| |
Zagrożenie!

Burze i opady rozciągały się w Europie na dystansie ponad 2300 km

Po kilku upalnych dniach z niebezpieczną i dynamiczną pogoda, dziś 13.08 nad Polską aura wreszcie się uspokoiła. Upalna, wilgotna i chwiejna masa powietrza wraz ze strefą pofalowanego frontu atmosferycznego została minionej nocy 12/13.08 ostatecznie wyparta poza naszą wschodnią granicę. Obecnie nad wschodnią połową kraju zalega front chłodny przynoszący miejscami, zwłaszcza od Podlasia po woj. południowo-wschodnie opady deszczu, ale od zachodu w naszą stronę rozbudowuje się klin wyżu znad Azorów, który w kolejnych dniach przyniesie powrót dobrej pogody.

Kolorem zielonym zaznaczony został obszar frontowy, który minionej doby przynosił opady i burze w Polsce wschodniej i południowo-wschodniej. Na mapie prognozowany układ baryczny, 13 sierpnia br.

Mapa synoptyczna 13 sierpnia

Przy okazji wypierania gorącej masy powietrza, w ciągu minionej doby można było zauważyć, jak długi jest obszar aktywności frontowej na której pojawiały się opady i burze. Rozciągał się on wczoraj 12.08 od Bułgarii, aż po południową Finlandię, czyli na obszarze ponad 2300 km! Jest to sytuacja dość rzadka, dlatego warta odnotowania.

Zanotowane wyładowania doziemne w ciągu minionych 24 h

Zanotowane wyładowania 12 sierpnia

Front najpóźniej dał o sobie znać na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, gdzie w nocy znad Węgier przez Słowację zaznaczyło się kolejne zaburzenie falowe przemieszczające się z opadami i burzami na północ i północny-wschód.

Strefa opadów i burz wchodząca minionej nocy 12/13.08 od południa nad Podkarpacie

Dane radarowe opady 12 sierpnia


Komentarze
Kamila Weronika Kamila

Czyli że znowu będzie nieciekawie?

13 sierpień 2017 - 10:06
Odpowiedz
DobraPogoda24

W najbliższych kilku dniach spokojnie ;) Kamilo napisaliśmy z punktu widzenia meteorologii co było minionej doby ;)

13 sierpień 2017 - 10:12
Odpowiedz
DobraPogoda24

A tak wygląda dziś o poranku Toruń już za frontem :) Zdjęcie od naszego kolegi redakcyjnego.

13 sierpień 2017 - 10:16
Odpowiedz
Kamila Weronika Kamila

Uff bo już się przestraszyłam 😊

13 sierpień 2017 - 10:24
Odpowiedz
Izabela Fiałkowska

czy to nie jest wpływ geoinżynierii?

13 sierpień 2017 - 11:11
Odpowiedz
DobraPogoda24

Absolutnie nie, geoinżynieria jest jednym z pomysłów na ochłodzenie klimatu. Nie ma w tym nic tajemniczego i nie należy spekulować na podstawie bzdurnych informacji podawanych na różnych podejrzanych stronach. Problem w tym, że to metoda kosztowna, niepewna i jest tylko jednym z pomysłów, który i tak musiałby mieć formalnie międzynarodową umowę na wprowadzenie. Niestety, postępujące zmiany klimatu będą powodować takie właśnie zjawiska z jakimi mamy do czynienia. Wynika to po prostu z fizyki atmosfery, im więcej ciepła, tym więcej zgromadzonej energii, która musi się później rozładować. Nie twierdzimy, że zjawisk będzie znaczniej więcej, ale te które wystąpią, będą mieć większą siłę i natężenie od dotychczas notowanych. Dotyczy to wszystkiego, opadów, suszy, temperatur, wiatru itd. Proszę sobie wyobrazić, że zanotowany wiatr szkwałowy na stacji w pobliżu Elbląga wynoszący 152 km/h, jeszcze nigdy w historii pomiarów nie miał miejsca w Polsce. To absolutny rekord prędkości wiatru na nizinach w naszym kraju. Mocniej powiało tylko w górach oraz w rejonie wystąpienia tornad.

13 sierpień 2017 - 11:34
Odpowiedz
Izabela Fiałkowska

DobraPogoda24 a skąd Wy wiecie, że to są bzdurne informacje?

13 sierpień 2017 - 11:36
Odpowiedz
DobraPogoda24

Izabela Fiałkowska Bo zajmujemy się tym niemal zawodowo od wielu lat. Zresztą Nauka o klimacie może to Pani potwierdzić.

13 sierpień 2017 - 11:39
Odpowiedz
Nauka o klimacie

Geoinżynieria pozostaje na razie w sferze rozważań teoretycznych, o czym łatwo się przekonać chociażby oglądając serię wywiadów nakręconych podczas ostatniej konferencji na ten temat: http://2014.ce-conference.org/online-video-series Naukowcy rozpatrują, jakie metody tego typu można byłoby zastosować, gdyby kiedyś wystąpiła konieczność szybkiego zastopowania zmiany klimatu. Wszystkie one byłyby bardzo kosztowne, trudne organizacyjnie i mogłyby mieć rozmaite skutki uboczne. Naukowcy starają się wszystko to oszacować teoretycznie i z wykorzystaniem symulacji komputerowych, tak by uchronić ludzkość przed popełnieniem w przyszłości jakiegoś poważnego błędu. Specjaliści zwracają uwagę, że w związku z coraz poważniejszymi zagrożeniami związanymi ze zmianą klimatu ważne jest podjęcie dyskusji i wprowadzenie międzynarodowych regulacji prawnych dotyczących zastosowania metod geoinżynierii czy choćby prowadzenie eksperymentów w tej dziedzinie. Warto podkreślić, że dopóki takich regulacji nie ma, naukowcy obawiają się przeprowadzać nawet tak proste doświadczenia mające zaniedbywalny wpływ na środowisko. https://www.youtube.com/watch?v=FPYhJ_7W_Cc Polecamy nasz artykuł na temat proponowanych metod inżynierii klimatu: http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/geoinzynieria-czyli-jak-naprawic-klimat-czesc-pierwsza-229 oraz drugi, na temat sug kondensacyjnych, które niepotrzebnie niepokoją wiele osób: http://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-rzad-swiatowy-kontroluje-klimat-za-pomoca-chemtrails-116

13 sierpień 2017 - 14:11
Odpowiedz
Michał

Droga Redakcjo, czy mogę prosić o link do mapy SHMU z tego artykułu, na której widać opady i burze nad Rumunią? Z góry dziękuję!

14 sierpień 2017 - 00:43
Odpowiedz
DobraPogoda24

Michale, link znajdziesz w zakładce Radar http://dobrapogoda24.pl/radar-opadow na dole jako Radar Europa

14 sierpień 2017 - 07:06
Odpowiedz
Izabela Fiałkowska

jasne :)

14 sierpień 2017 - 13:49
Odpowiedz
Znafca

Portal"Nauka o klimacie" jest portalem niewiarygodnym.Nierzadko już pisali bzdury.Facet który bezpodstawnie twierdzi że są szczepionki bezpieczne nie może być w wiarygodnym portalu uznawany za autorytet.Na szczęście ja już dawno przestałem wierzyć w to że konowały są od leczenia.Bez zeznań w sądzie pod groźba kary śmierci takie deklaracje są nic nie warte.A ci co rzekomo walczą z ociepleniem klimatu to dywersanci.Gdyby chcieli naprawdę to robić to by się nie szlajali samolotami,nie wysyłali wojska na wojny i nie tylko.Wy możecie w te bzdury wierzyć ale robienie ustaw na podstawie tych bzdur powinno być karane śmiercią.

16 sierpień 2017 - 10:06
Odpowiedz