Burze rozwiną się na froncie okluzji. Będzie ulewny deszcz i grad z silnym wiatrem. Zagrzmi w tych regionach
Przełom marca i kwietnia przynosi w Polsce krótki wzrost temperatury, ale również miejscami przelotne opady i burze. Z upływem popołudnia i początkowo wieczorem znowu spodziewamy się rozwoju konwekcji, tym razem na froncie okluzji na którym pojawi się niewielki ośrodek niżowy. W rejonie burz wystąpią lokalne ulewne opady deszczu, a także punktowo niewielkiego gradu wraz z silnymi porywami wiatru. Natężenie burz i komórek burzowych będzie mniejsze w porównaniu do minionej doby.
Burze zanotowane w Polsce w ciągu ostatnich 24 godzin
Komórki burzowe ostatniej doby wystąpiły zgodnie z naszymi prognozami szczególnie miejscami na obszarze Pomorza Zachodniego, Ziemi Lubuskiej po lokalnie Wielkopolskę, Dolny Śląsk i Kujawy. W ciągu najbliższej doby ponownie będzie możliwy rozwój popołudniowej i wieczornej konwekcji, ale tym razem natężenie burz będzie mniejsze, poza tym burze będą mieć charakter bardziej rozproszony.
Prognozowany zasięg opadów i lokalnych burz w Polsce o godzinie 17:00, 31 marca 2023
Rozproszone komórki burzowe będą możliwe w drugiej połowie dnia w piątek 31.03 szczególnie w północnej, wschodniej i południowo zachodniej Polsce. Prawdopodobieństwo burz będzie jednak umiarkowane, bo na wskazanym obszarze na ogół wyniesie poniżej 30%, ale z pewnością burze miejscami wystąpią.
Prognozowany obszar chwiejności powietrza sprzyjający powstaniu komórek burzowych o godzinie 17:00, 31 marca 2023
Tradycyjnie w sezonie burzowym, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim opracowujemy prognozę burz na której wskazujemy ich prawdopodobieństwo oraz potencjalną siłę. Nadal zjawiska na ogół nie osiągną i nie przekroczą progu alertu 1 stopnia przed burzami.
Prognoza burz dla Polski 31 marca 2023
Inicjacji lokalnych burz ma sprzyjać obecność chwiejnego powietrza na froncie okluzji na którym dodatkowo nad Polską znajdzie się niewielki ośrodek niżowy. Front będzie się rozciągał z zachodu na wschód kraju. Pierwsze komórki burzowe rozwiną się w godzinach popołudniowych.
Prognozowane położenie frontu okluzji nad Polską z płytkim niżem między 31 marca i 1 kwietnia 2023
Na ogół spodziewamy się pojedynczych komórek burzowych, tylko lokalnie organizujących się w niewielkie burze wielokomórkowe, miejscami w formie liniowej. Potencjalne burze będą się przemieszczać na wschód i północny wschód.
Prognozowana suma opadów w Polsce, do godziny 09:00, 1 kwietnia 2023
W ciągu najbliższej doby najwięcej opadów na froncie pojawi się na obszarze od Pomorza Zachodniego przez Ziemie Lubuską, Wielkopolskę, częściowo Kujawy, północną część Mazowsza po pogranicze Podlasia i Lubelszczyzny. Zalecamy śledzenie zasięgu komórek burzowych na mapie burzowej z naniesionymi na żywo wyładowaniami atmosferycznymi wykrytymi przez sieć detektorów.
DobraPogoda24.pl