| |
Zagrożenie!
Całodobowy mróz sięgnie Polski. Temperatura spadnie do -15 stopni. Będzie termiczna zima

Całodobowy mróz sięgnie Polski. Temperatura spadnie do -15 stopni. Będzie termiczna zima

W nowym tygodniu czeka nas w Polsce okres całodobowego mrozu szczególnie na wschodzie i północnym wschodzie kraju. Temperatura miejscami może spaść nawet do -15 st. C. Średnia dobowa będzie wyraźnie z wartością ujemną, a to oznacza, że poczujemy termiczną zimę. Pierwszy całodobowy mróz już się pojawił, ale jeszcze na niewielkim obszarze. To się zmieni po przejściu niżu i napłynięciu fali bardzo zimnego powietrza arktycznego w okolicach najbliższej środy.

Całodobowy mróz sięgnie Polski. Prognozowany zasięg napływu chłodnego powietrza do Europy na wysokości 1,5 km, 22 listopada 2023

Całodobowy mróz sięgnie Polski, temperatura spadnie do -15 st. C. w listopadzie 2023

W kolejnych dniach przez Polskę lub w rejonie naszego kraju będą wędrować fronty atmosferyczne z ośrodkami niżowymi. Po przejściu jednego z nich czeka nas głębsze ochłodzenie między 21-23 listopada, przy czym najzimniej zapowiada się 22 listopada, gdy na znacznym obszarze kraju utrzyma się mróz i to także w dzień.

Prognozowany zasięg mrozu w Polsce o poranku, 22 listopada 2023

Silny mróz przez całą dobę w Polsce, prognoza temperatury 22 listopada 2023

Pierwszy dzień z całodobowym mrozem w Polsce na nizinach pojawił się minionej doby, gdy temperatura nie przekroczyła 0 st. C. na kilku stacjach meteorologicznych, w tym w Suwałkach oraz w Ostrołęce. Powszechny mróz przez całą dobę czeka nas jednak szczególnie w najbliższą środę, gdy nad krajem znajdzie się bardzo chłodna masa powietrza osiadająca po przejściu niżu w obszarze klina wyżowego.

Prognozowany klin wyżowy sięgający Polski między odchodzącym niżem na południowym wschodzie i nasuwającym się kolejnym cyklonem nad północną Europę, 22 listopada 2023

Mróz przez całą dobę pojawi się w Polsce, prognoza ciśnienia 22 listopada 2023

W przypadku wystąpienia nocnych przejaśnień i rozpogodzeń faktycznie jest szansa miejscami na dwucyfrowy mróz, zwłaszcza na północy i północnym wschodzie kraju, także przy uwzględnieniu szczególnie wartości przy gruncie, ale i na standardowej wysokości 2m taki mróz miejscami może wystąpić.

Prognozowany mróz w Polsce wieczorem, 22 listopada 2023

 Pierwszy całodobowy mróz sięgnie Polski, prognoza temperatury wieczorem 22 listopada 2023

Przewidywany mróz ma dużą szansę sprawdzić się szczególnie w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń, dlatego przed nastaniem nocy warto sprawdzić najnowsze zdjęcie satelitarne z wielkością zachmurzenia. Przedstawione prognozy są skrajne, ale jednak możliwe do zrealizowania. Postałe modele pogodowe, w tym GFS i ECMWF wyliczają mróz o kilka st. C. mniejszy.

Prognozowany silny mróz w rejonie Polski, 22 listopada 2023

Silny mróz blisko Polski, temperatury poniżej -15/-20 st. C., listopad 2023

Zwróćmy uwagę na zasięg mrozu w rejonie Polski szczególnie na północy i północnym wschodzie Europy. Widać wyraźnie, że to zimne powietrze, zwłaszcza w połowie nowego tygodnia wślizgnie się do naszego kraju z północnego wschodu. Następnego dnia, 23 listopada mróz zostanie wyparty z Polski poza wschodnią granicę, ale częsta wymiana mas powietrza z nawrotami chłodu czeka nas do końca listopada, a pewnie i dłużej. Zalecamy bieżące sprawdzanie prognoz pogody, bo czeka nas duża dynamika.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!