| |
Zagrożenie!
Burze śnieżne możliwe w Polsce. Śnieżyce przejdą w kilku regionach. Ruszy efekt morza

Burze śnieżne możliwe w Polsce. Śnieżyce przejdą w kilku regionach. Ruszy efekt morza

Do Polski wdziera się ochłodzenie związane z adwekcją chłodnego powietrza arktycznego. Jest ono kierowane do środkowej i wschodniej Europy przez antycyklon znad Skandynawii i później Rosji. Na styku zimnego powietrza i wilgotnych stref frontowych będą miejscami w najbliższych dniach pojawiać się opady śniegu, głównie w południowej, wschodniej i północnej Polsce. Lokalnie mogą się rozwinąć również nieliczne burze śnieżne, zwłaszcza na wybrzeżu. Przyczyną ma być efekt morza, jaki ruszy nad Bałtykiem. Miejscami na tym obszarze nieco w głąb kraju mogą przejść śnieżyce między 18-19 listopada.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego na wysokości 1,5 km do Polski i Europy, 19 listopada 2022

Burze śnieżne i śnieżyce w kilku regionach Polski, mapa temperatury powietrza 19 listopada 2022

Główny napływ powietrza arktycznego czeka nas między 18-21 listopada. Wtedy mróz znacznie się nasili nocami na sporym obszarze kraju, ale i w dzień w wielu regionach temperatura będzie ujemna, czyli będziemy mówić o całodobowym mrozie, szczególnie na północy, południu oraz w wielu regionach wschodniej połowy kraju.

Prognozowany zasięg opadów śniegu w Polsce, do godziny 16:00, 18 listopada 2022

Burze śnieżne i śnieżyce w Polsce, mapa opadów 18 listopada 2022

W piątek 18.11 śnieg popada w pasie południowej Polski, szczególnie w regionach podgórskich, a także miejscami nieco w głębi południowych województw, zwłaszcza małopolskiego i podkarpackiego. Przelotny śnieg jest prognozowany miejscami również na północnym wschodzie kraju, ponadto zimne powietrze arktyczne spłynie także nad stosunkowo ciepły Bałtyk, gdzie rozpocznie się proces zjawiska efektu morza, czyli powstania chmur kłębiastych z silnymi przelotnymi opadami śniegu, jakie wkroczą do północnej Polski między 18-19 listopada.

Zasięg prognozowanych śnieżyc na północy Polski będących efektem morza, do godziny 17:00, 19 listopada 2022

Śnieżyce w Polsce i lokalne burze śnieżne, mapa opadów 19 listopada 2022

Powietrze arktyczne przepływając nad jeszcze dość ciepłymi wodami Morza Bałtyckiego spowoduje wystąpienie dużego pionowego kontrastu temperatury w dolnej i środkowej troposferze, a w efekcie pojawią się dobre warunki do parowania i powstania chmur kłębiastych bardzo zasobnych w wilgoć. Zasięg tych opadów jeszcze ulega zmianom w prognozach, ale możemy być pewni, że śnieżyce znad morza i wybrzeża przesuną się miejscami nieco bardziej w głąb co najmniej województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko pomorskiego i lokalnie zachodnich regionów warmińsko mazurskiego. Miejscami na tym obszarze mogą wystąpić śnieżyce, które spowodują dość szybki przyrost pokrywy śnieżnej.

Prognozowany zasięg opadów śniegu na północy Polski w wyniku bałtyckiego efektu morza, do godziny 22:00, 19 listopada 2022. Model ECMWF

Śnieżyce i burze śnieżne w Polsce, będzie efekt morza, prognoza opadów śniegu 19 listopada 2022

Dodatkowo nad Bałtykiem rozwinie się w omawianym terminie niż, który dodatkowo wzmocni efekt morza. Warto więc szczególnie między 18-19 listopada sprawdzać zasięg opadów śniegu na radarze pogodowym, bo może się szybko okazać, że z jesieni wkroczymy miejscami w zimę. Dokładny zasięg rozproszonych opadów konwekcyjnych jest niepewny, ale tam gdzie wystąpią opady śniegu, to mówić będziemy dosłownie o silnych śnieżycach. Lokalnie może również zagrzmieć, gdyż nie wykluczamy powstania nielicznych burz śnieżnych, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża.

Aktualnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, jaka może powstać do 20 listopada 2022. Francuski model ARPEGE

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce, gdzie będzie zima do 20 listopada 2022

Miejscami w wyniku efektu morza na północy Polski może spaść od kilku do kilkunastu cm śniegu we wskazanym powyżej terminie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!