| |
Zagrożenie!
Burze na froncie niosą ulewy w Polsce. Deszcz zalewa drogi i posesje. Front przesuwa się na wschód

Burze na froncie niosą ulewy w Polsce. Deszcz zalewa drogi i posesje. Front przesuwa się na wschód

Przesuwający się przez Polskę pofalowany front atmosferyczny z płytkim niżem przynosi zapowiadane burze i ulewy. Głównym zagrożeniem miały być miejscami nawalne opady deszczu szczególnie na południu i południowym wschodzie kraju i faktycznie deszcz spowodował liczne zalania i podtopienia, a lokalnie można powiedzieć nawet o powodzi błyskawicznej. Jednym z regionów jest Małopolska, gdzie strażacy mają mnóstwo pracy. Deszcz zalał drogi, parkingi i posesje. Szczególnie trudna sytuacja była w rejonie Wieliczki i Wojnicza.

Zalania w Małopolsce po ulewie, 13 lipca 2023. Foto: OSP Wieliczka

Ulewy i burze w Polsce, deszcz zalewa drogi i posesje, zalania w Małopolsce, wieliczka i Wojnicz, lipiec 2023

Silne ulewy były prognozowane miejscami szczególnie w regionach południowej Polski i trzeba przyznać, że prognozy sprawdziły się. Nadal spływają raporty ze skutkami nawalnego deszczu, który zalewał drogi, posesje i lokale usługowe w wielu rejonach kraju, w tym także w miejscowości Limanowa, Więckowice, Wielka Wieś, Czchów, Brzesko, Bielsko-Biała i Zakliczyn w pobliżu Tarnowa. Sumy opadów miejscami przekraczały 20-60 mm w ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut.

Skutki powodzi błyskawicznej w Wieliczce, Małopolsce 13 lipca 2023

Do tej pory strażacy najwięcej interwencji mają w Małopolsce, bo już ponad 150, gdzie po opadach ulice zamieniały się miejscami w rwące potoki, a parkingi w płytkie jeziora.

Burze niosą ulewy w Polsce. Zanotowane wyładowania do godziny 19:15, 13 lipca 2023

Ulewy zalewają drogi i posesje w Polsce, burze niosą ulewy do 14 lipca 2023

Ulewne opady deszczu spowodowały wezbranie rzek do lokalnie stanu alarmowego i ostrzegawczego, w tym w Krakowie, gdzie rzeka Serafa przekroczyła stan alarmowy o 50 cm, a rzeka Drwina stan ostrzegawczy o 80 cm. Na szczęście wzrost poziomu wody był chwilowy i sytuacja zaczyna się stabilizować. Aktualnie stan ostrzegawczy jest notowany na rzece Gostynia w miejscowości Bojszowy na Śląsku.

Skutki burzy i ulewy w Polsce, Bielsko-Biała 13 lipca 2023

Silne rozproszone ulewy powodujące zalania zanotowano nie tylko w południowej i południowo wschodniej Polsce, ale także w głębi kraju na Mazowszu. Przykładem może być Radom, gdzie doszło do zalania dróg. Miejscami samochody zostały zalane i ludzie na dachach pojazdów czekali na pomoc. Było tak dużo zebranej wody w zabetonowanych rejonach, że śmiało można było pływać kajakiem po ulicach pełnej wody.

Skutki oberwania chmury i ulewy w Radomiu, 13 lipca 2023

Kolejny raz mamy okazję przekonać się, że wydane ostrzeżenia pogodowe nie są na wyrost i nie należy ich lekceważyć. Specyfika opadów burzowych powoduje jednak ich lokalność, a to sprawia, że w jednym rejonie dochodzi do sporych szkód z powodu uderzenia żywiołu, a zaledwie kilka km dalej możemy być przekonani, że nie było żadnych nawałnic.

Front z opadami przesunął się na wschód. Zasięg opadów w Polsce o godzinie 19:20, 13 lipca 2023. Dane: IMGW / RainViewer

Front burzowy przynosi ulewy i burze w Polsce, zalania i podtopienia dróg i posesji, do 14 lipca 2023

Sytuacja pogodowa w Polsce nocą zacznie się poprawiać. Miejscami jeszcze wystąpią opady i zanikające burze, głównie we wschodnich regionach, ale powinny być już słabe. W piątek 14 lipca warunki atmosferyczne będą już o wiele bardziej stabilne i coraz bardziej pogodne, gdyż dostaniemy się pod wpływ wyżu. Przelotny słaby deszcz wystąpi tylko lokalnie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!