| |
Zagrożenie!
Burze gradowe przechodzą przez Polskę. Grad pada w kilku regionach. Rozwinęły się superkomórki

Burze gradowe przechodzą przez Polskę. Grad pada w kilku regionach. Rozwinęły się superkomórki

Z upływem popołudnia nad Polską rozwinęły się burze szczególnie na południe oraz w pobliżu centrum niżu, przemieszczającego się nad krajem w kierunku Bałtyku. Chwiejna masa powietrza z silnymi prądami wstępującymi uaktywniła komórki burzowe. Miejscami doszło również do rozwinięcia superkomórki niosącej ulewny deszcz, a także grad i silny wiatr. Burze nadal są aktywne i przesuwają się na północny wschód. Wyjątkowo wyglądała burza w województwie opolskim, gdzie tamtejsza superkomórka przypominała kadr z filmu katastroficznego.

Fragment potężnej chmury burzowej widocznej w rejonie Krapkowic na Opolszczyźnie, 15 maja 2023. Foto: Paweł Siwczak

Burze gradowe w Polsce, gradobicia i ulewny deszcz z wiatrem, Opolszczyzna w Krapkowicach, maj 2023

Trzeba przyznać, że nadesłane zdjęcie przez Pawła wygląda fenomenalnie. Zjawisko wręcz hipnotyzuje obserwatora. Burze do tej pory rozwinęły się miejscami w województwie opolskim, małopolskim, śląskim, świętokrzyskim, łódzkim oraz na południowym wschodzie wielkopolskiego w rejonie Kalisza. Wcześniej lokalne burze wystąpiły również na zachodzie między województwem lubuskim i zachodniopomorskim.

Burze zanotowane w Polsce do godziny 18:10, 15 maja 2023

Burze gradowe w Polsce, gdzie grzmi i pada do 16 maja 2023

Liczne burze wystąpiły szczególnie w okolicach Kalisza, Jędrzejowa oraz na północ od Częstochowy. Burze wieczorem i nocą zaczną słabnąć i wygasać, ale obecnie nadal są aktywne w centrum kraju i przemieszczają się nad Mazowsze. Lokalnie skumulowane sumy opadów w ich rejonie mogą wynieść do około 10-30 mm. Punktowo popada grad oraz nasili się wiatr w porywach do 60-80 km/h.

Burza gradowa w rejonie Chęcin i Tokarni w województwie świętokrzyskim, 15 maja 2023

Lokalne gradobicia wystąpiły dotychczas także w województwie śląskim w rejonie Częstochowy. Wieczorem oraz w pierwszej części nocy pojedyncze burze o słabnącym nasileniu będą jeszcze lokalnie możliwe w województwie łódzkim, mazowieckim po warmińsko mazurskie lub podlaskie.

Skutki burzy gradowej w Polsce w woj. śląskim, 15 maja 2023

Rejon występowania zjawisk konwekcyjnych zalecamy sprawdzać na mapie burzowej z naniesionymi wykrytymi wyładowaniami z detektorów burzowych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!