszej najnowsze prognozie długoterminowej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Max

W obecnej sytuacji można tylko pozazdrościć Francuzom, Hiszpanom czy Portugalczykom pełni lata.

09 lipiec 2022 - 14:04
Odpowiedz
Ira

Zazdrościć piekielnych upałów, gdy wszystko wysycha, palą się lasy i pola, reglamentuje się wodę, a rolnicy płaczą? Najważniejszy jest czub spalonego nosa i żar, który zadziała na głowę w złym kierunku.

09 lipiec 2022 - 15:51
Odpowiedz