| |
Zagrożenie!
Burze i ulewy uderzą na południu. Sumy opadów w Europie zrobią wrażenie. Śnieg również spadnie

Burze i ulewy uderzą na południu. Sumy opadów w Europie zrobią wrażenie. Śnieg również spadnie

Kolejne dni drugiej dekady września aż do przełomu z trzecią zapowiadają się z bardzo dynamicznymi warunkami pogodowymi w Europie. Będą możliwe silne burze, ulewy, w tym zalania i podtopienia i nawet lokalne powodzie błyskawiczne oraz okresy ochłodzenia prowadzące do opadów śniegu w rejonach podgórskich i górskich. Groźnie wyglądają prognozy dla południowej Europy, w tym dla Bałkanów, gdzie dotrze strefa początkowo chwiejnego i wilgotnego powietrza, a później napłynie chłodne powietrze i wystąpią opady śniegu w górach, w tym w Karpatach i Alpach.

Prognozowany obszar wysokiej chwiejności powietrza i ryzyka wystąpienia burz w Europie, 15 września 2022

Silne burze i ulewy w prognozach dla Europy, druga połowa września 2022 przyniesie śnieg w górach

Aktualnie po rekordowych wrześniowych upałach we Francji i wcześniejszej silnym upale w Hiszpanii i Portugalii nad ten obszar wkroczyły pozostałości po byłym huraganie Danielle, ponadto pojawiła się strefa frontowa, która będzie stopniowo spychać początkowo ciepłe, wilgotne i chwiejne powietrze z opadami i burzami na wschód i południe Europy w rejon Włoch i Bałkanów. W tym czasie wystąpią na tym obszarze miejscami silne burze, ulewy z gradem i lokalnymi wichurami. Opady mogą być na tyle intensywne, aby doprowadzić do podtopień i zalań, a w skrajnym przypadku nawet do osunięć ziemi i powodzi błyskawicznej. Warto śledzić rozwój sytuacji pogodowej w tej części Europy szczególnie między 14-22 września.

Prognozowany układ ośrodków barycznych w Europie, 17 września 2022

Silne burze i ulewy w prognozach dla Europy, będzie pierwszy śnieg, mapa ciśnienia 17 września 2022

Uwagę zwraca niż, jaki rozwinie się w rejonie Włoch, a następnie zacznie przesuwać się na wschód w rejon Rumunii. Między Włochami, a Bałkanami pogoda będzie bardzo dynamiczna i miejscami niebezpieczna. Głównym zagrożeniem będą burze i nawalne opady deszczu, jakie stopniowo będą się przesuwać na tym obszarze z zachodu na wschód. 

Aktualnie prognozowana suma opadów w Europie, do 21 września 2022

Ulewy i silne burze w Europie, prognoza opadów wrzesień 2022

Prognozowane sumy opadów są imponujące i co ważne, większość z nich ma być wynikiem burz, a to oznacza, że spadną w krótkim czasie i mogą powodować podtopienia i zalania. Najnowsze wyliczenia modelu ECMWF wskazują duże sumy opadów szczególnie na obszarze Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Rumunii aż po południowo zachodnią Ukrainę. Miejscami może spaść ponad 100-200, lokalnie 300 mm wody na m2 ziemi. Pamiętajmy, że są to wstępne wyliczenia i mogą jeszcze zajść korekty.

Wstępnie prognozowane sumy opadów w rejonie Rumunii, do 21 września 2022

Potężne ulewy i burze w Europie, prognoza opadów do 21 września 2022

Pod koniec omawianego okresu również do południowej Europy przez Polskę spłynie chłodniejsza masa powietrza, a to oznacza, że w strefie wilgotnego powietrza w rejonach podgórskich i górskich zaczną się pojawiać opady śniegu. Pierwszy śnieg ma spaść szczególnie w rumuńskim Karpatach, a wcześniej ponownie w Alpach. Śnieg będzie możliwy również w Tatrach.

Wstępnie prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Rumunii, do 21 września 2022

Opady śniegu w Europie, prognoza do 21 września 2022

W Polsce pogoda również nie pozwoli nam się nudzić bo w tym okresie pojawią się wielkoskalowe opady deszczu na południu, wiatr o sile wichury na północy, zwłaszcza na wybrzeżu i tam też popada, ponadto oczekujemy ochłodzenia na przełomie 2 i 3 dekady września. O wszystkich zjawiskach będziemy informować na bieżąco wraz z postępującą stabilizacją prognoz.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!