| |
Zagrożenie!
Burze w Polsce powodują zalania. Na południu wystąpiła powódź błyskawiczna. Ludzie tracą dobytek

Burze w Polsce powodują zalania. Na południu wystąpiła powódź błyskawiczna. Ludzie tracą dobytek

Zapowiadaliśmy, że burze w Polsce będą przynosić miejscami ulewne opady deszczu mogące powodować zalania i podtopienia. W sobotę 20.08 po południu rozwinął się układ wielokomórkowy na południu Małopolski a następnie przemieścił nad Śląsk. Burze przechodzące lokalnie jedna za drugą nad tym samym obszarem (zjawisko training storms) spowodowały nie tylko zalania, ale również powódź błyskawiczną, zwłaszcza w rejonie Podhala na południu Małopolski. Zalana została m.in. miejscowość Ciche, Ratułów Górny i Nowe Bystre. Nawalne opady deszczu, a w efekcie kumulująca się woda zalewała domy, zrywała asfalt i niszczyła dobytek.

Skutki nawałnicy na południu Małopolski. Powódź błyskawiczna w miejscowości Ciche. Foto: Stanisław Szeliga, 20 sierpnia 2022

Burze w Polsce przynoszą ulewy i zalania, jest powódź błyskawiczna w Małopolsce, 20 sierpnia 2022

Pomiary ze stacji IMGW-PIB wskazują na sumy opadów miejscami osiągające aż 40-90 mm. Przykładem może być stacja w miejscowości Nowe Bystre tuż przed Zakopanem, gdzie spadło aż 88,2 mm, z czego aż 66,6 mm w ciągu zaledwie godziny.

Burze zanotowane w Polsce, do 17:30 w ciągu ostatnich 12 godzin. Dane: 20 sierpnia 2022

Burze zanotowane w Polsce, miejscami ulewy i zalania, 20 sierpnia 2022

Burze z południowej i zachodniej Małopolski przemieściły się nad Śląsk. Również tutaj miejscami przynosiły ulewne opady deszczu, ale sumy opadów były niższe niż w rejonie Podhala. Opadom i burzom towarzyszą miejscami silniejsze porywy wiatru do 50-75 km/h. Lokalnie możliwy jest również grad.

Skutki nawałnicy i ulewy na południu Małopolski w miejscowości Ciche, 20 sierpnia 2022

W kolejnych godzinach rozproszone burze przyniosą intensyfikację zjawisk w innych regionach szczególnie z wydanym 1 i 2 stopniem ostrzeżenia meteorologicznego na obszarze, od Opolszczyzny i Wielkopolski przez centrum po Warmię.

Skutki powodzi błyskawicznej w Ratułowie na południu Małopolski

Aktualnie sytuacja nad Polską jest nadal dynamiczna. Uwagę zwraca m.in. znajdująca się na północ od Poznania superkomórka. Jest ona widoczna na danych radarowych Burza ta może generować opady gradu, intensywne opady deszczu oraz porywy wiatru do około 70-95 km/h. Superkomórka przemieszcza się na północy wschód w stronę Wągrowca. W godzinach wieczornych możliwe jest tworzenie się kolejnych komórek burzowych, które będą łączyć się miejscami w burze wielokomórkowe na obszarze wskazanym w prognozie burz.

Zalania i podtopienia na południu Małopolski, 20 sierpnia 2022

Nie tylko rejon Podhala ucierpiał. Miejsc zalanych i podtopionych, a lokalnie z powodzią błyskawiczną będzie więcej. Kolejny przykład dotyczy miejscowości Dominice w województwie wielkopolskim. Woda po opadach zupełnie zniszczyła drogę.

Noc z soboty na niedzielę 20/21.08 będzie spokojna i pogodna na wschodzie Polski, zwłaszcza od Podlasia i Mazur przez Lubelszczyznę, wschodnie Mazowsze po Podkarpacie.

Prognoza temperatury minimalnej w Polsce, noc 20/21 sierpnia 2022

Pogoda noc 20/21 sierpnia 2022, prognoza temperatury w Polsce

To będzie nadal dość ciepła noc w Polsce. Spodziewamy się temperatury minimalnej, od 14, do 20 st. C. Nieco chłodniej będzie miejscami w rejonach podgórskich.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!