| |
Zagrożenie!
Potężne burze przechodzą nad Polską. Liczna zalania, podtopienia i gradobicia z silnym wiatrem

Potężne burze przechodzą nad Polską. Liczna zalania, podtopienia i gradobicia z silnym wiatrem

Piątkowe 26.06 popołudnie przynosi główne uderzenie silnych burz w Polsce. W wielu regionach pojawiły się burze wielokomórkowe, a lokalnie również superkomórki. Internauci informują o licznych zalaniach, podtopieniach i opadach gradu z silnymi porywami wiatru. Nawalne opady deszczu spowodowały zalania i podtopienia m.in. na Podkarpaciu, w Dylągówce, Hyżnem, Harcie, Szklarach i Rzeszowie. Ponadto nawalne opady deszczu uszkodziły nawierzchnie drogi wojewódzkiej 835 w miejscowości Hadle Szklarskie (gmina Jawornik Polski). Droga w kierunku Dynowa jest całkowicie zablokowana.

Zalania i podtopienia w wyniku burz i nawalnych opadów deszczu na Podkarpaciu. 26 czerwca 2020. Foto: widz TVP Rzeszów

Podtopienia zalania burze powódź 26 czerwca 2020 Dylągówka Szklary Rzeszów Hyżne Hadle Szklarskie Podkarpacie

Najwięcej deszczu spadło do tej pory na południowy wschód od Rzeszowa, około 100 mm (dane z systemu RainGRS / IMGW)!!. Z tego powodu doszło do licznych zalań, a nawet powodzi błyskawicznej. Na naszej stacji w Rzeszowie do godziny 17:00 spadło blisko 23 mm.

Skutki ulewy i burz na Podkarpaciu, 26 czerwca 2020

Zalania i podtopienia w rejonie Rzeszowa na Podkarpaciu, 26 czerwca 2020

Skutki nawalnych deszczy w Hyżnem i Dylągówce na Podkarpaciu, 26 czerwca 2020

Suma opadów deszczu (system RainGRS/IMGW) do godziny 17:00. Na zaznaczonym rejonie spadło około 100 mm na m2 ziemi! Wizualizacja meteomodel

Ulewa powódź zalania Dylągówka Hyżne Podkarpacie burze 26 czerwca 2020 suma opadów deszczu mapa

Z kolei we wsi Przedłęcze w gminie Brąszewice pod Sieradzem w woj. łódzkim silny wiatr uszkodził lub zerwał dach co najmniej 3 budynków. Prawdopodobnie wystąpiło zjawisko microburst. Na miejscu nadal pracują strażacy.

Strefa silnych burz rozciąga się od Pomorza Zachodniego przez Ziemie Łódzką po Podkarpacie i Małopolskę. Miejscami burze pojawią się również na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, a wcześniej przeszły przez Wielkopolskę. Niektóre z burz przyjmują postać superkomórek z wyraźną chmurą stropową. Głównym zagrożeniem opady gradu oraz nawalne opady deszczu.

Zanotowane burze w Polsce w ostatnich 2 godzinach, 26 czerwca 2020

Pogoda burze w Polsce gdzie jest burza 26 czerwca 2020

Burze przesuwają się na północ, wieczorem zaczną słabnąć, a w nocy 26/27 czerwca mogą się utrzymać tylko lokalnie. Zalecamy śledzenie danych radarowych.

Aktualizacja godzina 17:35 - Niestety napływają kolejne złe informacje z Podkarpacia. W powiecie przeworskim w miejscowości Kańczuga doszło do powodzi błyskawicznej!! Sytuacja jest dramatyczna.

Zalania i podtopienia również w powiecie łańcuckim w miejscowości Handzlówka, gdzie wylała rzeka Sawa.

Powódź błyskawiczna w gminie Dubiecko na Podkarpaciu, 26 czerwca 2020

Aktualizacja godzina 19:20 - "W związku z możliwością gwałtownego wezbrania Strugu należy zabezpieczyć w miarę możliwości mienie i przygotować się do ewentualnej ewakuacji" - Taki komunikat został wydany przez Wojewodę Podkarpackiego. Chodzi o to, że na południowy wschód od Rzeszowa spadło dzisiaj w krótkim czasie około 101 mm wody na m2 ziemi. Doszło do licznych zalań i podtopień m.in. w Szklarach, Dylągówce i okolicach. Teraz ta woda będzie spływać Strugiem w kierunku Rzeszowa. Aktualnie stan wody w Błażowej opada, w Tyczynie rośnie. Stan wody na Strugu możemy monitorować on-line.

DobraPogoda24, IMGW-PIB, TVP Rzeszów


Komentarze
Mat

"100 mm na m2 ziemi", "101 mm wody na m2 ziemi"? A na cm^2 to ile spadło? ;) Jednostka powierzchni jest tutaj zupełnie niepotrzebna.

26 czerwiec 2020 - 22:40
Odpowiedz