Burze z gradem będą częstsze. Gwałtowna zmiana pogody nasunie się ze wschodu. W tych dniach zagrzmi i spadnie ulewny deszcz
Wkraczamy w kolejny istotny okres pogodowy, tym razem związany z adwekcją cieplejszego, ale również wilgotnego i chwiejnego powietrza znad Morza Czarnego. Kierunek tej adwekcji utrzyma się do 10 kwietnia. W tym okresie miejscami wrócą burze, lokalnie z gradem i krótkotrwałym ulewnym deszczem. Zjawiska będą się rozwijać w obszarze podwyższonej chwiejności termodynamicznej nasuwające się do Polski ze wschodu.
Prognozowany obszar chwiejności powietrza nad Polską wskazujący miejscami na możliwy rozwój burz o godzinie 17:00, 9 kwietnia 2023
Pierwsze burze przy obecnej sytuacji barycznej w Polsce pojawiły się już w miniony piątek 09.04 na południowo zachodnich krańcach województwa warmińsko mazurskiego. Detektory burzowe zanotowały 31 wyładowań. Był to jedynie wstęp do zjawisk burzowych, których w najbliższych dniach będzie znacznie więcej. Wraz z adwekcją coraz cieplejszego i wilgotniejszego powietrza ze wschodu wzrośnie prawdopodobieństwo rozwoju konwekcji, czyli chmur kłębiastych z przelotnymi opadami i lokalnymi burzami.
Prognozowany zasięg rozproszonych przelotnych opadów w Polsce o godzinie 14:00, 9 kwietnia 2023
W świąteczną niedzielę 09.04 rozwoju rozproszonych przelotnych opadów w Polsce spodziewamy się szczególnie z upływem popołudnia. Wówczas w wielu regionach przelotnie popada, a miejscami również zagrzmi. Burze będą możliwe szczególnie na wschodzie, lokalnie w rejonie centrum oraz na północnym wschodzie.
Prognoza rozproszonych opadów i lokalnych burz w Polsce o godzinie 17:00, 9 kwietnia 2023
Najnowsze prognozy wskazują również miejscami przelotne opady i burze w Polsce w poniedziałek 10.04, przy czym ma być ich więcej niż wskazywały na to wcześniejsze wyliczenia. Chwiejny obszar powietrza obejmie szczególnie wschodnią połowę kraju i to właśnie na nim miejscami wystąpią burze z intensywnym przelotnym deszczem i lokalnie niewielkim gradem.
Prognoza zasięgu chwiejnego powietrza z ryzykiem miejscami burz w Polsce o godzinie 17:00, 10 kwietnia 2023
Zjawisk burzowych w poniedziałek 10.04 ma być więcej niż w niedzielę 09.04. Ich umiarkowane prawdopodobieństwo szczególnie obejmie dzielnice wschodnie i południowo wschodnie Polski. Głównym zagrożeniem w czasie omawianych burz będzie lokalny deszcz do 5-15 mm oraz niewielkim grad. Zagrożenie wiatrowe będzie minimalne ze względu na słaby przepływ powietrza w troposferze. Na ogół zjawiska burzowe nie powinny osiągnąć lub przekroczyć 1 stopnia alertu pogodowego.
Wstępnie prognozowany obszar rozproszonych przelotnych opadów i lokalnych burz w Polsce o godzinie 14:00, 10 kwietnia 2023
W stosownym czasie w danym dniu wydamy dokładną prognozę prawdopodobieństwa burz dla poszczególnych regionów kraju. Zalecamy aby sprawdzać gdzie jest burza na danych umieszczanych bezpośrednio z detektorów burzowych na mapach zbiorczych. Od 11 kwietnia wrócimy do cyrkulacji strefowej i warunki pogodowe nadal utrzymają się na zmiennym poziomie, ale często z umiarkowanymi wiosennymi temperaturami.
DobraPogoda24.pl