
Burze uaktywniły się nad Polską. Grzmi i pada w wielu regionach. Niosą ulewny deszcz, grad i silny wiatr
Przez Polskę przechodzą pierwsze wiosenne burze i to w dniu, gdy notowaliśmy niesamowite pogodowe skrajności, od mrozu i śnieżyc m.in. na Mazurach i Suwalszczyźnie po podmuch ciepłej wiosny z temperaturą 19 st. C. w rejonie Tarnowa w Małopolsce. W chwiejnym powietrzu rozwinęły się komórki burzowe, które przynoszą wyładowania atmosferyczne z ulewnym deszczem i silniejszym wiatrem. Punktowo nie jest wykluczony również drobny grad. Sprawdźmy, gdzie są burze i gdzie mogą jeszcze wystąpić do 11 marca 2023.
Pierwsze wiosenne burze w Polsce zanotowane do godziny 17:25, 10 marca 2023
Burze w Polsce są wynikiem zaciągania ciepłego i chwiejnego powietrza na południe kraju przez zbliżający się z zachodu cyklon znad Niemiec. Wieczorem wkroczy na zachód kraju i nocą z opadami będzie się przesuwał na północny wschód. Burze rozwinęły się na początku na Górnym Śląsku między Sosnowcem, Dąbrową Górniczą i Katowicami. Kolejny układ burzowy był aktywny na Ziemi Świętokrzyskiej m.in. w rejonie Kielc. Następnie burze przeniosły się na Lubelszczyznę i przeszły na północ i północny zachód od Lublina.
Aktywne burze na południe od Polski między Węgrami i Słowacją. Dane Blitzortung, godzina 17:40, 10 marca 2023
Dość spora aktywność burzowa występuje nie tylko w Polsce, ale również u naszych południowych sąsiadów. Niewykluczone, że te burze z południa być może wieczorem lub w nocy spróbują podejść również do naszego kraju między Małopolską i Podkarpaciem. Aktualnie nowe komórki burzowe zbliżają się znad Słowacji w rejon Tatr, ponadto lokalne burze rozwinęły się na południu Ziemi Lubuskiej na wschód od Żagania.
Prognozowane położenie niżu i zasięg opadów konwekcyjnych o godzinie 22:00, 10 marca 2023
Potencjał do rozwoju burz w Polsce nadal występuje, zwłaszcza, że wieczorem i nocą nad Polską będzie się przemieszczał niż i po jego południowej i południowo wschodniej stronie będzie zalegać cieplejsza i chwiejna masa powietrza.
Prognozowany zasięg chwiejnej masy powietrza sprzyjającej powstaniu lokalnych burz o godzinie 21:00, 10 marca 2023
Kolejne burze będą się przesuwać zgodnie z kierunkiem wirowości cyklonu, czyli z południa na północny wschód. Sytuacja nadal będzie dynamiczna, dlatego zalecamy sprawdzać gdzie są burze na danych z detektorów burzowych, bo nieoczekiwanie może nagle lokalnie zagrzmieć i nie bądźmy wtedy zaskoczeni.
Prognoza położenie niżu i zasięgu rozproszonych opadów konwekcyjnych o godzinie 01:00, 11 marca 2023
Komórki burzowe jak zwykle są bardzo fotogeniczne. Jedną z nich prezentujemy poniżej.
Pierwsza wiosenna burza w Polsce przechodząca przez województwo świętokrzyskie, 10 marca 2023
W sobotę 11.03 za niżem po jego zachodniej stronie nasili się wiatr i miejscami wystąpią wichury w Polsce, ponadto opady deszczu od zachodu będą przechodzić w śnieg w głąb kraju na wschód i południowy wschód. Za całe aktualne zamieszanie pogodowe odpowiada cyklon Diethelm, który w ciągu najbliższej doby znad Niemiec przez Polskę przesunie się nad pogranicze Litwy, Białorusi, Łotwy i dalej nad Rosję.
DobraPogoda24.pl