| |
Zagrożenie!
Burze śnieżne nad Polską. Pada śnieg i grzmi w wielu regionach. To skutki wiru niżowego

Burze śnieżne nad Polską. Pada śnieg i grzmi w wielu regionach. To skutki wiru niżowego

Na najnowszych zdjęciach satelitarnych i danych radarowych obserwujemy przemieszczanie nad Polską wiru niżowego związanego z cyklonem Yigit. Z północnego zachodu do kraju napływa coraz chłodniejsze powietrze arktyczne wykazujące się również chwiejnością termodynamiczną. Nad krajem pojawiły się pierwsze burze śnieżne. Zagrzmiało już w wielu regionach. Zjawisk konwekcyjnych będzie jeszcze więcej. Sprawdźmy, gdzie występują dobre warunki do rozwoju przelotnych opadów konwekcyjnych, w tym lokalnych śnieżyc.

Obszar konwekcji związany z wirowością niżu i napływu chwiejnego powietrza widoczny na zdjęciu satelitarnym o godzinie 12:15, 25 lutego 2023

Burze śnieżne rozwinęły się nad Polską, przechodzą lokalne śnieżyce, gdzie grzmi i pada 25 lutego 2023

Jak się okazuje centrum wirującego niżu znajduje się obecnie nad Mazowszem, gdzie ciśnienie spadło do 991 hPa. Wygląda więc na to, że modele numeryczne nie przewidziały poprawnie centrum cyklonu, które pierwotnie miało się znajdować w rejonie pogranicza Litwy, Polski i Obwodu Kaliningradzkiego. Z tego powodu w prognozach od kilku dni były spore rozbieżności w prognozach opadów śniegu.

Burze śnieżne zanotowane w Polsce, do godziny 12:35, 25 lutego 2023

Grzmi i pada śnieg w Polsce, występują burze śnieżne, mapa wyładowań 25 lutego 2023

Na południe i wschód od centrum niżu pojawiły się liczne przejaśnienia i rozpogodzenia, które w czasie operacji słonecznej dodatkowo podnoszą niestabilność masy powietrza i prowadzą do rozwoju zachmurzenia kłębiastego. W rejonie wypiętrzających się chmur rozwijają się komórki z przelotnymi opadami śniegu, miejscami deszczu ze śniegiem i krupą śnieżną. Lokalnie w ich rejonie powstają niezbyt liczne burze śnieżne. Do tej pory zagrzmiało na Śląsku, Mazowszu, Ziemi Łódzkiej oraz w rejonie Bieszczadów po stronie Ukraińskiej. 

Prognozowany obszar niestabilności powietrza w którym lokalnie może wystąpić burza śnieżna, 25 lutego 2023

Burze śnieżne w Polsce, w tych regionach pada śnieg i może zagrzmieć, prognoza burz 25 lutego 2023

Zasięg opadów, w tym przechodzących komórek konwekcyjnych lokalnie przynoszących wyładowania zalecamy sprawdzać na żywo zaglądając na dane radaru pogodowego. W kolejnych godzinach popołudnia nadal w wielu miejscach kraju wystąpią rozproszone opady śniegu, miejscami również deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej.

Rozproszone opady nad Polską, w tym lokalne śnieżyce o godzinie 12:30, 25 lutego 2023. Dane: IMGW / RainViewer

Przechodzą burze śnieżne w Polsce, gdzie grzmi i pada, mapa radarowa wyładowań 25 lutego 2023

Im bliżej wieczora i nocy, tym nad krajem w rejonie przechodzących stref opadów zaczną przeważać opady śniegu. W niektórych regionach krajobrazy mogą się wtedy zabielić, a miejscami, zwłaszcza na północy oraz w rejonach podgórskich możemy w ciągu najbliższej doby zanotować przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 5-30 cm.

Prognozowany zasięg rozproszonych śnieżyc w Polsce o godzinie 19:00, 25 lutego 2023

Śnieżyce i burze śnieżne w Polsce, gdzie popada i zagrzmi, prognoza opadów 25-26 lutego 2023

W niedzielę 26.02 miejscami również popada śnieg, ale będą to już opady zanikające i jeszcze bardziej rozproszone. Wystąpią lokalnie, głównie w zachodniej i południowej połowie kraju. Kolejne noce przyniosą powrót mrozu na przeważającym obszarze Polski.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!