| |
Zagrożenie!
Burze z gradem przejdą przed Polskę. Uaktywni się linia zbieżności wiatru. Wiemy, gdzie zagrzmi i popada

Burze z gradem przejdą przed Polskę. Uaktywni się linia zbieżności wiatru. Wiemy, gdzie zagrzmi i popada

Przed nami kolejne burze w Polsce, jakie uaktywnią się w piątek 9 września w godzinach popołudniowych i wieczornych, zwłaszcza w zachodnich dzielnicach kraju na linii zbieżności wiatru, gdzie zacznie napływać ponownie chwiejne powietrze. Przewidywane parametry atmosfery wskazują, że burze mogą osiągnąć maksymalnie granicę 1 stopnia alertu pogodowego. Głównym zagrożeniem będą lokalne ulewne opady deszczu i punktowo gradu, a w mniejszym stopniu silniejszy wiatr ze względu na umiarkowane warunki kinematyczne. Spodziewamy się izolowanych i bardziej zorganizowanych burz wielokomórkowych. Sprawdźmy, gdzie popada i zagrzmi.

Prognozowany zasięg chwiejnego powietrza i obszar narażony miejscami na ryzyko burz, do godziny 20:00, 9 września 2022

Burze z gradem przejdą przez Polskę 9/10 września 2022, mapa burz

Nad północno wschodnią Polską znajduje się obecnie chłodny front atmosferyczny, który stopniowo przesunie się za naszą wschodnią granicę, a tymczasem do zachodniej Polski zacznie w tym czasie napływać coraz bardziej chwiejne powietrze, gdzie operacja słoneczna i napływające powietrze polarnomorskiego będą sprzyjać inicjacji konwekcji dodatkowo wspomaganej przez wyraźną linię zbieżności wiatru, która będzie głównym zapalnikiem do powstania burz. Kolejny raz zalecamy śledzenie gdzie jest burza szczególnie po południu i wieczorem.

Prognozowany zasięg rozproszonej konwekcji nad zachodnią Polską do godziny 17:00, 9 września 2022

Prognozowane burze i opady w Polsce, uaktywni się linia zbieżności wiatru, 9 września 2022

Nasi redakcyjni synoptycy opracowali prognozę burz na kolejną dobę dla Polski. Główne umiarkowane prawdopodobieństwo burz obejmuje obszar od zachodniego i środkowego wybrzeża przez Ziemie Lubuską, Wielkopolskę po Dolny Śląsk.

Prognoza burz dla Polski, 9/10 września 2022

Prognoza burz dla Polski, 9/10 września 2022, najnowsza mapa

Głównym zagrożeniem prognozowanych burz będą intensywne opady deszczu do 5-30 mm, punktowo niewielki grad i lokalnie silniejszy wiatr w porywach do około 50-65 km/h. Dane te wskazują, że burze będą umiarkowane i na ogół na granicy wydania pierwszego stopnia ostrzeżenia meteorologicznego.

Prognoza burz dla Polski do godziny 20:00, 9 września 2022, według IMGW-PIB

Prognoza burz, gdzie zagrzmi i popada w Polsce, 9-10 września 2022

W kolejnych godzinach śledźmy na zdjęciach satelitarnych i danych radarowych obszar, gdzie uaktywnią się komórki burzowe. Aktualnie konwekcja rusza nad Niemcami i wkrótce te komórki burzowe powinny się przesunąć nad południowo zachodnią Polskę.

Rusza konwekcja z burzami. Obszar burz, który nasunie się nad Polskę. Dane: Eumetsat o godzinie 11:10, 9 września 2022

Gdzie będą burze w Polsce, mapa opadów i najnowsza prognoza 9/10 września 2022

Burze, ale już tylko lokalnie na wskazanym obszarze mogą wystąpić także w nocy 9/10 września. Aktywność prognozowanych burz będzie jednak zdecydowanie mniejsza w porównaniu do frontu burzowego, jakie przeszedł nad Polską minionej doby.

Zanotowane burze w Polsce w ciągu ostatniej doby 08/09.09

Burze w Polsce, mapa wyładowań 9 września 2022

Burze były bardzo aktywne elektrycznie. Wliczając obszar zachodnich Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier oraz częściowo Rumunii i Austrii, to na tym obszarze w rejonie Polski zanotowano ponad 121 tys. wyładowań atmosferycznych. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!