| |
Zagrożenie!
Burze rozwiną się na wschodzie. Spadnie ulewny deszcz i grad. W tych regionach zagrzmi

Burze rozwiną się na wschodzie. Spadnie ulewny deszcz i grad. W tych regionach zagrzmi

Lokalne burze z ulewnym deszczem i gradem ponownie rozwinę się w Polsce. Główna inicjacja konwekcji nastąpi w godzinach popołudniowych miejscami we wschodnich regionach, gdzie nadal zalega cieplejsza, wilgotna i chwiejna masa powietrza. Najważniejszym zjawiskiem towarzyszącym burzom będą lokalne ulewne opady deszczu mogące punktowo powodować podtopienia lub zalania. Meteorolodzy wydali stosowne prognozy burzowe w których wskazują ryzyko rozwinięcia komórek burzowych w konkretnych regionach kraju.

Prognozowana rozproszona konwekcja z przelotnymi opadami i lokalnymi burzami w Polsce o godzinie 14:00, 25 maja 2023

Burze na wschodzie Polski przyniosą grad i ulewny deszcz, prognoza burz, gdzie jest burza 25-26 maja 2023

Ponownie lokalna rozproszona konwekcja nad Polską będzie się rozwijać szczególnie w godzinach popołudniowych, zwłaszcza na wschodzie kraju w rejonach przejaśnień i okresowych rozpogodzeń, gdzie dojdzie do znacznego wzrostu chwiejności atmosfery i uaktywnienia lokalnych linii zbieżności wiatru będącej zapalnikiem do powstania burz.

Prognozowany obszar chwiejnego powietrza na którym mogą rozwinąć się lokalne burze w Polsce w godzinach popołudniowych, 25 maja 2023

Burze przyniosą ulewny deszcz i grad w Polsce, prognoza zasiegu opadów 25-26 maja 2023

Zalecamy aby szczególnie w godzinach popołudniowych i wieczornych śledzić najnowsze dane z radaru opadów oraz detektorów burzowych, szczególnie między Podlasiem przez częściowo Mazowsze, Lubelszczyznę po północne i północno wschodnie dzielnice Podkarpacia. Z uwagi na utrzymujący się słaby przepływ powietrza w dolnej troposferze potencjalne burze z ulewnym deszczem do około 10-40 mm będą bardzo wolno się przemieszczać i mieć stosunkowo niewielki zasięg.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce o godzinie 17:00, 25 maja 2023

Silne burze z ulewami w Polsce, gdzie zagrzmi i popada grad 25-26 maja 2023

Lokalnie w rejonie burz spadnie również niewielki grad do 1-2 cm średnicy. Wiatr na ogół nie powinien stanowić większego zagrożenia, gdyż w porywach osiągnie do około 50-70 km/h. Wieczorem komórki burzowe będą słabnąć i stopniowo zanikać, tylko lokalnie mogą się przeciągnąć na pierwszą część nocy.

Prognoza burz dla Polski 25/26 maja 2023

Prognoza burz dla Polski 25-26 maja 2023

Stosowną prognozę burz dla Polski przygotowali oczywiście także meteorolodzy z IMGW. Warto zawsze porównać kilka prognoz, gdyż meteorolodzy do ich opracowania często używają innych modeli numerycznych, a przez to czasami nieco inaczej wychodzi ostateczna analiza i interpretacja warunków prognostycznych.

Prognoza burz dla Polski na 25 maja 2023 według IMGW

W piątek 26.05 przelotne opady deszczu i lokalne burze punktowo z niewielkim gradem wystąpią już tylko miejscami na południowym wschodzie kraju, zwłaszcza między południem Lubelszczyzny i Podkarpaciem. Początkowo zanikający słaby przelotny deszcz może wystąpić również w Małopolsce i w regionach ościennych. Na pozostałym obszarze kraju pogoda będzie pogodna i stabilna za sprawą coraz większego oddziaływania antycyklonu Vera znad Atlantyku.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
JG

Kiedy deszcz w zachodniopomorskim? Po sezonie jakoś tak się uda czy nie bardzo?

25 maj 2023 - 11:31
Odpowiedz