| |
Zagrożenie!
Silne burze w Polsce. Liczne wyładowania atmosferyczne, deszcz, grad i wiatr przekraczający 100 km/h. Już ponad 600 interwencji strażaków

Silne burze w Polsce. Liczne wyładowania atmosferyczne, deszcz, grad i wiatr przekraczający 100 km/h. Już ponad 600 interwencji strażaków

Zgodnie z prognozą pogody, środowe 26.08 popołudnie przynosi falę silnych burz w Polsce. Burze wielokomórkowe w tym superkomórki przetoczyły się od miejscami Dolnego Śląska przez południowo wschodnie dzielnice Wielkopolski, Ziemie Łódzką, Mazowsze, a teraz uaktywniają się nad Lubelszczyzną, Podlasiem, Ziemią Świętokrzyską, Warmią i Mazurami. Lokalne burze występują również w woj. pomorskim, a pod wieczór mogą się pojawić również na Podkarpaciu.

Silne burze w Polsce, środa 26 sierpnia 2020. Zanotowane wyładowania doziemne w ostatnich 2 godzinach

Burze w Polsce, 26 sierpnia 2020, pogoda na żywo, wiatr 100 km/h, możliwa trąba powietrzna

Do tej pory strażacy interweniowali ponad 600 razy - poinformował rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, starszy kapitan Krzysztof Batorski. Najwięcej interwencji było w województwach łódzkim (ponad 210), wielkopolskim (ponad 120) i dolnośląskim (blisko 100).

Strefa silnych burz przesunęła się na wschód Polski. Dane: sat24, godzina 16:45

Silne burze w Polsce, 26 sierpnia 2020, grad, ulewy, silny wiatr, ryzyko trąby powietrznej

Strażacy głównie usuwają powalone drzewa i połamane konary oraz gałęzie z dróg. Wypompowywano też wodę z piwnic i posesji oraz udrażniano przepusty przy drogach. Do wieczora nadal istnieje ryzyko lokalnej trąby powietrznej.

Nadciągająca burza nad Radom, 26 sierpnia 2020. Foto: FB Izabela Pulik

Silne burze w Polsce, Radom 26 sierpnia 2020

Burzom towarzyszą bardzo silne porywy wiatru, powodujące liczne straty. Dane IMGW wskazują w kilku miejscach w woj. łódzkim i mazowieckim na porywy wiatru osiągające lub przekraczające 100 km/h (Sieradz 104 km/h).

Nadciągająca burza nad Lublin, 26 sierpnia 2020. Foto: FB Oliwia Oleszczak

Silne burze, Lublin, 26 sierpnia 2020

Strefa burz przemieściła się nad wschodnie dzielnice połowę Polski. Z uwagi na bardzo dynamiczną sytuację zalecamy śledzenie na bieżąco danych radarowych.

Silne burze w Polsce do godziny 16:30 pozbawiły dostaw prądu około 101 tysięcy odbiorców. Jak informuje na Twitterze zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz, najwięcej jest ich w województwie łódzkim 91 tysięcy oraz wielkopolskim 9,5 tys. Wiatr uszkodził 8 dachów w województwie wielkopolskim oraz po 1 w kujawsko-pomorskim i łódzkim.

DobraPogoda24, IMGW, PSP


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!