| Szukaj |
Zagrożenie!

Burze szaleją na zachodzie. Padało kilka wyładowań na sekundę. Zanotowano ponad 100 tysięcy piorunów

Początek meteorologicznego lata przynosi w wielu regionach Europy silne burze z nawalnym deszczem i gradem. Głównym zagrożeniem w ostatnich dniach były gradobicia, ale burze to również oczywiście niebezpieczne wyładowania atmosferyczne. Wyjątkowo dużo burz w ciągu ostatnich 2 dni miało miejsce we Francji. W szczycie natężenia padało po kilka wyładowań na sekundę. Piorun uderzył w Wieżę Eiffla. Detektory w ciągu ostatnich 48 godzin wykryły we Francji ponad 100 tysięcy wyładowań. Niestety, pioruny uderzały bezpośrednio również w budynki mieszkalne. W wielu z nich wybuchły pożary. 

Burze we Francji zanotowane w ostatnich 48 godzinach, 3-4 czerwca 2022

Dużo burz na zachodzie Europy we Francji, piorun uderzył w Wieżę Eiffla 3-4-5 czerwca 2022

Czerwiec rozpoczął się we Francji od upalnej pogody. Temperatura w wielu regionach przekracza 30-36 st. C. Wczoraj 04.06 w Cap Corse zanotowano 37,5 st. C., a lokalnie było jeszcze więcej. To efekt napływu ciepłej, wilgotnej i niestabilnej masy powietrza zwrotnikowego.

Trajektoria wsteczna napływającego powietrza do Paryża we Francji

Potężne burze we Francji, 3-4 czerwca 2022

Prędzej, czy później po upałach pojawiają się niszczące burze, dlatego miejmy nadzieję, że w tym sezonie w Polsce lato mimo wszystko będzie najczęściej umiarkowane pod względem temperatur, bo chyba nikt nie chce liczyć strat, jakie mogą przynieść nawałnice. W praktyce to wygląda, jak we Francji, czy w innych krajach. Wszystkie niszczące burze, jakie pojawiły się w ostatnich dniach, miały miejsce w krajach, gdzie wcześniej było gorąco lub występował upał.

Burze zanotowane w Europie w ostatnich 48 godzinach między 3-4 czerwca 2022

Silne burze na początku czerwca 2022 w Europie, najwięcej burz we Francji

Najwięcej burz w tym tygodniu pojawiło się we Francji. Sporo ich było również w południowych dzielnicach Niemiec, na północy Hiszpanii, w Austrii oraz miejscami na Bałkanach i w Rosji.

Natężenie wyładowań atmosferycznych w centralnej Francji było bardzo duże. Padało po kilka wyładowań na sekundę, a to w Europie nie zdarza się często. Tak to wyglądało na żywo 4 czerwca 2022

Nie obyło się bez uderzeń bezpośrednich w budynki mieszkalne. Przykładem jest budynek w miejscowości Nanteuil-les-Meaux obok Paryża.

Piorun uderzył w dom we Francji. Foto: Meteo Nord Parisien 

Silne burze we Francji, piorun uderzył w dom, 4 czerwca 2022

Piorun uderzył również w Wieżę Eiffla w Paryżu. Burze nad stolicą Francji przyniosły także ulewy, lokalnie doszło do podtopień.

W ciągu najbliższej doby 5/6 czerwca, silne burze również są przewidywane w Europie. Z prognozy Estofexu wynika, że największe ich ryzyko obejmuje obszar od wschodniej Francji przez Niemcy, Austrię, północne Włochy po zachodnie Węgry i lokalnie Bałkany.

Prognoza burz dla Europy, 5 czerwca 2022

Prognoza burz dla Europy, 5 czerwca 2022

W Polsce aktualnie silne burze nie są prognozowane, jeśli wystąpią w ciągu najbliższej doby, to tylko lokalnie i nie będą intensywne. Jeśli w kolejnych dniach to się zmieni, to oczywiście z wyprzedzeniem opublikujemy stosowną prognozę pogody. Prognozę konwekcyjną na każdy dzień tradycyjnie możecie sprawdzać na specjalnej mapie burzowej

DobraPogoda24.pl

Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!
Wyślij komentarz