| |
Zagrożenie!
Burze powodują zalania i podtopienia. Deszcz zalewa samochody i drogi. Nawałnice z ulewami dotkną kolejne regiony

Burze powodują zalania i podtopienia. Deszcz zalewa samochody i drogi. Nawałnice z ulewami dotkną kolejne regiony

Ostrzegaliśmy przed ulewami w Polsce niesionymi przez górny niż w rejonie gwałtownych burz. Nawałnice uderzyły w wielu regionach, w tym Kielcach, Sieradzu, Woli Chroberskiej i Węgierkach. Ulewy lokalnie powodowały zalania i podtopienia. Miejscami w krótkim czasie potrafiło spaść nawet 30-50 litrów wody na m2 ziemi. Woda zalała liczne drogi i samochody. Kolejne ulewy wystąpią najbliższej doby na 16 czerwca. Lokalnie spodziewane są również gradobicia. Wydano ostrzeżenia przed załamaniem pogody.

Skutki potężnej ulewy w Kielcach, 14 czerwca 2023. Foto: FB Na drodze świętokrzyskie

Burze niosą ulewy w Polsce, zalania i podtopienia w Kielcach i Sieradzu, zalane drogi i samochody, czerwiec 2023

Nad Polską nadal znajduje się centrum górnego niżu wolno przemieszczającego się na północ i północny zachód kraju. Niż zaciąga bardzo wilgotne i chwiejne powietrze. W kolejnych godzinach w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń szczególnie w centrum, na północy i północnym wschodzie kraju dojdzie do inicjacji konwekcji. Z uwagi na słaby przepływ powietrza w troposferze potencjalne komórki burzowe będą bardzo wolno się przemieszczać i może miejscami znowu dojść do nagłych zalań i podtopień, zwłaszcza w rejonach zurbanizowanych.

Burze zanotowane w rejonie Polski miejscami powodujące zalania i podtopienia ostatniej doby, do godziny 09:05, 15 czerwca 2023

Burze powodują zalania i podtopienia w Polsce, zalane Kielce i Sieradz, woda na drogach, podtopione samochody, czerwiec 2023

Z pomiarów naziemnych prowadzonych na stacjach meteorologicznych IMGW, a także z systemu radarowego RainGRS wynika, że ostatniej doby miejscami potrafiło spaść nawet 30-50 litrów wody na m2 ziemi. Przykładem jest stacja Włochów w województwie świętokrzyskim, gdzie zmierzono 47 mm oraz Strzyżów na Lubelszczyźnie z pomiarem 33,3 mm.

Skutki gwałtownej ulewy w Kielcach, 14 czerwca 2023

W ostatnich dniach wielokrotnie wspominaliśmy o lokalnych powodziach występujących w południowej Europie i jednocześnie zapowiadaliśmy, że również w Polsce wzrośnie ryzyko ulew powodujących zalania i podtopienia. Prognozy stały się faktem w tym tygodniu wraz z przemieszczaniem się górnego niżu nad krajem. Najbliższej doby na 16 czerwca również miejscami należy się liczyć z ryzykiem lokalnych nawałnic.

Prognozowane rozproszone ulewy i lokalne burze w Polsce w godzinach popołudniowych, 15 czerwca 2023

Podtopienia i zalania niosą burze z ulewami w Polsce, czerwiec 2023

Tym razem główne ryzyko burz powodujących miejscami zalania i podtopienia dotyczy szczególnie północnej połowy kraju, zwłaszcza dzielnic północnych i północno wschodnich, gdzie dodatkowo może popadać również grad.

Skutki nagłej ulewy w Polsce w Kielcach, 14 czerwca 2023

Przed nami więc kolejna doba podczas której miejscami pojawią się burze z ulewami i gradem. Głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu i lokalnie gradu. Miejscami może dojść do zalań i podtopień. Lokalnie mogą się rozwinąć również zalążki trąb powietrznych. W skrajnym przypadku niewykluczone, że lokalnie dotknie powierzchni ziemi.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 16 czerwca 2023

Prognoza burz dla Polski do 16 czerwca 2023

Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że przed końcem dnia miejscami będziemy ponownie oglądać podobne liczne zalania i podtopienia do tych, jakie wystąpiły w Polsce minionej doby. Kolejnym przykładem jest droga powiatowa między miejscowością Korce i Wola Chroberska. Z powodu ulewy pojazdy z wyższym zawieszeniem pokonywały zastoisko wody niczym amfibie.

Skutki ulewy w Polsce w Woli Chroberskiej, 14 czerwca 2023

Rekomendujemy w kolejnych godzinach śledzenie danych radarowych. Na mapie zbiorczej opadów zobaczymy, gdzie dokładnie pada i z jakim natężeniem oraz w którym kierunku przesuwają się ulewy i burze.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!