| |
Zagrożenie!
Burze wracają do Polski. Z zachodu wkroczy front atmosferyczny. Przyniesie deszcz, grad i silny wiatr

Burze wracają do Polski. Z zachodu wkroczy front atmosferyczny. Przyniesie deszcz, grad i silny wiatr

Na przeważającym obszarze Polski od kilku dni możemy poczuć piękną kwitnącą wiosnę z temperaturami miejscami przekraczającymi 20 st. C., ale z zachodu już zbliża się chłodny front atmosferyczny, jaki zapoczątkuje zmiany w pogodzie w kolejnych dniach. Na froncie miejscami pojawią się opady deszczu, ponadto lokalnie mogą wystąpić izolowane burze, punktowo z niewielkim gradem i silniejszymi porywami wiatru. Sprawdźmy, gdzie dotrze front i zmieni pogodę do końca dnia.

Front u granic zachodniej Polski. Mapa radarowa z godziny 09:20, 23 kwietnia 2023. Dane: IMGW / RainViewer

Burze wracają do Polski, front przyniesie deszcz, grad i silny wiatr, prognoza burz 23-24 kwietnia 2023

Front już przed południem wkroczy nad zachodnie dzielnice kraju i do wieczora przesunie się o kolejne kilkaset km w głąb Polski. Na froncie wzrośnie zachmurzenie, ponadto miejscami pojawią się opady deszczu, a lokalnie mogą wystąpić nieliczne i rozproszone burze, zwłaszcza z upływem popołudnia i wczesnym wieczorem. Przed frontem nadal będzie pogodnie i ciepło z temperaturą maksymalną przeważnie do około 18-22 st. C., być może lokalnie do 23 st. C. 

Prognoza zasięgu frontu i opadów w Polsce o godzinie 14:00, 23 kwietnia 2023

Front przyniesie burze w Polsce, gdzie zagrzmi i będzie grad, 23-24 kwietnia 2023

Tradycyjnie w sezonie wiosenno-letnim opracowujemy prognozę prawdopodobieństwa burz i ich siłę na każdy dzień w którym zjawiska konwekcyjne mogą wystąpić. Prognozowane burze w niedzielę 23.04 będą nieliczne i bardzo rozproszone w strefie chłodnego frontu atmosferycznego. W ich rejonie lokalnie może spaść do 5-15 mm wody na m2 ziemi. Punktowo może wystąpić niewielki grad, aczkolwiek jego ryzyko nie jest duże. Możliwe będą również silniejsze porywy wiatru do około 50-60 km/h.

Prognoza burz dla Polski, 23 kwietnia 2023

Prognoza burz dla Polski, 23 kwietnia 2023

Prawdopodobieństwo burz nie będzie wysokie, ponadto natężenie lokalnych komórek burzowych nie osiągnie i nie przekroczy 1 stopnia alertu przed burzami. Będą to przeważnie słabe zjawiska, ale pamiętajmy, że każda burza nawet najsłabsza z natury jest niebezpieczna chociażby ze względu na wyładowania.

Prognoza położenia frontu i opadów w Polsce o godzinie 17:00, 23 kwietnia 2023

Burze na froncie w Polsce przyniosą deszcz, grad i silny wiatr, gdzie popada i zagrzmi 23-24 kwietnia 2023

Front do wieczora dotrze do linii, od wschodniego wybrzeża po Dolny Śląsk. To będzie dopiero namiastka do bardziej licznych zjawisk konwekcyjnych, jakie wystąpią w Polsce w poniedziałek 24.04.

Prognoza zasięgu chwiejnego powietrza wskazująca na możliwość rozwinięcia lokalnej burzy o godzinie 17:00, 23 kwietnia 2023

Burze przejdą przez Polskę, front chłodny z deszczem, gradem i silnym wiatrem zmieni pogodę, 23-24-kwietnia 2023

Nowy tydzień rozpoczniemy od obecności frontu nad krajem i stopniowego spychania ciepłego powietrza na wschód. W tym dniu w wielu regionach przelotnie popada deszcz, poza tym ryzyko rozproszonych burz będzie znacznie większe. Możliwe będą miejscami również układy liniowe.

Prognoza zasięgu frontu i opadów w Polsce o godzinie 14:00, 24 kwietnia 2023

Front z burzami, gradem i deszczem w Polsce, gdzie zagrzmi 24 kwietnia 2023

Rekomendujemy aby zasięg potencjalnych burz i opadów śledzić na danych bezpośrednio z detektorów burzowych naniesionych na zbiorczą mapę wyładowań. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!