| |
Zagrożenie!
Burze superkomórkowe przechodzą przez Polskę. Niosą duży grad i silny wiatr. Jest biało jak w środku zimy

Burze superkomórkowe przechodzą przez Polskę. Niosą duży grad i silny wiatr. Jest biało jak w środku zimy

Zgodnie z prognozą burzową w godzinach popołudniowych uaktywniła się główna konwekcja miejscami na południu Polski w Małopolsce i na Podkarpaciu, gdzie obowiązuje pierwszy stopień alertu pogodowego. Burze miejscami przybierają formę superkomórek i przesuwają się na wschód. Napływają raporty o gradobiciach z gradzinami o średnicy 3-5 cm. Grad powoduje szkody, zwłaszcza w uprawach. Aktywność burzowa w tym rejonie miejscami utrzyma się do wieczora.

Burze superkomórkowe przechodzą przez południową Polskę i niosą gradobicia z silnym wiatrem. Dane Eumetsat z godziny 14:30, 19 lipca 2023

Burze superkomórkowe niosą gradobicia w Polsce, grad spadł w powiecie żywieckim, suskim i nowotarskim, 19-20 lipca 2023

Popołudniowa konwekcja uaktywniła się na południu Polski, od południowych regionów Śląska przez Małopolskę i obecnie kierują się na wschód w kierunku Podkarpacia, gdzie zgodnie z ruchem powietrza w atmosferze będą się przesuwać z lekkim odchyleniem na północny wschód.

Burze zanotowane w rejonie Polski, miejscami z gradem do godziny 14:45, 19 lipca 2023

Silne burze gradowe i superkomórki przechodzą przez Polskę, 19 lipca 2023

Do tej pory gradobicia zanotowano miejscami szczególnie w powiecie żywieckim, suskim i nowotarskim. Średnica gradzin sięga lokalnie 3-5 cm. Napływa coraz więcej raportów z opadów gradu. Lokalnie zrobiło się biało, jak w środku zimy.

Burze przynoszą grad w Polsce. Skutki gradobicia w rejonie Nowego Sącza, 19 lipca 2023

Superkomórkom burzowym towarzyszą również intensywne opady deszczu i silniejsze porywy wiatru. Lokalnie wiatr w porywach może osiągać do 50-70 km/h, a punktowo niewykluczone nawet 90 km/h.

Burze superkomórkowe przynoszą gradobicia w Małopolsce, 19 lipca 2023

Natężenie opadów gradu jest bardzo duże, bo w zaledwie kilka minut lodowe kule zabielają krajobrazy. Spore wrażenie robi raport skutków gradobicia z miejscowości Tabaszowa w Małopolsce. Po opadach gradu zamiast pełni lata, aura przypomina środek białej zimy.

Skutki potężnego gradobicia w Małopolsce, 19 lipca 2023

Główny układ burzowy obecnie dociera nad południowe powiaty Podkarpacia, gdzie również miejscami wystąpią silne burze z gradobiciami, ulewnym deszczem i gradem.

Burze gradowe przechodzą przez Polskę. Zasięg opadów o godzinie 15:10, 19 lipca 2023. Dane: IMGW / RainViewer

Burze gradowe przechodzą przez Polskę 19 lipca 2023

W czwartek 20 lipca także miejscami spodziewamy się rozproszonych burz w Polsce, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju, ale ich natężenie powinno być na ogół mniejsze.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!