| |
Zagrożenie!
Burze śnieżne i wichury w Polsce. Aktywny front przesuwa się na południowy wschód. Śnieżyca z wiatrem powoduje paraliż i odcina prąd

Burze śnieżne i wichury w Polsce. Aktywny front przesuwa się na południowy wschód. Śnieżyca z wiatrem powoduje paraliż i odcina prąd

Przez Polskę z zachodu na wschód i południowy wschód przesuwa się aktywny front atmosferyczny z nasuwającym się również niżem. W wielu regionach występują śnieżyce, ulewy, a także wichury na zachodzie i południowym zachodzie. Lokalnie wystąpiły również burze śnieżne. Warunki na drogach w regionach z przechodzeniem frontu są bardzo trudne. Na szczycie Karkonoszy na Śnieżce notujemy huraganowy wiatr. Załamanie pogody najdłużej utrzyma się na południu i południowym wschodzie, bo zakończy się dopiero w sobotę 04.02 w ciągu dnia.

Zasięg śnieżycy w Polsce o godzinie 16:55, 3 lutego 2023. Dane radarowe: IMGW / WU

Burze śnieżne, wichury, śnieżyce i aktywny front w Polsce, 3-4 lutego 2023

Aktualnie śnieżny front obejmuje obszar, od Mazowsza przez Ziemie Świętokrzyską po Małopolskę, południe Śląska oraz Podkarpacie i częściowo Lubelszczyznę. Obszar tych opadów śniegu wieczorem i nocą będzie się zwężał i przesuwał nad południowo wschodnie dzielnice kraju. Miejscami pojawią się także w tych regionach opady deszczu. Śnieżyca powoduje obecnie problemy szczególnie na drogach Małopolski i dalej w kierunku Podkarpacia, Ziemi Świętokrzyskiej i Mazowsza. Ruch wolniejszy niż zwykle dotyczy m.in. drogi ekspresowej S7 i S8 oraz autostrady A4. Po opadach śniegu przerwy w dostawie prądu występują m.in. w woj. pomorskim, kujawsko pomorskim oraz lokalnie w mazowieckim i warmińsko mazurskim - podaje Energa.

Burze zanotowane w Polsce, do godziny 16:10, 3 lutego 2023

Burze śnieżne i wichury w Polsce, przechodzi aktywny front, mapa wyładowań 3-4 lutego 2023

Sytuacja pogodowa w Polsce jest bardzo dynamiczna, bo mamy zarówno sektor z chłodniejszym powietrzem w którym na froncie występuje śnieżyca, jak również cieplejszy z deszczem na zachodzie wdzierającym się w głąb kraju za pierwszym frontem. Lokalne burze śnieżne wystąpiły między Kujawami, Ziemią Łódzką i północnymi krańcami Górnego Śląska. Burze rozwinęły się również miejscami na zachodzie i południowym zachodzie kraju.

Wichury na zachodzie Polski. Zanotowane porywy wiatru, do godziny 16:30, 3 lutego 2023

Burze śnieżne i zanotowane wichury w Polsce, 3 lutego 2023

Załamaniu pogody towarzyszą również wichury szczególnie odczuwalne na zachodzie i południu Polski, gdzie znajduje się dodatkowo nisko położony prąd strumieniowy. Silny wiatr w porywach do 97 km/h zanotowano w Świnoujściu, ponadto 90 km/h zmierzono w Legnicy i 83 km/h w Zgorzelcu. Huraganowy wiatr notowany jest na szczycie Karkonoszy. Na stacji IMGW na Śnieżce zmierzono blisko 168 km/h. Niewykluczone, że wiatr będzie jeszcze silniejszy. Do soboty 04.02 wiatr nasili się również w Tatrach. W tej części polskich gór także może mieć siłę huraganu.

Prognoza położenia niżu i zasięgu śnieżycy w Polsce, do godziny 07:00, 4 lutego 2023

Aktywny front przynosi burze śnieżne i śnieżyce w Polsce, prognoza opadów 4 lutego 2023

Główna strefa śnieżycy pojawi się wieczorem nad dzielnicami południowo wschodnimi kraju. Przejściowo w nocy na tym obszarze pojawią się również opady deszczu, ale w drugiej połowie nocy wraz ze spadkiem temperatury ponownie przejdą w śnieg. Strefa tej śnieżycy między południem Lubelszczyzny, Ziemią Świętokrzyską, Podkarpaciem, Małopolską i lokalnie Śląskiem zacznie opuszczać nasz kraj dopiero w sobotę 04.02 w pierwszej części dnia. Za niżem rozwiną się rozproszone przelotne opady śniegu, które miejscami wystąpią w ciągu dnia w różnych regionach Polski. Niewykluczone, że ponownie lokalnie rozwinie się burza śnieżna. Spory paraliż na drogach w omawianym okresie wystąpi na południu kraju w rejonach podgórskich.

Prognozowane rozproszone lokalne śnieżyce w Polsce, do godziny 13:00, 4 lutego 2023

Burze śnieżne w Polsce i wichury, prognoza opadów 4 lutego 2023

Fatalna sytuacja panuje w górach, zwłaszcza w Tatrach i Sudetach, ale także w innych rejonach Karpat. Wiele szlaków jest całkowicie zasypanych i występuje zagrożenie lawinowe czwartego stopnia w Tatrach. Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów jest obecnie niemal całkowicie zasypane. W środku jest uwięzionych kilkanaście osób.

Zasypane schronisko w Dolinie Pięciu Stawów, Tatry, 3 lutego 2023

W kolejnych dniach prawdziwa zima będzie nadal trzymać na południu w Polski w górach i rejonach podgórskich. W tej części kraju śnieg nadal się utrzyma w lutym, ponadto czekają nas dni z mrozem, silniejszym w nocy w dolinach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!