| |
Zagrożenie!
Burze przechodzą przez Polskę. To skutki chłodnego frontu i cyklonu Cornelis. Występują śnieżyce i będą wichury

Burze przechodzą przez Polskę. To skutki chłodnego frontu i cyklonu Cornelis. Występują śnieżyce i będą wichury

Na pogodę w Polsce wpływa obecnie bezpośrednio front chłodny związany z cyklonem Cornelis. Jego centrum wieczorem i nocą z 7/8 marca 2023 znad południowej Szwecji przesunie się nad Bałtyk i później nad Kraje Nadbałtyckie. Front przesuwa się z północnego zachodu w głąb Polski na wschód i południowy wschód. Na froncie występują miejscami śnieżyce oraz opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Rozwinęły się również burze. Padło już ponad 300 wyładowań atmosferycznych, w tym wiele doziemnych.

Front chłodny nad Polską z zaznaczonym rejonem z burzami. Dane radarowe IMGW / RainViewer o godzinie 17:00, 7 marca 2023

Burze na chłodnym froncie przechodzą przez Polskę, to skutki cyklonu Cornelis, gdzie grzmi, mapa wyładowań i opadów 7-8 marca 2023

Front w kolejnych godzinach nadal będzie się przesuwał w głąb kraju, aczkolwiek wieczorem powinien nieco stracić na aktywności. Do wieczora dotrze do linii regionów, od Podlasia przez centrum po Dolny Śląsk. Na tym obszarze miejscami popada śnieg, deszcz lub deszcz ze śniegiem. Ryzyko lokalnych burz utrzyma się na wybrzeżu.

Prognoza zasięgu frontu i opadów w Polsce, do godziny 19:00, 7 marca 2023

Front chłodny i burze w Polsce, prognoza godzinowa opadów, 7-8 marca 2023

Burze pojawiły się na północy i północnym zachodzie Polski, czyli zgodnie z prognozami, bowiem zapowiadaliśmy ich prawdopodobieństwo szczególnie w pobliżu wybrzeża. Lokalne komórki burzowe rozwinęły się w województwie pomorskim i zachodniopomorskim. Do tej pory padło ponad 300 wyładowań atmosferycznych.

Burze w Polsce zanotowane do godziny 17:00, 7 marca 2023

Burze nad Polską, gdzie grzmi i pada, mapa wyładowań 7 marca 2023

Kolejne lokalne burze rozwinęły się w województwie kujawsko pomorskim i na północy wielkopolskiego. Zagrzmiało m.in. w rejonie Szczecinka, Kaliszan i Gniewina. Aktualnie nadal występują aktywne burze, które możemy śledzić na danych z sieci detektorów.

Położenie cyklonu Cornelis i zasięg frontu chłodnego nad Polską widoczny na zdjęciu satelitarnym o godzinie 16:45, 7 marca 2023

Front chłodny, cyklon i burze w Polsce, gdzie jest burza i pada, mapa satelitarna cyklonu 7-8 marca 2023

Uwagę zwracają zjawiska konwekcyjne nad Bałtykiem, które zbliżają się w rejon polskiego wybrzeża. To właśnie na tym obszarze wiatr ma być najsilniejszy, ponadto mogą wystąpić kolejne burze. Do tej porywy wiatru na północy Polski osiągają 60-70 km/h. Silniej powieje w nocy na wybrzeżu, szczególnie miejscami w województwie pomorskim i na wschodzie zachodniopomorskiego wiatr może przekroczyć 90-100 km/h.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!