| |
Zagrożenie!
Burze z gradem rozwiną się w kilku regionach. Przyniosą silny wiatr i ulewny deszcz. Chwiejne powietrze nad Polską

Burze z gradem rozwiną się w kilku regionach. Przyniosą silny wiatr i ulewny deszcz. Chwiejne powietrze nad Polską

Drugi dzień świąt w Polsce ponownie miejscami przyniesie burze, lokalnie z gradem i ulewnym deszczem oraz silnym wiatrem. Pozostajemy w obszarze słabogradientowym w chwiejnym wilgotnym oraz ciepłym powietrzu w którym przy licznych przejaśnieniach i rozpogodzeniach dojdzie do rozwoju konwekcji, czyli rozwoju chmur kłębiastych. Zjawiska nie powinny być gwałtowne. Nie spodziewamy się na ogół osiągnięcia lub przekroczenia skali zjawisk pierwszego stopnia alertu przed burzami. Pamiętajmy jednak, że każda burza stanowi zagrożenie, chociażby ze strony wyładowań, których nie będzie brakować.

Burze zanotowane w Polsce minionej doby

Chwiejne powietrze nad Polską, będą burze z gradem i silnym wiatrem, spadnie ulewny deszcz, gdzie będą burze 10-11 kwietnia 2023

Pierwszy dzień świąt przyniósł burze głównie na północnym wschodzie kraju, zwłaszcza między północnym Mazowszem, Podlasiem i Mazurami. W poniedziałek 10.04 zjawisk burzowych w Polsce powinno być więcej. W ciągu dnia konwekcja rozwinie się na znacznie większym obszarze kraju. Do Polski napłynęło chwiejne, wilgotne i ciepłe powietrze, w którym w czasie dziennego nagrzania przyziemnej warstwy powietrza ruszy konwekcja, gdy nastąpi wzrost pionowy gradientu temperatury. W takich warunkach zaczną powstawać rozproszone chmury Cumulonimbus.

Prognoza burz dla Polski 10 kwietnia 2023

Prognoza burz dla Polski 10-11 kwietnia 2023

Obszar chwiejności powietrza obejmie spory obszar kraju. Umiarkowana chwiejność z warunkami termodynamicznymi w godzinach popołudniowych szczególnie wystąpi na obszarze od północnego Podlasia przez Mazury, Warmię przez częściowo Kujawy, Mazowsze, Ziemie Łódzką i południowy wschód Wielkopolski po miejscami dzielnice południowe i południowo wschodnie.

Prognoza zasięgu chwiejnego powietrza nad Polską wskazująca na miejscami możliwy rozwój burz o godzinie 17:00, 10 kwietnia 2023

Burze rozwiną się w Polsce, zagrzmi popada i spadnie grad, będzie silny wiatr, mapa burz 10-11 kwietnia 2023

Główne ryzyko burz wystąpi w godzinach popołudniowych i wieczornych. Wówczas miejscami na wskazanym obszarze dojdzie do rozwoju dość licznych chmur kłębiastych. W ich rejonie wystąpią silniejsze porywy wiatru do 50-60 km/h, ponadto możliwe będą burze z licznymi wyładowaniami. Punktowo spadnie niewielki grad oraz intensywny deszcz, do około 5-15 mm.

Prognoza zasięgu rozproszonych opadów i lokalnych burz w Polsce około godziny 14:00, 10 kwietnia 2023

Chwiejne powietrze nad Polska, będą burze z gradem, gdzie zagrzmi 10-11 kwietnia 2023 w Polsce

Potencjalne burze będą powoli przemieszczać się ze wschodu na zachód lub południowy zachód bądź będą niemal stacjonarne.

Prognoza zasięgu rozproszonych opadów w Polsce o godzinie 17:00, 10 kwietnia 2023

Gdzie zagrzmi i popada w Polsce, prognoza burz 10-11 kwietnia 2023

Co ciekawe, jedna ze świątecznych komórek konwekcyjnych wygenerowała lej kondensacyjny. Tak było w minioną niedzielę 09.04 na Mazowszu.

Lej kondesacyjny powstały pod chmurą konwekcyjną w miejscowości Stare Proboszczewice w powiecie płockim

Niewykluczone, że podobne zjawisko przyniosą dzisiejsze burze. Zalecamy sprawdzanie zasięgu burz i komórek burzowych na mapie burzowej z naniesionymi wyładowaniami w czasie rzeczywistym z detektorów wyładowań.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!