| |
Zagrożenie!
Burze gradowe zasypały drogi i uprawy. Nagle biało jak w środku zimy. Kule lodowe rozbiły szyby

Burze gradowe zasypały drogi i uprawy. Nagle biało jak w środku zimy. Kule lodowe rozbiły szyby

W ostatnich prognozach burzowych zapowiadaliśmy, że silne zjawiska przesuną się bardziej na południe Europy, w tym nad Bałkany, gdzie będzie ich główne ryzyko. Faktycznie, minionej doby pojawiły się silne burze gradowe z towarzyszącymi wichurami. W kilku regionach spadł grad o średnicy 2-5 cm. Szczególnie trudna sytuacja miała miejsce w Bośni i Hercegowinie, gdzie superkomórki zasypały kulami lodowymi drogi i uprawy. Niecodzienne gradobicie dotknęło miejscowość Bistrica, Sanski Most, Otoka, Stijena i Bosanska Krupa.

Potężne burze gradowe zasypały drogi i uprawy w Bośni i Hercegowinie. Skutki opadów gradu, 19 września 2023. Foto: FB MZ Bistrica

Burze gradowe zasypały drogi i uprawy w Bośni i Hercegowinie wrzesień 2023, spadł grad o średnicy do 5 cm

Mimo zbliżania się prawdziwej jesieni, to w wielu regionach Europy nadal panuje lato z wysokimi temperaturami. W zetknięciu ze strefami frontowymi i liniami zbieżności wiatru w środowisku podwyższonej wilgotności powietrza dochodzi do wypiętrzania się silnych komórek burzowych, w tym superkomórek niosące nie tylko nawalne opady deszczu, ale także dużego gradu. Ostatniej doby sporo przykładów mamy właśnie z Bałkanów.

Silne burze, w tym miejscami gradowe zanotowane na Bałkanach w rejonie Bośni i Hercegowiny, 19 września 2023. Dane: burze dzis

Silne burze gradowe Bośnia i Hercegowina wrzesień 2023, grad zasypał drogi i uprawy oraz rozbił szyby w wielu miejscowościach

Opady tak dużego gradu są charakterystyczne bardziej dla typowo letnich miesięcy, jak lipiec, czy sierpień, a nie już kojarzonego z jesienią września. Przeciągające się lato sprzyja jednak nadal głębokiej konwekcji. W chmurach cumulonimbus dochodzi do potężnych procesów fizycznych, a w konsekwencji notowane są kolejne gradobicia.

Skutki gradobicia w Bośni i Hercegowinie w rejonie miejscowości Bosanska Krupa, 19 września 2023

Wystarczyło 10-15 minut, aby zupełnie zmienił się krajobraz z letniego na bardziej ten przypominający zimę. W wielu miejscach gradziny zabieliły drogi i zniszczyły uprawy. Grad rozbijał również szyby w samochodach oraz uszkadzał elewację ścian budynków. Miejscami zrobiło się praktycznie zimowo. Przykładem jest osada Otoka.

Skutki potężnego gradobicia w Bośni i Hercegowinie. W kwadrans biało jak w środku zimy, 19 września 2023

Najbliższej doby dość silne burze mogą wystąpić na południu Europy, głównie w rejonie Włoch i częściowo Bałkanów, w tym między Sardynią po Grecję, Bułgarię i Rumunię. Lokalne burze wystąpią również w rejonie Wysp Brytyjskich, zwłaszcza w Irlandii.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 21 września 2023

 Prognoza burz dla Europy 21 września 2023

W Polsce będzie to kolejna spokojna doba bez gwałtownych zjawisk pogodowych. Najbliższe opady i burze pojawią się w naszym kraju miejscami, głównie między 22-23 września. Ich dokładne prognozy przedstawimy w stosownym czasie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!