| |
Zagrożenie!
Burzowy MCS nad Polską zaniknie w nocy. Przynosi ulewne opady deszczu i podtopienia. Notowano zalążek tornada

Burzowy MCS nad Polską zaniknie w nocy. Przynosi ulewne opady deszczu i podtopienia. Notowano zalążek tornada

Stopniowo miejscami gasnące burze z ulewami, w tym z zanikającym układem MCS na północy Polski - zapowiada pogoda w nocy 23/24 sierpnia 2022. Opady deszczu i lokalne burze wieczorem występują, od Podkarpacia przez Małopolskę, południowo zachodnie Mazowsze, centrum kraju po Pomorze i Warmię. Rozproszone opady i słabnące burze przemieszczają się na północ i północny zachód i jednocześnie będą słabnąć. Głównym zagrożeniem nadal pozostają ulewne opady deszczu, które mogą powodować zalania i podtopienia. To będzie ponownie ciepła noc w Polsce.

Zachmurzenie i burze notowane w Polsce o godzinie 19:00. Dane: sat24

Pogoda w nocy 23/24 sierpnia 2022 w Polsce, zanikające burze i ulewny deszcz, gasnący MCS na północy

Burze zgodnie z naszymi prognozami pojawiły się na wskazanym obszarze w prognozie ich prawdopodobieństwa. Głównym zagrożeniem są nawalne opady deszczu, które miejscami przyniosły zalania i podtopienia. Punktowo może wystąpić również grad. W nocy 23/24.08 nad Polską nadal pozostanie zablokowany front przecinający kraj z północy na południe przez środkowy pas, dodatkowo wkroczył płytki niż.

Zanotowane burze w Polsce, do godziny 19:20, 23 sierpnia 2022

Pogoda na noc 23/24 sierpnia 2022, burze w Polsce, miejscami ulewy

Pola z białymi plusami to najnowsze aktywne burze nad krajem. Wieczorem jest ich nadal sporo i stopniowo będą się wieczorem oraz w pierwszej części nocy przesuwać na północ i północny zachód, od Podkarpacia i Małopolski przez centrum, cześć Mazowsza po Warmię, Kujawy, Pomorze i wschodnią Wielkopolskę.

Zasięg występujących opadów i burz w Polsce na radarze pogodowym o godzinie 19:15, 23 sierpnia 2022

Pogoda w nocy 23/24 sierpnia 2022, mapa opadów i radar pogodowy w Polsce

W nocy na obszarze Polski będzie dominować zachmurzenie duże z przejaśnieniami do umiarkowanego, a na Podkarpaciu po odsunięciu się opadów również z rozpogodzeniami do małego, aczkolwiek miejscami mogą wystąpić również mgły. Pogodna noc z niewielkim i umiarkowanym zachmurzeniem zapowiada się na wschodzie, od Podlasia przez wschodnie Mazowsze po Podlasie. 

Prognozowany zasięg opadów w Polsce, do godziny 22:00. Noc 23/24 sierpnia 2022

Pogoda na noc 23/24 sierpnia 2022, mapa opadów w Poslce

Wraz z upływem godzin opady i burze będą stopniowo słabnąć, ale lokalnie mogą się utrzymać przez znaczną część nocy.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 03:00, 24 sierpnia 2022

Pogoda w nocy w Polsce z 23/24 sierpnia 2022, gdzie popada i zagrzmi

To będzie nadal ciepła noc w Polsce. Spodziewamy się temperatury minimalnej, od 15, do 21 st. C. Być może tropikalna noc wystąpi w rejonie Warszawy. Nieco chłodniej będzie jedynie w rejonach podgórskich.

Temperatura minimalna w Polsce, noc 23/24 sierpnia 2022

Pogoda na noc 23/24 sierpnia 2022, temperatura w Polsce

Burze w ciągu minionego dnia przyniosły w Polsce ponownie lokalne zalania i podtopienia. Tak było m.in. we Włocławku, gdzie wydaliśmy 2 stopień alertu pogodowego. 

Skutki ulewy i burzy we Włocławku, 23 sierpnia 2022

Inna niemal stacjonarna burza spowodowała zalania i podtopienia w Wieluniu w województwie łódzkim. Woda zalewa piwnice i drogi. Wdziera się również do wielu budynków.

Ulewa związana ze stacjonarną burzą zalewa Wieluń, wtorkowy 23.08 wieczór

Z kolei na południu Małopolski w rejonie Podhala rozwinął się lej kondensacyjny, który prawdodpobnie nie dotknął powierzchni ziemi, czyli mieliśmy namiastkę trąby powietrznej / tornada.

W środę 24.08 ponownie nad Polską będą możliwe burze z ulewami o czym szerzej napiszemy o poranku.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!