| |
Zagrożenie!
Burze przejdą przez Polskę. Będą superkomórki z gradem i ulewnym deszczem. Ruszy konwekcja wewnątrzmasowa

Burze przejdą przez Polskę. Będą superkomórki z gradem i ulewnym deszczem. Ruszy konwekcja wewnątrzmasowa

Przed nami w najbliższych dniach okres wzrostu temperatury i pierwszej fali gorąca, ale miejscami będą się pojawiać również rozproszone burze, w tym superkomórki z gradem i ulewnym deszczem. Zjawiska będą mieć ograniczony zasięg, a przez to załamanie pogody nie wszędzie wystąpi, gdyż będą charakterystyczne dla konwekcji wewnątrzmasowej. Lokalnie burze mogą być jednak dość silne. Najbliższe zjawiska konwekcyjne w co najmniej kilku regionach pojawią się w sobotę 20 maja. Sprawdźmy, gdzie zagrzmi i popada.

W chwiejnym powietrzu rozwiną się termiczne burze wewnątrzmasowe w Polsce

Będą burze z gradem i ulewnym deszczem, ruszy konwekcja wewnątrzmasowa z superkomórkami, 20 maja 2023

Obecnie Polska dostaje się pod wpływ wyżu Ulla z centrum nad środkowym Bałtykiem, ale nie oznacza to bardzo szybkiej poprawy pogody w całym kraju, bo nad nami zalega jeszcze zachmurzenie rozmywającego się frontu lokalnie z zanikającymi opadami deszczu m.in. nad Warmią, Mazurami i Podlasiem. W kolejnych dniach wpływ wyżu będzie jednak coraz większy, a tym samym będą coraz bardziej postępować przejaśnienia i rozpogodzenia. Wrócą chwile ze słońcem i zacznie rosnąć temperatura.

Prognozowane rozproszone opady konwekcyjne i lokalne burze w Polsce w godzinach popołudniowych, 20 maja 2023

Burze wewnątrzmasowe przejdą przez Polskę, możliwe superkomórki z gradem 20 maja 2023

Niewielkie ryzyko lokalnej burzy istnieje już w piątek 19.05 punktowo w rejonach podgórskich, ale zjawiska o ile wystąpią będą bardzo ograniczone. Sytuacja zmieni się już w najbliższą sobotę 20.05, gdy znad Ukrainy zacznie do południowo wschodniej Polski napływać coraz bardziej chwiejna masa powietrza. Wraz z pojawieniem się przejaśnień i rozpogodzeń w ciągu dnia, w czasie operacji słonecznej pojawią się warunki do ruszenia rozproszonej konwekcji wewnątrzmasowej o charakterze termicznym. Jest to sytuacja, gdy burze rozwijają się nie na froncie i lokalnych liniach zbieżności wiatru, ale na skutek nagrzania wilgotnej i chwiejnej masy powietrza w dolnej warstwie granicznej troposfery. 

Prognozowany zasięg chwiejnego powietrza nad Polską wskazujący na możliwy rozwój burz o godzinie 17:00, 20 maja 2023

Burze termiczne i superkomórki z gradem przejdą przez Polskę, ruszy konwekcja wewnątrzmasowa, 20 maja 2023

Burze tego typu najczęściej rozwijają się w drugiej połowie dnia szczególnie w godzinach popołudniowych. Na ogół przemieszczają się dość wolno i mają charakter rozproszonych komórek, niewielkich klastrów, a w sprzyjających warunkach z potencjałem do powstania superkomórki. 

Prognozowane rozproszone opady konwekcyjne w Polsce o godzinie 17:00, 20 maja 2023

Silne burze termiczne z konwekcji wewnątrzmasowej z gradem przejdą przez Polskę, prognoza burz 20 maja 2023

W sobotę 20.05 w ciągu dnia zalecamy śledzenie danych radarowych oraz wskazań detektorów burzowych. Rozproszone komórki burzowe mogą się miejscami pojawić szczególnie w południowej Polsce na obszarze między Podkarpaciem, Małopolską, Ziemią Świętokrzyską, Górnym Śląskiem, Opolszczyzną po najpóźniej Dolnym Śląskiem. Rzeczywisty zasięg rozproszonych komórek burzowych, czy też konwekcji może być nieco większy, dlatego w zakładce Prognoza burz znajdziecie stosowną prognozę prawdopodobieństwa, jaką wydamy z samego rana.

Wstępnie prognozowany front i płytki niż z burzami w Polsce, 23 maja 2023

Front burzowy w Polsce, będą gradobicia, prognoza burz 23 maja 2023

Również w kolejnych dniach lokalnie wystąpią przelotne opady i burze, głównie na południu i południowym zachodzie kraju, ale będą bardzo nieliczne o niewielkim zasięgu. Sytuacja ponownie może się zmienić w okolicach 23-24 maja, gdy od zachodu zbliży się do Polski front z płytkim niżem. Pojawi się wtedy znacznie więcej burz i opadów, ale na wskazanie dokładnej pory i zasięgu tych zjawisk jest jeszcze za wcześnie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!