| |
Zagrożenie!
Burze szaleją na zachodzie. Padało kilka wyładowań na sekundę. Zanotowano ponad 100 tysięcy piorunów

Burze szaleją na zachodzie. Padało kilka wyładowań na sekundę. Zanotowano ponad 100 tysięcy piorunów

Początek meteorologicznego lata przynosi w wielu regionach Europy silne burze z nawalnym deszczem i gradem. Głównym zagrożeniem w ostatnich dniach były gradobicia, ale burze to również oczywiście niebezpieczne wyładowania atmosferyczne. Wyjątkowo dużo burz w ciągu ostatnich 2 dni miało miejsce we Francji. W szczycie natężenia padało po kilka wyładowań na sekundę. Piorun uderzył w Wieżę Eiffla. Detektory w ciągu ostatnich 48 godzin wykryły we Francji ponad 100 tysięcy wyładowań. Niestety, pioruny uderzały bezpośrednio również w budynki mieszkalne. W wielu z nich wybuchły pożary. 

Burze we Francji zanotowane w ostatnich 48 godzinach, 3-4 czerwca 2022

Dużo burz na zachodzie Europy we Francji, piorun uderzył w Wieżę Eiffla 3-4-5 czerwca 2022

Czerwiec rozpoczął się we Francji od upalnej pogody. Temperatura w wielu regionach przekracza 30-36 st. C. Wczoraj 04.06 w Cap Corse zanotowano 37,5 st. C., a lokalnie było jeszcze więcej. To efekt napływu ciepłej, wilgotnej i niestabilnej masy powietrza zwrotnikowego.

Trajektoria wsteczna napływającego powietrza do Paryża we Francji

Potężne burze we Francji, 3-4 czerwca 2022

Prędzej, czy później po upałach pojawiają się niszczące burze, dlatego miejmy nadzieję, że w tym sezonie w Polsce lato mimo wszystko będzie najczęściej umiarkowane pod względem temperatur, bo chyba nikt nie chce liczyć strat, jakie mogą przynieść nawałnice. W praktyce to wygląda, jak we Francji, czy w innych krajach. Wszystkie niszczące burze, jakie pojawiły się w ostatnich dniach, miały miejsce w krajach, gdzie wcześniej było gorąco lub występował upał.

Burze zanotowane w Europie w ostatnich 48 godzinach między 3-4 czerwca 2022

Silne burze na początku czerwca 2022 w Europie, najwięcej burz we Francji

Najwięcej burz w tym tygodniu pojawiło się we Francji. Sporo ich było również w południowych dzielnicach Niemiec, na północy Hiszpanii, w Austrii oraz miejscami na Bałkanach i w Rosji.

Natężenie wyładowań atmosferycznych w centralnej Francji było bardzo duże. Padało po kilka wyładowań na sekundę, a to w Europie nie zdarza się często. Tak to wyglądało na żywo 4 czerwca 2022

Nie obyło się bez uderzeń bezpośrednich w budynki mieszkalne. Przykładem jest budynek w miejscowości Nanteuil-les-Meaux obok Paryża.

Piorun uderzył w dom we Francji. Foto: Meteo Nord Parisien 

Silne burze we Francji, piorun uderzył w dom, 4 czerwca 2022

Piorun uderzył również w Wieżę Eiffla w Paryżu. Burze nad stolicą Francji przyniosły także ulewy, lokalnie doszło do podtopień.

W ciągu najbliższej doby 5/6 czerwca, silne burze również są przewidywane w Europie. Z prognozy Estofexu wynika, że największe ich ryzyko obejmuje obszar od wschodniej Francji przez Niemcy, Austrię, północne Włochy po zachodnie Węgry i lokalnie Bałkany.

Prognoza burz dla Europy, 5 czerwca 2022

Prognoza burz dla Europy, 5 czerwca 2022

W Polsce aktualnie silne burze nie są prognozowane, jeśli wystąpią w ciągu najbliższej doby, to tylko lokalnie i nie będą intensywne. Jeśli w kolejnych dniach to się zmieni, to oczywiście z wyprzedzeniem opublikujemy stosowną prognozę pogody. Prognozę konwekcyjną na każdy dzień tradycyjnie możecie sprawdzać na specjalnej mapie burzowej

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!