| |
Zagrożenie!
Silne burze przetoczyły się w nocy nad krajem. Dziś 16.06 mogą być silne na wschodzie i południowym-wschodzie

Silne burze przetoczyły się w nocy nad krajem. Dziś 16.06 mogą być silne na wschodzie i południowym-wschodzie

Miniona noc 15/16.06 zgodnie z prognozami przyniosła nawałnice, szczególnie na północy kraju w woj. zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, pomorskim i nad ranem na Podlasiu. Na tym obszarze ulewnie padało, miejscami spadł większy grad (o średnicy 3-6 cm) i przede wszystkim silnie wiało, z uwagi na wbudowany układ liniowy z wiatrem szkwałowym w porywach przekraczających 80-90 km/h.

Zanotowane wyładowania doziemne w ciągu ostatnich 24 godzin

Mapa zanotowane wyładowania burze

Jednostki straży pożarnej mają pełne ręce roboty, gdyż silny wiatr uszkadzał konstrukcje dachowe i łamał drzewa, a deszcz powodował lokalne podtopienia.

Prognozowana energia potencjalna dostępna konwekcyjnie CAPE o godz. 14:00, 16 czerwca br.

Prognoza burz

Na tym jednak nie koniec, bowiem strefa frontu chłodnego z wyraźną linią zbieżności przed nim, również dziś 16.06 w ciągu dnia da o sobie znać, szczególnie w dzielnicach wschodnich i południowo-wschodnich kraju. Na naszą uwagę zasługuje szczególnie wyznaczony obszar z ostrzeżeniem 2 stopnia. Tutaj siła i natężenie burz ma być największe, szczególnie w godzinach późno popołudniowych, wieczornych oraz w pierwszej części nocy.

Analiza burz mapa prawdopodobieństwa

Zalecamy śledzenie danych radarowych oraz z detektorów wyładowań, aby z wyprzedzeniem zabezpieczyć mienie i życie przed nadejściem nawałnicy.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!