| |
Zagrożenie!
Burze z gradem będą częstsze. Gwałtowna zmiana pogody nasunie się ze wschodu. W tych dniach zagrzmi i spadnie ulewny deszcz

Burze z gradem będą częstsze. Gwałtowna zmiana pogody nasunie się ze wschodu. W tych dniach zagrzmi i spadnie ulewny deszcz

Wkraczamy w kolejny istotny okres pogodowy, tym razem związany z adwekcją cieplejszego, ale również wilgotnego i chwiejnego powietrza znad Morza Czarnego. Kierunek tej adwekcji utrzyma się do 10 kwietnia. W tym okresie miejscami wrócą burze, lokalnie z gradem i krótkotrwałym ulewnym deszczem. Zjawiska będą się rozwijać w obszarze podwyższonej chwiejności termodynamicznej nasuwające się do Polski ze wschodu. 

Prognozowany obszar chwiejności powietrza nad Polską wskazujący miejscami na możliwy rozwój burz o godzinie 17:00, 9 kwietnia 2023

Burze z gradem wrócą do Polski, spadnie ulewny deszcz, prognoza burz 9 kwietnia 2023

Pierwsze burze przy obecnej sytuacji barycznej w Polsce pojawiły się już w miniony piątek 09.04 na południowo zachodnich krańcach województwa warmińsko mazurskiego. Detektory burzowe zanotowały 31 wyładowań. Był to jedynie wstęp do zjawisk burzowych, których w najbliższych dniach będzie znacznie więcej. Wraz z adwekcją coraz cieplejszego i wilgotniejszego powietrza ze wschodu wzrośnie prawdopodobieństwo rozwoju konwekcji, czyli chmur kłębiastych z przelotnymi opadami i lokalnymi burzami.

Prognozowany zasięg rozproszonych przelotnych opadów w Polsce o godzinie 14:00, 9 kwietnia 2023

Burze z gradem sięgną Polski, spadnie ulewny deszcz, będzie szeroka konwekcja, mapa opadów 9 kwietnia 2023

W świąteczną niedzielę 09.04 rozwoju rozproszonych przelotnych opadów w Polsce spodziewamy się szczególnie z upływem popołudnia. Wówczas w wielu regionach przelotnie popada, a miejscami również zagrzmi. Burze będą możliwe szczególnie na wschodzie, lokalnie w rejonie centrum oraz na północnym wschodzie.

Prognoza rozproszonych opadów i lokalnych burz w Polsce o godzinie 17:00, 9 kwietnia 2023

Gdzie zagrzmi i spadnie grad w Polsce, wracają burze, mapa burz 9 kwietnia 2023

Najnowsze prognozy wskazują również miejscami przelotne opady i burze w Polsce w poniedziałek 10.04, przy czym ma być ich więcej niż wskazywały na to wcześniejsze wyliczenia. Chwiejny obszar powietrza obejmie szczególnie wschodnią połowę kraju i to właśnie na nim miejscami wystąpią burze z intensywnym przelotnym deszczem i lokalnie niewielkim gradem.

Prognoza zasięgu chwiejnego powietrza z ryzykiem miejscami burz w Polsce o godzinie 17:00, 10 kwietnia 2023

Chwiejne powietrze w Polsce przyniesie burze z gradem, gdzie zagrzmi 10 kwietnia 2023

Zjawisk burzowych w poniedziałek 10.04 ma być więcej niż w niedzielę 09.04. Ich umiarkowane prawdopodobieństwo szczególnie obejmie dzielnice wschodnie i południowo wschodnie Polski. Głównym zagrożeniem w czasie omawianych burz będzie lokalny deszcz do 5-15 mm oraz niewielkim grad. Zagrożenie wiatrowe będzie minimalne ze względu na słaby przepływ powietrza w troposferze. Na ogół zjawiska burzowe nie powinny osiągnąć lub przekroczyć 1 stopnia alertu pogodowego. 

Wstępnie prognozowany obszar rozproszonych przelotnych opadów i lokalnych burz w Polsce o godzinie 14:00, 10 kwietnia 2023

Gdzie będą burze w Polsce, mapa wyładowań i opadów 10 kwietnia 2023

W stosownym czasie w danym dniu wydamy dokładną prognozę prawdopodobieństwa burz dla poszczególnych regionów kraju. Zalecamy aby sprawdzać gdzie jest burza na danych umieszczanych bezpośrednio z detektorów burzowych na mapach zbiorczych. Od 11 kwietnia wrócimy do cyrkulacji strefowej i warunki pogodowe nadal utrzymają się na zmiennym poziomie, ale często z umiarkowanymi wiosennymi temperaturami.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!