| |
Zagrożenie!
Burze z silnym wiatrem w Polsce. Złamane drzewa tarasują drogi. Pada dużo wyładowań atmosferycznych

Burze z silnym wiatrem w Polsce. Złamane drzewa tarasują drogi. Pada dużo wyładowań atmosferycznych

Linia zbieżności wiatru przed frontem chłodnym na zachodzie Polski uaktywniła burze. W ich rejonie pojawiają się liczne wyładowania atmosferyczne, silne porywy wiatru oraz lokalne przelotne opady deszczu i gradu. Pada sporo wyładowań atmosferycznych. Wiatr i pioruny łamią drzewa, które następnie tarasują drogi. Najwięcej burz pojawiło się w zachodnich dzielnicach kraju i obecnie komórki burzowe nadal przesuwają się na wschód w kierunku Wielkopolski i centrum.

Rozwijające się burze w rejonie Polski o godzinie 19:15, 10 lipca 2023. Dane: Eumetsat

Silne burze przed frontem chłodnym przechodzą przez Polskę, wiatr łamie drzewa i tarasuje drogi, do 11 lipca 2023

Do tej pory burze wystąpiły miejscami w Polsce na zachodzie i południu kraju, od województwa zachodniopomorskiego przez lubuskie, dolnośląskie po lokalnie opolskie i śląskie. Obecnie burze dotarły nad Wielkopolskę i przesuwają się na wschód w głąb regionu, także w kierunku centrum kraju i lokalnie Kujaw. Burze niebawem mogą się pojawić w rejonie Poznania.

Burze zanotowane w rejonie Polski do godziny 19:10, 10 lipca 2023

Burze z silnym wiatrem w Polsce, połamane drzewa tarasują drogi przed frontem, 10-11 lipca 2023

Przechodzące burze nad Polską są aktywne elektrycznie. W rejonie naszego kraju uwzględniając także wschodnie Niemcy, Czechy i Słowację, zanotowano już ponad 53 tysiące wyładowań. Większość to pioruny międzychmurowe, ale zdarzają się także niebezpieczne wyładowania doziemne.

Skutki burzy na Ziemi Lubuskiej. Piorun uderzył w drzewo, które zablokowało drogę między miejscowościami Racław i Baczyna blisko Gorzowa Wielkopolskiego, 10 lipca 2023

Przechodzącym burzom towarzyszą lokalnie również silne porywy wiatru do około 50-75 km/h. To wystarczy do łamania słabszych drzew i gałęzi. Kolejny przykład pochodzi z drogi między miejscowością Zbąszyń i Dąbrówka Wielkopolska.

Skutki przechodzenia burz nad Polską na Ziemi Lubuskiej w powiecie świebodzińskim, 10 lipca 2023

Wieczorem i nocą burze stracą na intensywności, ale miejscami nadal mogą wystąpić, zwłaszcza w centrum, na południu z kierunkiem przemieszczenia na południowy wschód kraju. W ich rejonie spadnie miejscami do 5-10 mm wody, a wiatr w porywach osiągnie do około 50-65 km/h.

Prognoza obszaru chwiejnego powietrza nad Polską na którym lokalnie mogą wystąpić burze, 11 lipca 2023

Burze przechodzą przez Polskę z silnym wiatrem, gdzie zagrzmi 11 lipca 2023

We wtorek 11 lipca lokalnie zanikające burze mogą wystąpić na południowym wschodzie kraju. Potencjalne zjawiska nie będą gwałtowne. Lokalnie spadnie do 5-20 mm wody, a wiatr osiągnie w porywach do 50-65 km/h. Punktowo może spaść grad. Ponownie bardziej zorganizowane burze w Polsce wystąpią 12 lipca. O nich więcej w najnowsze prognozie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiktor Gołębowski

W centrum nic nie było. Od 23 trochę symbolicznie popadało a teraz wyparowało i gorąco jest. Jak burza do Kalisza poszła to potem wygasła i na Łódzkie tylko deszczyk przyszedł, ale on już zanikał i resztki przyszły do Mnie i zanikły nade Mną i tyle a jutro nie chcę wiedzieć bo i tak u Mnie nic nie będzie i susza szalejąca od maja będzie się nasilać.

11 lipiec 2023 - 13:05
Odpowiedz