Burze powstaną na froncie. Chwiejne powietrze zalega na wschodzie. Możliwy grad z ulewnym deszczem i silnym wiatrem
Początek kwietnia w Polsce ponownie miejscami przyniesie opady deszczu i lokalne burze. Główny obszar chwiejnego powietrza przeniósł się na wschód i południowy wschód kraju i w tych regionach w godzinach popołudniowych i wczesno wieczornych pojawi się ryzyko powstania rozproszonej konwekcji z komórkami burzowymi. W rejonie burz punktowo spadnie niewielki grad, a także ulewny deszcz. Opadom mogą towarzyszyć silniejsze porywy wiatru. Zjawiska pogodowe powstaną w rejonie zalegania frontu okluzji.
Burze zanotowane w Polsce minionej doby w ostatnim dniu marca 2023
Nad Polską nadal znajduje się strefa frontu okluzji łącząca niż Lasse z wypełniającym się cyklonem Markus, jaki w miniony piątek 31.03 przyniósł potężne wichury i miejscami burze szczególnie między Francją, południową Anglią przez Belgię po południowe landy Niemiec.
Prognoza układu barycznego nad Polską i Europą o godzinie 14:00, 1 kwietnia 2023
Nad Polską nadal znajduje się chwiejna masa powietrza polarnomorskiego w której dojdzie do popołudniowej inicjacji rozproszonej konwekcji. Główne umiarkowane prawdopodobieństwo burz obejmie dzielnice wschodnie i południowo wschodnie kraju. Pamiętajmy jednak, że zjawiska burzowe będą bardzo rozproszone i słabo zorganizowane o ograniczonym zasięgu. Mimo to, w ich rejonie spadnie ulewny deszcz, miejscami do 5-15 mm.
Prognoza burz w Polsce, 1 kwietnia 2023
Spodziewamy się również punktowo niewielkiego gradu i silnych porywów wiatru, do 50-70 km/h. Ponownie zjawiska burzowe na ogół nie osiągną i nie przekroczą alertu pogodowego 1 stopnia. Aktywność elektryczna burz nie powinna być wysoka.
Prognoza zasięgu chwiejnego powietrza w Polsce sprzyjająca inicjacji miejscami burz o godzinie 17:00, 1 kwietnia 2023
Potencjalne burze będą się przemieszczać na wschód i południowy wschód. Ich aktywność zacznie spadać wieczorem.
Prognozowany zasięg opadów w Polsce o godzinie 17:00, 1 kwietnia 2023
Umiarkowane ryzyko burz obejmuje głównie wschodnie i południowo wschodnie dzielnice Polski. Na tym obszarze lokalnie mogą wystąpić burze, głównie między Lubelszczyzną, wschodnim Mazowszem i południem Podlasia po częściowo Podkarpacie i Małopolskę.
Prognozowana suma opadów w Polsce, do godziny 09:00, 2 kwietnia 2023
Zalecamy sprawdzanie zasięgu występowania burz szczególnie w godzinach popołudniowych na detektorach wyładowań. Ich dane są naniesione w czasie rzeczywistym na mapę burzową on-line.
DobraPogoda24.pl