| |
Zagrożenie!
Całodobowy mróz w Polsce. Temperatura spadnie do -16 st. C. Wiemy, kiedy będzie najzimniej

Całodobowy mróz w Polsce. Temperatura spadnie do -16 st. C. Wiemy, kiedy będzie najzimniej

Druga połowa listopada przynosi pierwszy śnieg, ale również całodobowy mróz w Polsce. Regionów ze śniegiem i coraz większym mrozem będzie znacznie więcej. W najbliższych dniach śnieg popada szczególnie na wschodzie, południu oraz na północy kraju. Temperatury miejscami w rejonach nocnych rozpogodzeń spadną do -11/-4 st. C., a w sprzyjających warunkach nie możemy wykluczyć lokalnie nawet -16/-12 st. C. przy uwzględnieniu także temperatury przy gruncie. Kiedy mróz będzie największy?

Na zdjęciu satelitarnym widoczny zasięg zimnego powietrza arktycznego w Europie o godzinie 16:15, 17 listopada 2022. Dane: Eumetsat

Całodobowy mróz w Polsce, temperatury spadną do -16/-10 st. C. Kiedy mróz będzie największy w listopadzie 2022

Na powyższym kompozytowym zdjęciu satelitarnym doskonale widać, jak zimne powietrze arktyczne wdziera się z północy w głąb wschodniej i środkowej Europy. Zasięg tego powietrza wskazują odcienie niebieskiego i fioletowego koloru. Powietrze to jest już nad Polską i tak jak się spodziewaliśmy mamy pierwszy dzień z całodobowym mrozem. Temperatura maksymalna w Suwałkach nie przekroczyła dziś -1 st. C. Jak na biegun zimna przystało, w tym właśnie mieście w tym sezonie zanotowano pierwszy śnieg, a także pierwszy całodobowy mróz na nizinach w Polsce.

Prognoza mrozu w Polsce, noc 18/19 listopada 2022

Całodobowy mróz w Polsce, kiedy będzie najzimniej, prognoza temperatury 18 listopada 2022

Najbliższa noc 17/18.11 przyniesie już praktycznie niemal w całym kraju ujemną temperaturę. Zimno będzie szczególnie miejscami na wschodzie i północy, gdzie obecnie występują rozpogodzenia. Temperatura w tych regionach spadnie miejscami do -8/-5 st. C., a na pozostałym obszarze zanotujemy na ogół -4/0 st. C.

Prognozowana temperatura maksymalna w Polsce w ciągu dnia, 18 listopada 2022

Mróz w Polsce będzie coraz większy, najnowsza prognoza temperatury 18 listopada 2022, dokładne mapy

Obszar całodobowego mrozu w Polsce w najbliższych dniach będzie większy. W piątek 18.11 niewielki mróz będzie możliwy miejscami we wschodnim pasie kraju oraz lokalnie na południu. Jeszcze zimniej zapowiada się sobota 19.11, bo temperatura maksymalna już na przeważającym obszarze kraju osiągnie zaledwie -4/0 st. C.

Prognozowany mróz w Polsce, 19 listopada 2022 nad ranem

Silny mróz w Polsce, kiedy i gdzie będzie najzimniej, prognoza temperatury 19 listopada 2022

Noce podczas tego ochłodzenia zapowiadają się szczególnie zimne między 19-20 listopada. W prognozach nadal mamy spore rozbieżności temperatur minimalnych, gdyż modele numeryczne mają problemy z oszacowaniem wielkości zachmurzenia. Warto więc przed nastaniem nocy sprawdzić najnowsze zdjęcia satelitarne, bo właśnie w rejonach rozpogodzeń będzie największy mróz.

Prognozowany mróz w Polsce, 19 listopada 2022 nad ranem. Model GFS

Mróz przez całą dobę w Polsce, gdzie temperatura najniższa, najnowsza prognoza 19 listopada 2022

Rozbieżności w prognozach są bardzo duże, bo miejscami sięgają nawet 9-6 st. C. Prognoza kanadyjskiego modelu GEM przedstawia potencjał możliwego mrozu w sprzyjających warunkach przy braku większego zachmurzenia. Jeśli rozpogodzenia faktycznie wystąpią, to taki spadek temperatury w Polsce będzie możliwy, aczkolwiek niekoniecznie w obecnie wskazanych regionach.

Prognozowany mróz w Polsce, 20 listopada 2022 nad ranem

Mróz w Polsce, kiedy i gdzie będą najniższe temperatury, prognoza 20 listopada 2022

Przed nami więc zimny listopadowy weekend. Mróz w nocy w czasie tego ochłodzenia będzie największy między 19-20 listopada. Ostateczne temperatury minimalne będą uzależnione od wielkości zachmurzenia. Całodobowy mróz najdłużej utrzyma się na północy i północnym wschodzie Polski, bo będzie możliwy także po weekendzie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!