| |
Zagrożenie!

Miliony Amerykanów wybrało się w obszar całkowitego zaćmienia Słońca. Gdzie oglądać transmisję live?

Amerykanie oszaleli na punkcie całkowitego zaćmienia Słońca, jakie dziś 21.08 będzie mieć miejsce w pasie o szerokości około 100 km nad USA. Od kilku dni w mediach jest to numer 1 w informacjach.

Zjawisko będzie pierwszym zaćmieniem Słońca w USA od 1979 roku. Jako pierwsi przeżyją je mieszkańcy Lincoln City w Stanie Oregon. Następnie to niecodzienne zjawisko będzie przez półtorej godziny przemieszczać się przez 14 stanów w kierunku wschodniego wybrzeża USA. Najdłużej Księżyc przesłoni Słońce w stanie Illinois - przez 2 minuty 44 sekundy.

Stany USA, w których znajduje się wąski pas całkowitego zaćmienia Słońca

Pas zaćmienia Słońca w USA

W stronę pasa całkowitego zaćmienia o długości 4200 kilometrów zjechało miliony Amerykanów. Na wielu autostradach utworzyły się wielogodzinne korki. Dziś 21.08 tłok na drogach ma być największy w historii. Motele i hotele, które normalnie kosztują do 100 dolarów, podniosły ceny do 500 i więcej! Wiele parków i terenów zielonych zamieniono w rozległe pola namiotowe na których koczują tysiące Amerykanów. Specjalne okulary przez które można obserwować Słońce podczas częściowego zaćmienia by nie uszkodzić wzroku, są wszędzie wyprzedane.

Obszar całkowitego zaćmienia Słońca

Obszar całkowitego zaćmienia Słońca

Transmisja live zaćmienia Słońca w USA

Na całym świecie zaćmienie Słońca będzie można obserwować dzięki transmisji prowadzonej przez telewizję agencji kosmicznej NASA. Wystarczy wejść na ich stronę w trakcie trwania zjawiska.

Transmisję zobaczymy również dzięki serwisowi timeanddate.com, który udostępni obraz na kanale youtube zamieszczonym poniżej. Już trwa odliczanie do tego wyjątkowego wydarzenia. Zaćmienie będziemy mogli oglądać od godz. 18:00 czasu polskiego. Jego apogeum przypadnie na okres od godz. 20, do 20:30, gdy nastąpi kulminacja całkowite zaćmienie Słońca.

Wkraczanie Księżyca pomiędzy Ziemie a Słońce w skali globalnej, możecie również zobaczyć w naszej zakładce Noc/Dzień

Mapy: NASA


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!