| |
Zagrożenie!
Burze wkroczą z zachodu. Przyniosą grad, ulewny deszcz i silny wiatr. Konwekcja ruszy na froncie ciepłym i chłodnym

Burze wkroczą z zachodu. Przyniosą grad, ulewny deszcz i silny wiatr. Konwekcja ruszy na froncie ciepłym i chłodnym

Do zachodniej Polski za frontem ciepłym właśnie wkracza ocieplenie z temperaturą maksymalną do około 15-18 st. C. W drugiej połowie dnia między strefą frontu ciepłego i nasuwającego się chłodnego znad Niemiec wzrośnie chwiejność powietrza i pojawią się warunki do rozwoju komórek burzowych z przelotnymi opadami deszczu i lokalnie gradu, jak również z silnymi porywami wiatru. Burze mogą przybrać formę zjawisk wielokomórkowych, jak również struktur liniowych. Główne ryzyko burz obejmie dzielnice zachodnie i północno zachodnie kraju.

Zachmurzenie nad Polską o godzinie 10:00, 30 marca 2023 z widoczną pierwszą strefą ciepłego frontu atmosferycznego

Burze wkroczą do zachodniej Polski między frontem ciepłym i chłodnym, spadnie grad, ulewny deszcz i będzie silny wiatr, prognoza burzowa 30 marca 2023

Na powyższym zdjęciu satelitarnym widzimy zachmurzenie związane z ciepłym frontem atmosferycznym rozciągającym się obecnie od środkowego wybrzeża po dzielnice południowe kraju. Za frontem na południowym zachodzie Polski pojawiają się przejaśnienia i rozpogodzenia i tam właśnie spodziewamy się najwyższej temperatury, ale również wzrostu chwiejności powietrza nasuwające się również znad Niemiec przed kolejnym frontem chłodnym.

Prognozowany zasięg niewielkiej i umiarkowanej chwiejności powietrza sprzyjającej inicjacji burz o godzinie 20:00, 30 marca 2023

Burze z gradem, ulewnym deszczem i silnym wiatrem na froncie chłodnym pojawią się w Polsce, prognoza burz 30 marca 2023

Główne burze rozwiną się nad Niemcami i część tych komórek burzowych wkroczy z upływem popołudnia i wieczorem do zachodniej Polski lub niektóre burze powstaną także bezpośrednio nad naszym krajem. Najważniejszym zapalnikiem burz będzie nie tylko obszar niestabilnego powietrza, ale także lokalna strefa konwergencji, gdzie dojdzie do bardziej zorganizowanej konwekcji.

Prognoza burz dla Polski 30-31 marca 2023

Prognoza burz dla Polski, 30-31 marca 2023

Umiarkowane ryzyko burz z upływem popołudnia i wieczorem obejmie miejscami głównie zachodnie i północno zachodnie dzielnice Polski, zwłaszcza na obszarze, od częściowo Dolnego Śląska przez Ziemie Lubuską, Wielkopolskę po województwo pomorskie i zachodniopomorskie. 

Prognozowany zasięg opadów, w tym widocznych przelotnych konwekcyjnych w Polsce o godzinie 17:00, 30 marca 2023

Gdzie będą burze w Polsce, prognoza opadów 30-31 marca 2023

W rejonie burz będą możliwe lokalne opady niewielkiego gradu, jak również ulewnego deszczu do około 5-15 mm oraz silniejsze porywy wiatru do około 50-70 km/h. Zjawiska natężeniem nie powinny więc na ogół osiągnąć i przekroczyć alertu pogodowego 1 stopnia przed burzami. 

Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 20:00, 30 marca 2023

Front chłodny z burzami przejdzie przez Polskę, gdzie zagrzmi 30-31 marca 2023

Burze w trakcie wieczoru na ogół powinny zaniknąć, tylko punktowo mogą się utrzymać także w nocy, zwłaszcza w jej pierwszej części. Front chłodny z opadami do końca dnia dotrze nad dzielnice wschodnie, ale w tych regionach Polski ryzyko burz będzie już znikome ze względu na brak warunków chwiejności atmosfery.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 23:00, 30 marca 2023

Front chłodny z burzami nad Polską, gdzie popada i zagrzmi, prognoza opadów 30-31 marca 2023

Zalecamy aby śledzić gdzie jest burza na danych niemal na żywo prezentowanych z detektorów na mapach burzowych. W piątek 31.03 oraz w sobotę 01.04 również miejscami w Polsce spodziewamy się burz, ale ich prognozę zaprezentujemy na każdy dzień w osobnym wpisie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!