| |
Zagrożenie!
Były huragan Danielle uderzy w Europę. Przyniesie ulewy, burze i wichury. Wcześniej będzie silny upał

Były huragan Danielle uderzy w Europę. Przyniesie ulewy, burze i wichury. Wcześniej będzie silny upał

Sprawdzą się nasze wcześniejsze prognozy pogody w których zapowiadaliśmy, że pozostałości po pierwszym w tym sezonie huraganie Danielle dotrą do Europy i wpłyną na pogodę nad naszym kontynentem. Aktualnie mówimy już o byłym huraganie, który ze statusem byłego cyklonu tropikalnego stopniowo się wypełnia i jednocześnie zbliża do Starego Kontynentu. Wiatr w jego centrum nadal wieje ze średnią prędkością 100 km/h, a w porywach znacznie więcej. Ciśnienie systematycznie rośnie. Były huragan Danielle niesie ulewy, wichury, burze i wysokie fale sztormowe. Wiemy, kiedy i gdzie uderzy.

Położenie byłego huraganu Danielle na Atlantyku przed zachodnią Europą o godzinie 10:25, 9 września 2022. Dane: Eumetsat / Windy

Były huragan Danielle zmieni pogodę w Europie, przyniesie ulewy, wichury i burze, wrzesień 2022

Po raz kolejny przekonamy się, że dynamiczne zjawiska atmosferyczne i nie tylko, lepiej prognozuje europejski model ECMWF od amerykańskiego GFS. Prognoza europejska wyliczała ze znacznym wyprzedzeniem zejście byłego huraganu w rejon wybrzeża Portugalii i Hiszpanii, a model amerykański wyliczał podejście ex-huraganu w rejon Irlandii i Wielkiej Brytanii. Ostatecznie sprawdzi się wariant prognozy modelu ECMWF.

Prognoza opadów i położenia byłego huraganu Danielle w rejonie Hiszpanii i Portugalii, 12/13 września 2022

Huragan Danielle załamie pogodę w Europie, prognoza opadów 12 września 2022

Były huragan znajduje się obecnie nad otwartymi wodami północnego Atlantyku na zachód od Irlandii. W kolejnych kilkudziesięciu godzinach nastąpi jego zwrot, gdyż zostanie zablokowany i skręci na południowy zachód w kierunku Półwyspu Iberyjskiego, gdzie około 12-13 września przyniesie wichury, ulewy i burze.

Prognozowane położenie byłego huraganu Danielle i zasięg jego opadów w Hiszpanii i Portugalii, 13 września 2022

Pierwszy huragan Danielle uderzy w Europę, prognoza opadów 13 września 2022

Przed dodarciem cyklonu nad południowo zachodnią Europę, częściowo będzie również odpowiedzialny za zaciąganie ciepłego powietrza z południowego zachodu nad Hiszpanię, Portugalię i południową Francję, gdzie przed załamaniem pogody nadal będzie występował upał. Temperatura w Hiszpanii przekracza obecnie miejscami nawet 37 st. C. 

Prognozowany upał w Hiszpanii, Portugalii i na południu Francji, 11 sierpnia 2022

Upał przed uderzeniem huraganu Danielle w Europie, prognoza temperatury 11 września 2022

Generalnie, pozostałości po byłym huraganie Danielle przyniosą w Europie, zwłaszcza w Hiszpanii, Portugalii, a także na południu Francji miejscami ulewy, burze i wichury szczególnie między około 12-13 września. Wcześniej wystąpi upał do około 30-38 st. C. Spodziewany jest również silny wiatr, miejscami o sile wichury, zwłaszcza w rejonie burz. W porywach może przekraczać 100 km/h, a w Pirenejach ponad 140 km/h.

Prognozowane wichury w czasie uderzenia byłego huraganu Danielle w Półwysep Iberyjski. Przewidywane maksymalne porywy wiatru, jakie mogą wystąpić do 13 września 2022

Huragan Danielle przyniesie wichury w Europie, prognoza wiatru 12-13 września 2022

Jest to pierwsza w tym sezonie sytuacja, gdy były cyklon tropikalny, będący wcześniej pierwszym huraganem atlantyckim dotrze do Europy i bezpośrednio wpłynie na warunki pogodowe na naszym kontynencie. W kolejnych tygodniach takich sytuacji może być więcej. Z tego powodu należy uważnie śledzić rozwój sytuacji na Atlantyku, gdyż może to mieć kolosalny wpływ na zmianę prognoz długoterminowych także w Polsce.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!