Cena gazu wzrośnie o 58 procent. Prognozy zapowiadają mroźną zimę. To może być koszmar
Szokujący wzrost cen gazu w Polsce zatwierdził Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Rachunki za gaz w gospodarstwach domowych wzrosną aż o 58 procent! To może być koszmar dla polskich rodzin, zwłaszcza, że prognozy pogody zapowiadają mroźną zimę przynajmniej przez znaczną jej część. Średnio gospodarstwa domowe wykorzystujące gaz do ogrzewania domu, wody i gotowania, będą płacić miesięcznie o około 174 zł więcej. Zapowiedziano również wzrost cen prądu o 24%. Nie ma więc już wątpliwości, że dalszego wzrostu inflacji nie da się wyhamować w najbliższym czasie. Należy się spodziewać kolejnych znacznych podwyżek.
Nadziei możemy jedynie upatrywać w prognozach temperatury. Liczmy na to, że zima nie będzie wyjątkowo mroźna i nasze portfele wytrzymają koszty ogrzewania. Poniższa grafika przedstawia procentowy wzrost cen gazu w Polsce.
📣Od stycznia 9 złotych więcej na rachunkach „kuchenkowiczów” - Prezes #URE zatwierdził nowe #taryfy na sprzedaż i dystrybucję #gaz.u @GK_PGNiG i Polskiej Spółce Gazownictwa #PSG. Więcej➡️ https://t.co/m1A4d4FBeJ pic.twitter.com/dk5BCQJAi3
— Urząd Regulacji Energetyki (@UREgovPL) December 17, 2021
Niestety, pogoda na najbliższe tygodnie nie napawa optymizmem. Prognozy długoterminowe wskazują na dłuższy okres z ujemną anomalią temperatury, choć mogą się również zdarzać przejściowe okresy z łagodniejszymi temperaturami.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, między 20-26 grudnia 2021
Najnowsze wydanie prognozy sezonowej europejskiego modelu ECMWF potwierdza, że w najbliższych tygodniach temperatura często będzie niższa od normy wieloletniej. Możliwe będą dni z silniejszym, siarczystym mrozem szczególnie w czasie pogodnych nocy. Okresami pojawią się również przejściowo wyższe temperatury, ale generalnie w najbliższych tygodniach mają przeważać dni z ujemną temperaturą.
Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, między 27 grudnia i 2 stycznia 2022
Początek stycznia według aktualnej prognozy długoterminowej również może być chłodniejszy lub co najwyżej miejscami w normie.
Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, między 3-9 stycznia 2022
Najnowsze wydanie amerykańskiej prognozy sezonowej na styczeń również aktualnie przewiduje miesiąc chłodny z ujemną anomalią temperatury, a to oznacza, że będą przeważać dni mroźne. Prawdopodobny jest okres z siarczystym mrozem.
Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Europie, styczeń 2022. Model amerykański
Miejmy nadzieję, że prognozy temperatury będą błędne i uda się uniknąć wysokich rachunków za ogrzewanie. Sytuację monitorujemy, o potencjalnych większych mrozach, będziemy informować na bieżąco.
DobraPogoda24.pl
Stanieją za to czołgi i ogłoszą wielki sukces w walce z inflacją.