| |
Zagrożenie!
Poranna burza w Rzeszowie

Poranna burza w Rzeszowie

Niezwykle rzadko się zdarza, aby burze towarzyszyły nam o poranku. Zazwyczaj mają one miejsce po południu, wieczorem lub w pierwszej części nocy. Tymczasem niedzielny 08.07 poranek powitał mieszkańców Rzeszowa burzą z licznymi wyładowaniami doziemnymi oraz ulewą.

Burza nad Rzeszowem z wyraźną strefą opadów widoczną z rejonu Sędziszowa Małopolskiego

Burza nad Rzeszowem

Zjawiska były zgodne z naszą prognozą prawdopodobieństwa. Sprawdźmy, czy mimo chwilowego sporego natężenia opadów, należało wydać 1 stopień ostrzeżenia?

Strefa opadów nasunęła się dokładnie nad naszą stację, dlatego mogliśmy zmierzyć sumę oraz natężenie. Od godz. 08:25, do godz. 09:05 spadło 6.9 mm. Chwilowe maksymalne natężenie osiągnęło 16.3 mm.

Nasuwająca się strefa opadów i burz nad Rzeszów. 8 lipca o godz. 08:25

Radar Opady Rzeszów

Mimo, że burza była dość spektakularna, to nie osiągnęła 1 stopnia w skali ostrzeżeń pod względem opadów, siły wiatru (maks. poryw zaledwie 20 km/h) i innych zjawisk towarzyszących.

Strefa opadów i burz nad Rzeszowem. 8 lipca o godz. 08:35

Opady burze Rzeszów

Zupełnie inaczej było pod względem wyładowań. Detektory zarejestrowały około 70 wyładowań doziemnych w granicach miasta, co zdarza się bardzo rzadko. Nie prowadzi się jednak skali ostrzeżeń odnośnie natężenia wyładowań.

Zarejestrowane wyładowania doziemne w rejonie Rzeszowa. 8 lipca do godz. 08:55

Burze w rejonie Rzeszowa 8 lipca

Co ciekawe, w tym czasie stacja IMGW w Jasionce znalazła się poza zasięgiem opadów, dlatego tak ważne jest zwiększenie siatki pomiarów, aby w sezonie wiosenno - letnim bardziej precyzyjnie mierzyć opady o zasięgu lokalnym.

Dane: DobraPogoda24, SHMU, Blitzortung


Komentarze
Ben Wwa

Ciekawy, czytelny dla każdego artykuł, przedstawiający jasno, jak ważną rolę odgrywają nowe (oczywiście profesjonalne pod względem sprzętu i standardów obserwacji) dodatkowe stacje meteo (oprócz tych prowadzonych od dawna przez IMiGW), takie, jak ta założona niedawno przez zespół portalu DP24. > U mnie w stolicy też nie należy patrzeć tylko i wyłącznie na wyniki obserwacji oficjalnej stacji Okęcie, gdyż nie daje ona pełnego obrazu sytuacji pogodowo-klimatycznej w samym mieście i w jego rejonie. Na szczęście, oprócz niej mamy tu kilka innych, wiarygodnych stacji. >>> Dodam przy okazji, że dziś nad ranem w Warszawie też padało, ale na ile się zorientowałem, słabo (0,4 mm na Okęciu) i bez burzy. Posucha tu, na środkowym Mazowszu ciągle trwa.

08 lipiec 2018 - 10:13
Odpowiedz