| |
Zagrożenie!
Burze po upale pojawią się na zachodzie. Przyniosą deszcz, grad i silny wiatr. Wieczorem i nocą przesuną się w głąb Polski

Burze po upale pojawią się na zachodzie. Przyniosą deszcz, grad i silny wiatr. Wieczorem i nocą przesuną się w głąb Polski

Upał w Polsce zaczyna osiągać apogeum. Temperatura w kolejnych godzinach osiągnie maksymalnie, do około 36-38 st. C., zwłaszcza na obszarze od południowo wschodnich dzielnic województwa zachodniopomorskiego przez Kujawy, Wielkopolskę po Dolny Śląsk. Późnym popołudniem lub wieczorem na zachodzie kraju uaktywni się linia zbieżności wiatru, która będzie zapalnikiem do rozwoju rozproszonych burz. W ich rejonie pojawią się intensywne przelotne opady deszczu i lokalnie gradu, a także silne porywy wiatru. W nocy 21/22 lipca strefa tych przelotnych opadów i burz, będzie się przesuwać w głąb kraju na wschód. Sprawdźmy, gdzie popada i pojawią się burze w ciągu najbliższej doby.

Po upale uaktywnią się miejscami burze w zachodniej Polsce. Prognozowana chwiejność atmosfery w nocy 21/22 lipca 2022

Po upale burze w Polsce, prognoza burz 21/22 lipca 2022, mapa

Aktualnie nad Polską jest pogodnie, gdyż niedosyt wilgoci uniemożliwia rozwijanie chmur burzowych. Warto jednak zwrócić uwagę na zachmurzenie nad Niemcami, gdzie znajduje się strefa chłodnego frontu atmosferycznego, jaka w piątek 22.07, będzie już nad Polską. Front chłodny poprzedza strefa zbieżności wiatru na której pojawią się miejscami przelotne opady i burze.

Zdjęcie satelitarne zachmurzenia nad Niemcami i zachodnią Polską o godzinie 11:45, 21 lipca 2022

Fala upałów w Polsce, później burze z gradem. Prognoza burz na 21/22 lipca 2022

Sytuacja zacznie się zmieniać późnym popołudniem lub wieczorem, gdy zmniejszy się niedobór wilgoci i napływające bardziej chwiejne i wilgotniejsze powietrze umożliwi organizacje rozproszonych komórek konwekcyjnych z przelotnymi opadami deszczu i burzami, lokalnie z gradem. Warto w tym czasie zacząć sprawdzać gdzie jest burza.

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 23:00, 21 lipca 2022

Silny upał w Polsce, później będą burze z gradem, prognoza opadów 21/22 lipca 2022

Początkowo będą to pojedyncze komórki konwekcyjne, które wieczorem zaczną się organizować do form wielokomórkowych. Nie możemy również wykluczyć kilku superkomórek z ulewnymi opadami deszczu, a także gradu o średnicy 2-4 cm. Z tego powodu wydaliśmy 1 stopień ostrzeżenia meteorologicznego.

Prognoza burz dla Polski, 21/22 lipca 2022

Prognoza burz dla Polski 21/22 lipca 2022

Aktywność elektryczna burz powinna być umiarkowana. Głównym zagrożeniem będą lokalne intensywne opady deszczu, gradu oraz silniejsze porywy wiatru, punktowo do 50-80 km/h. Sumy opadów nie powinny być jednak duże, gdyż opady konwekcyjne będą się dość szybko przemieszczać. Miejscami spadnie do około 5-20 mm wody.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce, do godziny 02:00, 22 lipca 2022

Upał w Polsce, później burze, prognoza opadów na noc 21/22 lipca 2022

Strefa rozproszonych przelotnych opadów i lokalnych burz, do piątkowego poranka 22.07 sięgnie obszaru, od województwa pomorskiego przez kujawsko pomorskie, wielkopolskie po dolnośląskie i być może lokalnie opolskie i zachodnią cześć łódzkiego.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce, do godziny 05:00, 22 lipca 2022

Prognoza opadów, gdzie jest burza 21/22 lipca 2022

Zalecamy śledzenie szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych zasięgu rozproszonych i przelotnych opadów oraz lokalnych burz na radarze opadów. Dane te wskażą dokładnie gdzie pada, z jakim natężeniem oraz w jakim kierunku przemieszczają się komórki burzowe. W następnych dniach również będą się pojawiać miejscami burze w Polsce o czym szerzej będziemy informować w prognozach codziennych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!