| |
Zagrożenie!
Burze śnieżne nad Polską. Będą kolejne śnieżyce i wyładowania. Krajobrazy w tych regionach szybko się zabielą

Burze śnieżne nad Polską. Będą kolejne śnieżyce i wyładowania. Krajobrazy w tych regionach szybko się zabielą

Pierwszy weekend marca przyniósł zmianę warunków pogodowych w Polsce. Minionej doby na froncie chłodnym w wielu regionach pojawiły się przelotne opady śniegu, deszczu i krupy śnieżnej, ponadto wystąpiły burze śnieżne. Na obszarze kraju zanotowano blisko 180 wyładowań. W ciągu kolejnej doby 5/6 marca 2023 również w wielu regionach będzie padać śnieg i przejdą lokalne śnieżyce, punktowo z krupą śnieżną. Miejscami nie można wykluczyć burzy śnieżnej. W ich rejonie krajobrazy szybko się zabielą.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej, jaki może wystąpić do godziny 09:00, 6 marca 2023

Burze śnieżne i śnieżyce przechodzą nad Polską, padło 180 wyładowań, prognoza pokrywy śnieżnej do 6 marca 2023

Przechodzące strefy opadów śniegu są bardzo rozproszone, dlatego nie wszystkie stacje synoptyczne mierzące pokrywę śnieżną mogą wyłapać akcenty zimowe. Przykładem jest Kołobrzeg, gdzie minionej doby pokrywa śnieżna wzrosła aż o 7 cm. W innych regionach miejscami krajobrazy zdołały się zabielić, ale śnieg ze względu na dodatnią temperaturę w dzień ponownie zaczął topnieć. Nie zmienia to faktu, że wróciły zapowiadane akcenty zimowe.

Prognozowane rozproszone przelotne opady śniegu w Polsce o godzinie 13:00, 5 marca 2023

Burze śnieżne i opady śniegu w Polsce, gdzie będą śnieżyce, prognoza opadów 5-6 marca 2023

Za frontem chłodnym do Polski napłynęła masa powietrza arktycznego wprost z rejonu Bieguna Północnego na co wskazują trajektorie wsteczne mas powietrza. Jest to masa nieco wilgotniejsza wykazująca się niewielką niestabilnością termodynamiczną w której zaczęły się rozwijać nad krajem liczne, ale rozproszone opady śniegu i w ciągu najbliższej doby w wielu miejscach przyniosą okresami opady śniegu, lokalnie krupy śnieżnej oraz deszczu ze śniegiem lub deszczu. Przeważać mają jednak opady pochodzenia zimowego.

Prognozowany zasięg przelotnych opadów śniegu w Polsce o godzinie 16:00, 5 marca 2023

Śnieżyce i burze śnieżne w Polsce, mapa i prognoza opadów 5-6 marca 2023

Uwagę zwracają również burze śnieżne, jakie minionej doby pojawiły się w Polsce. Dane z sieci detektorów wyładowań wskazują na wykrycie blisko 180 wyładowań. Burze wystąpiły m.in. w rejonie Kielc, Sandomierza i Lublina. Generalnie zagrzmiało na Podlasiu, Lubelszczyźnie, południu Mazowsza, Ziemi Świętokrzyskiej i Łódzkiej.

Zanotowane burze śnieżne w Polsce minionej doby 4/5 marca 2023

Śnieżyce przechodzą przez Polskę, były burze śnieżne, mapa wyładowań, marzec 2023

Zalecamy aby w najbliższych dniach śledzić nie tylko dane na żywo z radaru opadów, ale także z detektorów wyładowań. Dzięki temu sprawdzicie, gdzie jest burza i w którym kierunku będą mogły się przemieszczać potencjalne komórki burzowe

Prognozowane opady śniegu w Polsce o godzinie 07:00, 6 marca 2023

Gdzie spadnie śnieg w Polsce, prognoza opadów 6 marca 2023

Przed nami więc w kolejnych kilkudziesięciu godzinach miejscami nowe epizody zimowe. Nie bądźmy zdziwieni, gdy nagle pojawią się opady śniegu i krupy śnieżnej, jak również lokalnie wystąpią potencjalne wyładowania. Nieco więcej śniegu tym razem powinno szczególnie spaść na południu i południowym zachodzie kraju w rejonach podgórskich i górskich w wyniku wymuszeń orograficznych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!