| |
Zagrożenie!
Potężna burza piaskowa w Turcji. Chmura pyłu i piasku sparaliżowała Ankarę

Potężna burza piaskowa w Turcji. Chmura pyłu i piasku sparaliżowała Ankarę

Sobotnie 12.09 popołudnie przyniosło potężną burze piaskową w Turcji. Tony pyłu i piasku sparaliżowały m.in. Ankarę. Nad miasto nadciągnęła gigantyczna chmura, która wystraszyła mieszkańców. Burzy piaskowej towarzyszyły silne porywy wiatru, opady deszczu oraz wyładowania atmosferyczne.

Potężna burza piaskowa nad Ankarą w Turcji, 12 września 2020. Foto: FB Meteoroloji Genel Müdürlüğü

Burza piaskowa pyłowa w Turcji, Ankara, 12 września 2020

Burza piaskowa powstaje w wyniku gradientu ciśnienia, gdy wzmaga się wiatr unoszący drobiny piasku i kurzu, a następnie w wyniku konwekcji, czyli unoszenia się ciepłego powietrza dochodzi do powstania potężnej chmury zbudowanej, głównie z pyłu, piasku i kurzu. Największe z burz piaskowych sięgają ponad 2,5 km.

Burza piaskowa nadciągająca nad Ankarę w Turcji, 12 września 2020

Burze nad Turcją, 12 września 2020, godzina 16:25. Dane: sat24

Burza piaskowa w Turcji, Ankara,1 2 września 2020

Mieszkańcy Ankary nagle wpadli w panikę z powodu nasuwającej się chmury burzy piaskowej. Burza szybko ograniczyła widzialność niemal do zera. Silny wiatr zerwał dachy co najmniej kilku budynków, ponadto pojawiły się przerwy w dostawie energii elektrycznej, gdy drzewa upadły na linie energetyczne.

Potężna burza piaskowa w Turcji przechodzi przez Ankarę. 12 września 2020

Co najmniej 6 osób zostało rannych w wyniku uderzenia przez przedmioty porwane przez wiatr. Burze w Turcji mogą potrwać do wieczora.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!