| |
Zagrożenie!
Burze w Polsce niosą ulewny deszcz i grad. Rozwinęła się trąba powietrzna. Powiało grozą

Burze w Polsce niosą ulewny deszcz i grad. Rozwinęła się trąba powietrzna. Powiało grozą

Nad północną Polską znajduje się dziś górny płytki niż. Z niżem są związane strefy frontów atmosferycznych. Miejscami, zwłaszcza w północnej, północno wschodniej i lokalnie w zachodniej Polsce przynoszą burze. Lokalnie burzom towarzyszą ulewne opady deszczu i gradu oraz silniejsze porywy wiatru. Ponownie lokalnie zaczęła się tworzyć trąba powietrzna, ale nie mamy pewności, czy dotknęła powierzchni ziemi. Jeśli tak się nie stało, to nie możemy mówić o pełnoprawnej trąbie powietrznej, a jedynie o jej zalążku, początkowej fazie tworzenia leja kondensacyjnego określanego również zjawiskiem Funnel Cloud. Napływają jednak nowe materiały i niewykluczone, że w województwie opolskim w rejonie miejscowości Baborów lokalnie zeszła słaba niemezocyklonalna trąba powietrzna.

Trąba powietrzna na Opolszczyźnie, 1 czerwca 2022. Foto: Martyna Gieroń

Burze w Polsce, pojawiła się trąba powietrzna na Opolszczyźnie, 1 czerwca 2022

Zdjęcia tworzącej się trąby powietrznej przesłała do naszej redakcji Martyna Gieroń. Zostały wykonane o godzinie 11:00 w miejscowości Ligota Wielka w gminie Pawłowiczki w województwie opolskim. Na jednym z nich widać, jakby lej powietrza zetknął się z ziemią.

Lej trąby powietrznej prawdopodobnie dotknął powierzchni ziemi, 1 czerwca 2022 na Opolszczyźnie

Burze i grad w Polsce, powstała trąba powietrzna na Opolszczyźnie, zdjęcia, 1 czerwca 2022

Wstępne informacje wskazują, że słaba niemezocyklonalna, czyli niezwiązana z superkomórką trąba powietrzna zeszła w rejonie miejscowości Baborów w województwie opolskim. Te dane będziemy jeszcze weryfikować.

Prognoza burz w Polsce, 1 czerwca 2022

Prognoza burz w Polsce, 1 czerwca 2022

Burze po południu w Polsce nadal miejscami będą występować, dopiero wieczorem zaczną zanikać. Do tego czasu wystąpią głównie w północnej, północno wschodniej i zachodniej części kraju. Mogą im towarzyszyć intensywne opady deszczu i gradu oraz silniejsze porywy wiatru, do 60-75 km/h.

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 14:00, 1 czerwca 2022

Burze w Polsce, 1 czerwca 2022, gdzie jest burza

Na specjalnych mapach z danymi detektorów burzowych możemy śledzić gdzie jest burza. Aktualnie komórki burzowe przechodzą miejscami w województwie opolskim, dolnośląskim, kujawsko pomorskim, podlaskim, pomorskim, na zachodzie zachodniopomorskiego i lokalnie na północnym zachodzie mazowieckiego.

Burze zanotowane w Polsce, między godziną 10:30-12:30, 1 czerwca 2022

Burze w Polsce i trąba powietrzna, gdzie jest burza 1 czerwca 2022

Intensywność zjawisk, miejsce ich występowania i kierunek przemieszczania opadów pomogą nam również określić dane z radaru opadów. Zalecamy śledzenie tych informacji na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!