| |
Zagrożenie!
Burze i ulewy sięgną Polski. Rudolf namiesza w pogodzie. Wiosenne temperatury utrzymają się na południu

Burze i ulewy sięgną Polski. Rudolf namiesza w pogodzie. Wiosenne temperatury utrzymają się na południu

Pogoda w nadchodzący weekend 15-16 kwietnia 2023 w Polsce minie pod znakiem oddziaływania stref frontowych związanych z niżem Rudolf. W wielu regionach spadnie deszcz, lokalnie wystąpią burze, a wiosenne temperatury na poziomie kilkunastu st. C. w dzień utrzymają się na nieco mniejszym obszarze, zwłaszcza w dzielnicach południowych i południowo wschodnich. Przejściowo chłodniej zrobi się na północy, gdzie w ostatnich dniach było okresami cieplej niż na południu. Miejscami wystąpią ulewy, bo spadnie kilkanaście lub kilkadziesiąt mm wody.

Zasięg frontu z ulewami w rejonie Polski, Niemiec i Czech o godzinie 09:40, 14 kwietnia 2023. Dane: IMGW / RainViewer 

Burze i ulewy sięgną Polski, niż Rudolf namiesza w pogodzie, prognoza opadów w weekend 15-16 kwietnia 2023

Do zachodniej i południowo zachodniej Polski dotarła zapowiadana strefa frontowa, która przynosi opady deszczu szczególnie na obszarze od Pomorza Zachodniego po Dolny Śląsk. Do wieczora front zgodnie z ruchem niżu odwrotnym do wskazówek zegara rozciągnie się również miejscami na pozostałe dzielnice południowe kraju, a następnej doby zacznie się przesuwać na północ.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 20:00, 14 kwietnia 2023

W weekend 15-16 kwietnia 2023 w Polsce ulewy i burze z wiosennymi temperaturami, niż Rudolf namiesza w pogodzie

Zanim opady wieczorem pojawią się miejscami we wszystkich południowych dzielnicach kraju, to wcześniej spodziewamy się wiosennych temperatur w wielu regionach kraju szczególnie na obszarze, od Kujaw i Pomorza Gdańskiego przez centrum, Ziemie Świętokrzyską, centrum i południe Mazowsza oraz Lubelszczyzny, Podkarpacie, częściowo Małopolskę, Podlasie, Mazury i Warmię po przynajmniej północ Górnego Śląska i co najmniej wschodnie dzielnice Wielkopolski, gdzie pojawią się liczne przejaśnienia i rozpogodzenia. Na tym obszarze temperatury sięgną około 14-20 st. C. Ciepło będzie szczególnie w Małopolsce w rejonie Tarnowa, ale nie tylko.

Prognoza zasięgu frontu z opadami w Polsce o godzinie 17:00, 15 kwietnia 2023

Rudolf namiesza w pogodzie, prognoza opadów 15 kwietnia 2023 w Polsce

Sytuacja pod względem temperatur zmieni się w trakcie weekendu. W sobotę 15.04 strefa głównego frontu przesunie się na północ i tam miejscami będą występować opady deszczu z niższą temperaturą. Za frontem napłynie chwiejniejsze powietrze z południa i szczególnie w centrum na południu i południowym wschodzie między przejaśnieniami i okresowymi rozpogodzeniami pojawią się miejscami przelotne opady deszczu i burze, punktowo z drobnym gradem szczególnie w godzinach popołudniowych i lokalnie wczesno wieczornych. 

Prognozowany zasięg chwiejnego powietrza w Polsce wskazujący miejscami na ryzyko burz o godzinie 17:00, 15 kwietnia 2023

Burze z ulewnym deszczem w weekend w Polsce, mapa burz 15 kwietnia 2023

Lokalne burze mogą wystąpić, zwłaszcza między Górnym Śląskiem, Małopolską, Podkarpaciem i Ziemią Świętokrzyską. Wiosenne temperatury w sobotę 15.04 utrzymają się szczególnie na południu i południowym wschodzie kraju. Spodziewamy się maksymalnie w Polsce do 10-16 st. C. Miejscami chłodniej będzie na północnym wschodzie, nad samym morzem oraz w rejonach podgórskich, a najcieplej między Małopolską, Podkarpaciem i południowym wschodem Ziemi Świętokrzyskiej.

Prognozowana temperatura w Polsce o godzinie 14:00, 15 kwietnia 2023

Wiosenne temperatury utrzymają się na południu Polski, prognoza 15 kwietnia 2023 

W niedzielę 16.04 strefa frontowa miejscami ze słabymi opadami deszczu będzie się rozciągać szczególnie od Podlasia przez centrum po Ziemie Lubuską i Dolny Śląsk. Przejaśnienia z wyższą wiosenną temperaturą będą możliwe na południu i południowy wschód od tej strefy.

Prognoza zasięgu frontu z opadami w Polsce o godzinie 14:00, 16 kwietnia 2023

Pogoda na weekend 15-16 kwietnia 2023 w Polsce, prognoza opadów

Wiosenne temperatury w Polsce na poziomie około 14-17 st. C. w niedzielę 16.04 będą możliwe w południowej połowie kraju. Wszystko będzie więc zgodne z naszymi prognozami sprzed tygodnia. Niższe temperatury spodziewane są na północy, zwłaszcza między Podlasiem i Pomorzem Zachodnim oraz miejscami w rejonach podgórskich.

Prognozowane temperatury w Polsce, 16 kwietnia 2023 o godzinie 17:00

Jakie temperatury w Polsce w weekend 15-16 kwietnia 2023

Warunki pogodowe na pewien okres powinny się ustabilizować w trakcie nowego tygodnia, gdy z północy Polskę sięgnie wyż Skandynawski. Poczujemy wtedy prawdziwą wiosnę, a przyroda zakwitnie praktycznie w całym kraju.

Prognozowana suma opadów w Polsce, jaka ma spaść do 16 kwietnia 2023

Ulewy i burze w Polsce, prognoza sumy opadów do 16 kwietnia 2023

Zanim nadciągnie wyż za kilka dni, to wcześniej miejscami popada i wystąpią lokalne burze, ale będą również okresy z przejaśnieniami i rozpogodzeniami z wiosennymi temperaturami. Zalecamy sprawdzać zasięg opadów i burz na żywo na radarze opadów. O wszelkich istotnych zmianach w pogodzie będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!