| |
Zagrożenie!
Burze wrócą do Polski. Przyniosą ulewy i wichury. Spadnie ponad 60 litrów wody i będą zalania

Burze wrócą do Polski. Przyniosą ulewy i wichury. Spadnie ponad 60 litrów wody i będą zalania

Warunki atmosferyczne w Polsce i Europie stały się do tego stopnia zmienne, że musimy bacznie sprawdzać najnowsze prognozy pogody w rejonie naszego kraju. Przed nami nietypowy powrót burz, jakie pojawią się w naszym kraju w ciągu najbliższej doby. Przyniosą ulewne opady deszczu oraz wichury. Zjawiska będą związane z przejściem płytkiego niżu ze strefami frontowymi. Burze wystąpią w kilku regionach. Sprawdźmy, kiedy i gdzie zagrzmi oraz w jakim kierunku będą się przemieszczać komórki burzowe.

Burze wrócą do Polski. Przejdzie płytki niż ze strefą frontową, 22 października 2023

Burze wrócą do Polski przyniosą ulewy i wichury, przejdzie płytki niż z frontami 22 października 2023

Aby odpowiedzieć na pytanie, co nas czeka w pogodzie, warto codziennie sprawdzać najnowszą sytuację baryczną w Europie wyrażoną na mapie synoptycznej. Widzimy na niej płytki niż, który w ciągu kolejnej doby będzie się przemieszczał ze strefą frontową z południa na północny wschód kraju. Z niżem będzie związany pierwszy ciepły front i drugi chłodny. Za frontem ciepłym w rejonie chłodnego frontu w niestabilnym i chwiejnym powietrzu pojawią się warunki do inicjacji komórek burzowych.

Burze pojawią się w Polsce. Prognozowane położenie płytkiego niżu nad krajem o godzinie 14:00, 22 października 2023

Burze przejdą przez Polskę, będą ulewy i wichury, prognoza 22 października 2023

Opady deszczu związane z omawianym niżem zaczną pojawiać się w Polsce na południu już wieczorem i nocą na 22 października będą się przemieszczać na północ w głąb kraju. Do poranka popada miejscami niemal w całej południowej Polsce, aczkolwiek najmocniej rozpada się od pogranicza Lubelszczyzny, południowego Podlasia i Mazowsza przez Ziemie Łódzką, po Dolny i Górny Śląsk oraz zachodnią Małopolskę.

Prognoza zasięgu opadów i położenia niżu nad Polską o godzinie 11:00, 22 października 2023

Płytki niż przyniesie burze, ulewy i wichury w Polsce, prognoza opadów 22 października 2023

W niedzielę w ciągu dnia niż będzie się dalej przesuwał na północ i północny wschód, a wraz z nim zwiększy się obszar opadów. Przed południem rozpada się szczególnie, od Podlasia przez północne i zachodnie Mazowsze, Ziemie Łódzką po Opolszczyznę i południe Dolnego Śląska. Zalecamy w tym czasie sprawdzanie radaru opadów, aby dokładnie wiedzieć, gdzie pada i z jakim natężeniem. Na danych zauważymy, że strefa opadów na animacji będzie się kręcić nad krajem odwrotnie do wskazówek zegara, co wynika z ruchu cyklonalnego przechodzącego niżu.

Prognoza zasięgu opadów i położenia niżu w Polsce o godzinie 14:00, 22 października 2023

Burze, wichury i ulewy w Polsce sprowadzi płytki niż, mapa opadów 22 października 2023

W rejonie niżu i jego stref frontowych spodziewamy się umiarkowanych i chwilami dość intensywnych opadów deszczu. Miejscami sumy opadów po przejściu niżu mogą sięgnąć około 15-65 litrów wody na m2 ziemi. Najwięcej deszczu spadnie w rejonie dłuższych opadów wielkoskalowych, a także w miejscach przejścia burz. Jeśli większe opady wystąpią w krótkim czasie, to nie można wykluczyć lokalnych zalań i podtopień. Przejściu niżu w pobliżu jego centrum, a także w rejonie burz mogą towarzyszyć silne porywy wiatru, do około 65-85 km/h, czyli miejscami o sile wichury z alertem pogodowym pierwszego stopnia.

Ulewy i burze w Polsce. Prognozowana suma opadów do 23 października 2023

Ulewy i burze w Polsce, prognoza sumy opadów do 23 października 2023

Aktualne prognozy oparte o wyliczenia modelu ECMWF, wskazują na największe sumy opadów w czasie omawianej sytuacji pogodowej na obszarze, od Suwalszczyzny przez częściowo Mazowsze i Ziemie Łódzką po województwo opolskie, śląskie i południowy wschód dolnośląskiego. Możliwe są jednak korekty i przesunięcia strefy prognozowanej sumy opadów na zachód lub wschód o co najmniej kilkadziesiąt kilometrów.

Prognoza burz dla Polski, 22 października 2023

Prognoza burz dla Polski 22 października 2023

Największa szansa na burze w niedzielę w ciągu dnia pojawi się miejscami na południu i południowym wschodzie Polski, zwłaszcza z upływem popołudnia i pod wieczór, gdy nad regionem znacznie wzrośnie niestabilność masy powietrza. Warto mieć to na uwadze szczególnie na obszarze między Górnym Śląskiem, Małopolską, Podkarpaciem po lokalnie Lubelszczyznę i Ziemię Świętokrzyską.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!