| |
Zagrożenie!
Burze przechodzą przez Polskę. Niosą ulewny deszcz i grad. Wyładowań jest coraz więcej

Burze przechodzą przez Polskę. Niosą ulewny deszcz i grad. Wyładowań jest coraz więcej

Nad Polską za chłodnym frontem w chwiejnym powietrzu rozwinęły się burze. Najwięcej komórek burzowych notujemy na południowym zachodzie kraju. Generują ulewne i lokalne krótkotrwałe opady deszczu, ponadto pada punktowo również niewielki grad. Na obszarze kraju do tej pory zanotowano blisko 800 wyładowań. Burze przechodzą m.in. przez Dolny Śląsk, Opolszczyznę, południe Wielkopolski i Kujawy. Stopniowo przesuwają się na południowy wschód.

Burze notowane w Polsce, do godziny 16:40, 20 marca 2023

Burze przechodzą przez Polskę, niosą ulewny deszcz i grad, pada wiele wyładowań, 20-21 marca 2023

Tak jak zapowiadaliśmy w komentarzu synoptycznym opisującym przechodzenie chłodnego frontu atmosferycznego nad Polską, burze w ciągu dnia rozwinęły się szczególnie na południowym zachodzie kraju w chwiejnym powietrzu. Lokalną burze zanotowano również na zachodzie województwa warmińsko mazurskiego.

Dane radarowe z widocznymi strefami opadów w Polsce o godzinie 16:30, 20 marca 2023. Mapa: IMGW

Burze rozwinęły się w Polsce, grzmi i pada grad, mapa opadów 20-21 marca 2023

Konwekcyjne opady po południu pojawiły się szczególnie na Opolszczyźnie, południu Wielkopolski, lokalnie na Dolnym Śląsku oraz na Kujawach. Opady gradu zanotowano m.in. w Krotoszynie, ponadto burze notowano w Miliczu, Lesznie i Bielawie. Aktualnie nowe komórki burzowe rozwinęły się w województwie kujawsko pomorskim oraz na południowym zachodzie łódzkiego. Burze zanim zanikną to jeszcze od tego obszaru przesuną się na południowy wschód i prawdopodobnie dotrą co najmniej do województwa śląskiego.

Prognozowany obszar Polski narażony na rozwój burz w godzinach popołudniowych, 20 marca 2023

Prognoza burz w Polsce, 20-21 marca 2023, gdzie grzmi i pada grad

Obszar chwiejnego powietrza ze szczególnym ryzykiem na południowym zachodzie kraju bardzo dobrze wyliczył francuski model ARPEGE na którym często się opieramy przy prognozowaniu burz. Rzeczywista największa liczba wyładowań bardzo dobrze pokrywa się z prognozowanym obszarem z największą chwiejnością powietrza. Wieczorem oraz nocą z 20/21 marca obszar chwiejności będzie się stopniowo przesuwał na południowy wschód kraju, ale jednocześnie zaczną spadać parametry termodynamiczne atmosfery i burze zanikną. Zalecamy aby sprawdzać, gdzie grzmi i pada na mapie burzowej z naniesionymi danymi z detektorów.

Eksperymentalna prognoza burz dla Polski i Europy, 20-21 marca 2023 do godziny 07:00

Gdzie są burze w Polsce, mapa wyładowań 20-21 marca 2023

Eksperymentalną prognozę burz dla Europy od pewnego czasu przygotowuje ESSL. Jest ona opracowana na podstawie kombinacji trzech modeli pogodowych, to jest ECWF, ICON i GFS. Warto potestować w kolejnych dniach i samemu ocenić jej przewidywalność, zwłaszcza, że burz wraz z nastaniem coraz cieplejszej wiosny będzie coraz więcej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!